Śluza przy Rafako zostanie rozebrana w 2016 roku

0

Złe wieści dla kajakarzy. Plany budowy zbiornika nie przewidują przepustu dla kajaków do Odry płynącej przez Racibórz.

 

- reklama -

 

 

Przy okazji budowy zapory czołowej i obwałowań zbiornika zasypany ma zostać odcinek Kanału Ulgi, a w zamian powstanie nowy jego kawałek. Tutaj przewidziano jednym przęsłem możliwość przepłynięcia kajakiem lub małym stateczkiem, co ma ułatwić turystykę wodną. Uczestników odbywającego się w ubiegłym tygodniu spotkania z Augustynem Bombałą z RZGW zmartwiło, iż nie będzie takiego przepustu przy Rafako, gdzie Odra wpływa do Raciborza.

 

Na 2016 rok zaplanowano rozbiórkę śluzy przy Rafako i mostu, który jest łącznikiem dla trasy rowerowej. RZGW zapowiada odtworzenie ciągłości szlaku rowerowego. Zapomniano jednak o kajakarzach, dla których wał będzie zaporą nie do pokonania jeśli chodzi o wpłynięcie na miejski odcinek rzeki.

 

– To źle – skomentował zaskoczony Mirosław Lenk. Prezydenta wiadomość zmartwiła zwłaszcza w perspektywie planowanej przez miasto przystani kajakowej w parku zamkowym, gdyż z jej powodu zależy mu, by ruch kajakowy odbywał się Odrą miejską, a nie Ulgą. Proponowane rozwiązanie skieruje cały ruch wokół Raciborza.

 

Prezydent jest zdania, że koniecznie trzeba poszukać sposobu, który pozwoliłby jakoś przetransportować kajaki w celu kontynuowania żeglugi po Odrze. Bombała zapewnił, iż projekt jest na takim etapie, że RZGW może jeszcze zastanowić się nad satysfakcjonującym dla wszystkich rozwiązaniem.

 

Paweł Strzelczyk

 

 —————————————————-

 

zobacz także:

 

Czy zbiornik będzie zalany na próbę po ukończeniu budowy?

Roberta Myśliwego ciekawi, czy RZGW zamierza zalać zbiornik Racibórz. Wcześniejsze doniesienia w tej sprawie były dość niejednoznaczne.

 

 

 

A. Bombała: Materiały do budowy zbiornika będą atestowane

Przedstawiciel RZGW nie obawia się odpowiedzialności za użycie budulca zagrażającego bezpieczeństwu przy budowie zbiornika.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here