Czy akcja w obronie drzew nad Odrą ma sens?[ZAGŁOSUJ]

23

Wraca temat wycinki drzew nad Odrą. Decyzja jest kwestią najbliższych tygodni. Czy protest raciborzan ma sens?

Grupa mieszkańców Raciborza zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Mirosława Lenka o rezygnację z wycinki drzew nad Odrą. – Zgoda, o jaką stara się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, dotyczy 3,5 kilometrowego odcinka rzeki od Parku Zamkowego do połączenia Odry z Kanałem Ulga. Miejsce to jest jednym z ostatnich miejsc w naszym kraju gdzie występuje naturalne zadrzewienie nadbrzeży rzeki wraz z poszyciem, krzewami i różnorakimi innymi roślinami, które łącznie stanowią ostoję dla wielu gatunków ptaków, a także ssaków i płazów – argumentują (więcej w artykule: Czytelnicy piszą: Apel o obronę nadodrzańskiej przyrody).  Redakcja portalu raciborz.com.pl zachęca do głosowania w sondzie dot. wspomnianego zagadnienia.

- reklama -

Sprawa wycinki drzew nad Odrą ciągnie się od 12 marca 2013 roku. – RZGW w Gliwicach  uzasadnia swój wniosek działaniami  w  celu poprawy drożności obwałowań odcinka rzeki,  usprawnienia przepływu wód wezbraniowych oraz ułatwienia dostępu do koryta rzeki, które umożliwi wykonanie prac utrzymaniowych – informował w październiku ubiegłego roku UM Racibórz (więcej w artykule: Wycinka drzew: Prezydent zdradza szczegóły decyzji)./Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Czytelnicy piszą: Apel o obronę nadodrzańskiej przyrody

Raciborzanie nie zapomnieli o planie wycinki drzew nad Odrą i zbierają podpisy pod apelem o jej wstrzymanie.

Nie będzie kanału Odra Dunaj: Czesi mówią nie

Czesi wstrzymali konkurs na opracowanie studium wykonalności kanału Odra – Dunaj.

Czołowe zderzenie na DK45. Mężczyzna w szpitalu [ZDJĘCIA]

Trzy pojazdy wzięły udział w wypadku na granicy Raciborza i Rudnika. Kierujący jednym z samochodów trafił do szpitala…

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

23 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję że miasto i RZGW zostawią ten uroczy zakątek w spokoju i wstrzymają sie od wszelkich działań ,które doprowadzilyby do zniszczenia tego unikalnego przyrodniczo miejsca.

 2. To nie jest żadne unikatowe miejsce- to po prostu zarośnięte haszczami międzywale, ostoja komarów i innego robactwa. Żadne ptaki tam nie mieszkają bo instynktownie czują że jest to za blisko wody. Pamiętajcie, że korytem tzw. starej Odry czy Odry miejskiej będzie spuszczana cała masa wody ze zbiornika Racibórz Dolny a drzewa rosnące w międzywalu powodują utrudnienie spływu a tym samym realne zagrożenie. Jednym z argumentów z którym się spotkałam było to, że w 97r. też tam te drzwa były, owszem ale pamiętajcie, że wtedy śluza przy Rafako była prawie całkwicie zamknięta a większość wody płynęła kanałem Ulga w przypadku którego międzywale jest oczyszczone z drzew. Tak więc uważam, że osoby podpisjące tą petycję powinny jeszcze dodatkowo podpisać oświadczenie, że w przypadku gdy nie wycięte drzewa spowodują utrudnienie spływu wody w czasie gdy stan Odry jest wysoki (tym samym spiętrzanie się wody, uszkodzenie infrastruktury znajdujacej się w międzywalu i ewentualną powódź), koszty związane z naprawą szkód pokryją oni z własnego majątku.

 3. Kobieto umiesz logicznie myśleć wogóle?Masz jakieś merytoryczne dane i informacje na ten temat?.Bo to co napisałaś to jest takie że ręce opadają .Nie dociera do ciebie że zbiornik obniży maksymalne fale powodziowe w stopniu znacznym i nikt normalny nie będzie spuszczał z niego wody w takim stopniu aby powodować wysokie fale na Odrze i to w miejscu za zbiornikiem czyli w Raciborzu.Jeśli by ktoś do tego dopuścil (do takej fali to on by odpowiadal za narażenie ).Nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz.Pozatym odnośnie kanału ulgi będzie on dalej funkcjonował a jeśli Ci do tej pory nikt nie powiedział to napisze Ci że on przejmuje prawie całą wodę w czasie wysokich stanów powodziowych na terenie Raciborza .Więc odra w mieście (miejska) nie ma prawie żadnego znaczenia dla przeplywu wody w czasie powodziOdnośnie ptaków że tam nie ma żadnych to już takie głupoty wypisujesz że nie dziwię się Twojej ignorancji na temat Odry.W lesie też są „chaszcze” jak to ujęłaś .Nikt normalny nie powie że łąka ,las,rzeka z jej przyrodą to zarośnięte chaszcze z komarami.Takie myśli mogą sie tylko pojawić w głowie kogoś kto sam nie jest do końca normalny i już dawno stracił kontakt z matką naturą dla ,którego Bogiem stał sie luksus stanowiska pieniądze.Pamiętaj tylko że na drugi świat nie zabierzesz ani samochodów, willi,ani pieniedzy czy złota ani pozycji .Tam zabierzesz tylko swoje uczynki i każdy z nas zostanie z nich rozliczony .To jest pewne pamietaj o tym.

 4. Znam to miejsce tam jest masa ptaków Kilkadziesiąt gatunków .Wyicięcie choćby częsci drzew doprowadzi do zniszczenia miejsc dla ich bytowania i zmniejszenia populacji .Można zreszta część z nich zobaczyć w galeri zdjęć.

 5. O każdą zielen należy walczyc. Władzom sie wydaje ze jak wytną drzewa i wybrukują parki to bedzie po sprawie. Mądrzy włodarze potrafią zachować drezwa, rosliny i współistniec z nimi. Obysmy nie zostali betonowym miastem. Kiedyś racibórz wszyscy przyjezdni nazywali zielonym miastem

 6. Problemem jest że wierchuszka ma inny ideał piekna.Naturalna przyroda to dla nich chaszcze i badziewie.Uważają że jak powycinają większość drzew i krzewów ,jak zrobili w parku nad odrą ,który w ten sposób doprowadzili do częsciowego zniszczenia albo wszystko to będzie pieknie i nowocześnie.Dodatkowo jako władze chyba sobie roszczą prawo do takich działań.Tylko może zapominają że ich jest kilku i mają płacone z naszych pieniędzy a miasto to nie prywatna własność władzy a zdecydowana większość trzeźwo myślących mieszkańców nie zgadza się na takie postępowanie władz.

 7. Chcą zrobić chyba jak w parku koło starego szpitala .Pocieli tam barbarzyńsko większość krzewów.Widok jest przygnębiający .Park zeszpecony .Czy ktoś to kontroluje?Kto te prace wykonywał?

 8. Widać nie byłeś/byłaś na spotkaniu w UM z dyrektorem z RZGW. On mówił ile dokładnie będzie wynosił maksymalny przepływ odrą miejską. Zagrożenie jest więc wyłącznie wyimaginowane!

 9. fajne co? Gdyby nasze „mądre” głowy” wparzyły w to miejsce to w połowe albo wszystko by mogły powycinać uznając jako chwasty krzoczoki i totalny bałagan.Dobrze że to miejsce jest zdala od naszego RZGW i władz miasta.Jest daleko stąd w innym państwie gdzie nie wycina się i nie niszczy tak jak u nas.[img]http://www3.radioparadise.com/graphics/tv_img/14344.jpg[/img]

 10. Drodzy ekolodzy porządki z drzewami są konieczne- obcinanie gałęzi zniszczonych lub zasłaniających widoczność, usuwanie drzew spróchniałych- zagrażających ludziom, otoczeniu. Zobaczcie sobie, jakie zniszczenia poczyniły drzewa w trakcie sobotniej i niedzielnej wichury- uszkodzone dachy, samochody, ranni ludzie. Każdy boi się drzewo usunąć by ekolodzy histerii nie wywoływali a skutki są tego później fatalne.

 11. Ten protest nie ma sensu – nikt się nim nie wzruszy, a my jedynie kolejny raz pokażemy, że zalezy nam na tym mieście bardziej, niż powinno.

 12. Moi drodzy, ale zdajecie sobie sprawę, że do koryta starej Odry kierowana będzie cała woda z Psiny (a tym samym jej dopływów tzn. np. Troji) więc przepływ nie może być zaburzony przez drzewa!

 13. Czemu miasto chce wyciąć te drzewa .Proszę zostawić przyrodę w spokoju.Wygląda na to że nasze władze minęły się z powołaniem .Głównie to wycinacie i ogłowiacie drzewa i krzewy.Miastem się zajmijcie a nie wycinaniem i dewastowaniem przyrody.Czy nie widzicie jak wyglądacie i co o was ludzie myślą.Czy żyjecie już w swoim odrębnym matrixie?

 14. Jak ktoś nie umie czegoś pożytecznego i potrzebnego robić to robi takie rzeczy jak od kilku lat w raciborzu.Coraz większa skala wycinania drzew w mieście.Niech to będzie przestroga żeby na tych ludzi nigdy nie głosować.Nigdy więcej PO

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here