Czytelnicy piszą:Nasza kondycja, nasz los.Start UP czy DOWN?

15

– Nie mówmy o ulgach podatkowych czy inwestycyjnych, ale po prostu je wdrażajmy! – pisze Czytelnik.

Wielokrotnie z ust osób starszych słyszymy, że nie mamy prawa komentować pewnych zdarzeń, ponieważ…, bo za młody, bo… nic o tym nie wiesz, a za komuny było gorzej, a teraz macie lepiej. Tak, każda osoba urodzona po roku 1991 na szczęście nie jest zatruta mentalnym kolesiostwem, niewolnictwem układów leonidasowych, a w przeciwieństwie do większości – posiada moc i chęć działania.

Dobry obraz kondycji naszego młodego społeczeństwa oraz różnica pokoleniowa – to mogą być atuty zmian i sygnały pojawienia się nowej jakości, zarówno tej związanej z działalnością kulturową ale i gospodarczą, a co najważniejsze także polityczną. Spotykamy się z niezwykłym entuzjazmem młodych ludzi, kiedy czytamy takie informacje: ”(Szymon Łopocz wygrał II etap trzeciej edycji konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu" w powiecie raciborskim. Konkurs odbywa się w kilku miastach naszego regionu obejmując powiaty i miasta Żory, Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie Zd., Pszczyna, Racibórz (raciborz.com.pl) albo średnia ocen minimum 5,51 a do tego zachowanie bardzo dobre lub wzorowe. W całym Raciborzu jest 12 takich uczniów! (raciborz.com.pl).

- reklama -

Co stoi zatem na przeszkodzie, aby nasze miasta się rozwijały? Z opinii o korupcji oraz standardach życia publicznego w Polsce (badania CBOS 14/2014) wynika, że spośród nagannych zachowań spotykanych wśród osób piastujących stanowiska państwowe najpowszechniejsze, w odczuciu społecznym, są nepotyzm i kumoterstwo. Ponad cztery piąte respondentów (85%) uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Ponad cztery piąte Polaków (83%) uważa, że zdecydowana większość polityków podejmuje i prowadzi działalność publiczną przede wszystkim dla pieniędzy, tylko co dziesiąty (10%) sądzi, że jest to częściej wyjątek niż reguła. Równie jednoznacznie badani  postrzegają wśród naszej klasy politycznej powszechność zjawiska nepotyzmu w postaci załatwiania pracy rodzinie (83%) lub znajomym (81%). Według Polaków, standardy życia publicznego w największym stopniu obniża stosowanie przekupstwa jako metody walki o wpływy polityczne w partii. Prawie dwie trzecie ankietowanych (64%) jest zdania, że korumpowanie kolegów partyjnych, np. za pomocą obietnic załatwienia atrakcyjnej posady w zamian za oddanie głosu na „odpowiedniego” kandydata w wewnątrzpartyjnych wyborach, w dużym stopniu pogarsza standardy życia publicznego.

Z drugiej strony czemu się dziwić? Skoro po ponad dwudziestu latach pan Prezydent ze swoim leonidasami się obudzili i wdrażają teraz program „Dobry klimat dla biznesu”. Pani Magdalena Czech Majer, kierownik Referatu Promocji, powiedziała w końcu to, o czym od pół roku gaworzymy na różnych forach społecznościach. Nie to stanowi jednak cel tegoż artykułu. Od dawno wiadomo, że zarówno pan Leonidas jak reszta świtki nie potrafią zagospodarować i wykorzystać potencjału gospodarczego naszego miasta i regionu.

Ostatnie lata kadencji obecnych i panujących nam Leonidasów zaprzepaścili wielką szanse rozwoju, a przyczynami są opinie wyrażone w opiniach badanych przez CBOS. Nasze Jutro jak i nasza nowa jakość leży wyłącznie w rękach młodych ludzi, w Ich zdolności, uczciwości i pracowitości, ale i potrzebnej mądrości, która może pobudzić mieszkańców do większej aktywności gospodarczej. Tymczasem nasi panowie wciąż szukają chętnych, ale niestety te działania są nieudolne, bez systemowe i nie mają w swej ofercie dobrych argumentów – nie mówmy o ulgach podatkowych czy inwestycyjnych, ale po prostu je wdrażajmy. Zobaczcie ile miejsc handlowych świeci pustkami a przetargi nie dają perspektyw na kontynuowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej w tych  pomieszczeniach przez pięć – sześć miesięcy.

Mądrym jest stwierdzenie, że Racibórz powinien stworzyć własny skuteczny mechanizm zabiegania o inwestorów i promowania naszych terenów inwestycyjnych. Ale to ponad osiem lat gadulstwa bez konkretnych działań – spalcie się ze wstydu. Jeśli nie umiecie – powiedzcie to ludziom, młodym wyjeżdżającym, dojrzałym  szukającym pracy, uczniom, którym zamykacie szkoły, nie tworzycie dobrych szkół zawodowych. My nie chcemy być niewolnikami-robolami na niskich etatach we własnym mieście, bądź też zmuszani do upokarzającej emigracji za pracą. Panie Prezydencie i szanowni Radni już dość ogłupiania przez raciborskie media i spóźnione programy. Doskonale widzimy, że wszystkie partie polityczne, obecnie to elementy tego samego układu, któremu udało się uzyskać mandat zaufania społecznego. Nie chcemy czekać na konkrety. Chcemy zobaczyć, że utworzony specjalny zespół ds. kontaktów z inwestorami i wdrażany program START UP, to nie tylko element rozpaczy, ale większego wysiłku i dobrego PROGRAMU POLITYCZNEGO, który da młodym ludziom pracę a naszemu miastu rozwój. My, Młodzi ludzie świadomi świata, oczekujemy takich polityków, którzy udzielą nam poparcia i wparcia. Nie musimy być głupi ani leniwi, w końcu zaczniemy i  będziemy sięgać po ludzi młodych z głębi list, a tych z pierwszych miejsc będziemy niestety skreślać albo przesuwać – powiemy DOWN.

Jesteśmy mądrym pokoleniem młodych. Pamiętajcie – wszystko jest w naszych i waszych rękach!

Pozdrawiam A.B.

 
 

——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Czytelnicy piszą: Nasze Miasto. Nasz Patriotyzm

– Od dwóch kadencji może zaobserwować typowy schematyzm, brak autentyczności i refleksji – pisze Czytelnik.

Młodzi piszą: O tym, co jest, a czego w Raciborzu nie ma!

After Dark jest miastową dyskoteką, z której wywodzą się pikantne historie po-alkoholowe – pisze raciborzanka.

Czytelnicy piszą: Zmieniamy mundurki czy zmieniamy władzę?

Wszyscy znamy stare powiedzenie "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" – i może jest w nim trochę prawdy…

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————–

- reklama -

15 KOMENTARZE

 1. Istnieje jedno zasadnicze pytanie- czy ci młodzi będą startować? Prawdopodobnie obecni radni ponownie bedą kandydować, jak innych nie będzie , to mają szansę. W mieście głosowanie na konkretną osobę w powiecie niestety dalej zasady list obowiązują. Wię kto będzie 1 ma miejsce zaklepane. Też nie wiadomo, kto i ilu będzie kandydować na prezydenta miasta – ludziom albo brak odwagi albo nie mają sily przebicia /wsparcia/.

 2. Zgadzam się z treścią, ale brakuje mi odwagi podpisania się pod swoim tekstem z imienia i nazwiska. Wtedy kytoś, kto zachęca innych do oficjalnego działania byłby bardziej wiarygodny. Jak widać zawsze jest jakieś „ale” i na tym polego przewaga rządzących.

 3. To, że jakiś młody człowiek jest osobą trzeźwo myślącą, potrafiącą wyrazić swoją opinię nie znaczy, że od razu chce sie pchać do polityki. W polityce siedzą idioci, mądrzy ludzie trzymają się z boku.

 4. [quote]ŻENADA OK MASZ TROCHE RACJI ALE SA NOWE INICJATYWY W NASZYM MIESCIE[/quote]
  [quote]Istnieje jedno zasadnicze pytanie- czy ci młodzi będą startować? Prawdopodobnie obecni radni ponownie bedą kandydować, jak innych nie będzie , to mają szansę. W mieście głosowanie na konkretną osobę w powiecie niestety dalej zasady list obowiązują. Wię kto będzie 1 ma miejsce zaklepane. Też nie wiadomo, kto i ilu będzie kandydować na prezydenta miasta – ludziom albo brak odwagi albo nie mają sily przebicia /wsparcia/.[/quote]

 5. [quote]POPIERAMTo, że jakiś młody człowiek jest osobą trzeźwo myślącą, potrafiącą wyrazić swoją opinię nie znaczy, że od razu chce sie pchać do polityki. W polityce siedzą idioci, mądrzy ludzie trzymają się z boku.[/quote]

 6. [quote]To, że jakiś młody człowiek jest osobą trzeźwo myślącą, potrafiącą wyrazić swoją opinię nie znaczy, że od razu chce sie pchać do polityki. ALE SA JESZCZE WYBORY A RSS NASZE MIASTO SKUPIA ICH TROCHE MOZE ONI COS ZROBIA[/quote]

 7. [quote]Istnieje jedno zasadnicze pytanie- czy ci młodzi będą startować? Prawdopodobnie obecni radni ponownie bedą kandydować, jak innych nie będzie , to mają szansę. W mieście głosowanie na konkretną osobę w powiecie niestety dalej zasady list obowiązują. Wię kto będzie 1 ma miejsce zaklepane. Też nie wiadomo, kto i ilu będzie kandydować na prezydenta miasta – ludziom albo brak odwagi albo nie mają sily przebicia /wsparcia/.[/quote]
  TO TO JEST DOBRE SPOSTRZEŻENIE
  POZDRAWIAM

 8. – no to się okarze up czy down
  – tylu tu narzekaczy
  ciekaw jestem ilu postawi na siebie a ilu nie ma chęci na nic
  może to takie gadanie ale myślę, że wiele tu dobrych pomysłów, a i krytycznych madrych uwag nie brak

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here