J. Buzek: Poza strefą euro będziemy na marginesie Unii

30

– Przez 10 lat członkostwa Polska otrzymała 500 mld zł. Sami na taką kwotę musielibyśmy pracować 50 lat – przekonywał podczas spotkania z raciborskimi seniorami były premier.

 

- reklama -

W sobotę na Zamku Piastowskim odbyło się spotkanie z eurodeputowanym PO, byłym premierem, profesorem Jerzym Buzkiem. Polityk pojawił się w Raciborzu na zaproszenie raciborskiego koła emerytów, rencistów i inwalidów, a powodem było 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Spotkanie rozpoczęło się z półgodzinnym poślizgiem z powodu udziału byłego premiera w pogrzebie. Po powitaniu przez organizatora oraz władze miasta i powiatu profesor udał się do sali konferencyjnej, gdzie opowiadał o korzyściach uczestnictwa w strukturach europejskich.

Na wstępie przypomniał, jakie obawy towarzyszyły akcesji i jak okazały się one na wyrost. Nie staliśmy się rynkiem zbytu dla państw zachodu i nie zalała nas żywność stamtąd. Przeciwnie, to polscy rolnicy wygrali konkurencję i to oni zdobywają unijne rynki. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o fundusze unijne. Polska ze wspólnej kasy otrzymała 500 mld zł, które zostały mądrze zagospodarowane na rozwój i inwestycje. Wypracowanie takich środków samemu zajęłoby nawet pół wieku, a tak zbliżyliśmy się do poziomu 2/3 starej Unii.

Europa powoli wychodzi z kryzysu. My przechodziliśmy go łagodniej i możemy być przykładem dla innych, jak radzić sobie w trudnych czasach – w ten sposób odpowiadał na pytanie, co Unii dała Polska.

Pytany o korzyści z rezygnacji ze złotówki i przyjęcia euro posłużył się przykładem Słowacji, która na taki krok zdecydowała się kilka lat temu i nie żałuje. – Rezygnacja z euro skazuje nas na margines Unii Europejskiej – przekonywał.

 

 

Członkostwo w Unii to także korzyść dla polskich przedsiębiorstw, mogących konkurować na wspólnym rynku i zdobywać zlecenia za granicą. – Tak jest w przypadku Rafako, które liczy się w Europie – mówił żałując, iż w czasach gdy raciborski zakład wchodził na giełdę, nie wyczul koniunktury i nie nabył pakietu jego akcji.

Nie mogło zabraknąć kwestii bezpośrednio dotyczącej uczestników spotkania, a więc statusu ludzi starszych w zjednoczonej Europie: – Europa się starzeje. Konieczne jest aktywizowanie ludzi 50, 60, a nawet 70-letnich, aby czuli się potrzebni i aby wydobyć potencjał w nich drzemiący.

 

Paweł Strzelczyk

 

 —————————————————-

 

zobacz także:

 

J. Gorzelik: Polska tożsamość nie jest atrakcyjna

– Śląscy autonomiści działają w granicach polskiego prawa, więc powtórka z Ukrainy i Krymu nam nie grozi – twierdzi szef RAŚ Jerzy Gorzelik.

 

- reklama -

30 KOMENTARZE

 1. Zdaje się,że to on był „twórcą” czterech reform,które miały odmienić nasz kraj. Napluli mu w twarz niszcząc OFE a on udaje,że deszcz pada. Chyba,że deszcz konfitur dla niego.

 2. Na sali przeciętna wieku 65lat, chyba się pomyliłem secjalnie. To mówi wiele o popularności byłego premiera. Czas kampanii wyborczej PO wpsierany przez ikone, która juz tylko jest symbolem ale nie dzałaczem. Czas ich przebrzmiał.

 3. Czy nikt nie zapytał ile Polska wpłaciła już do budżetu Unii Europejskiej jako członek. Ile kosztują nas wynagrodzenia polskich eurodeputowanych. Wtedy można dokonać bilansu.

 4. Połowa z tych emerytów to stare pieprzone szkodniki, najpierw byli zasłużonymi komuchami a potem służyli gadom którzy wuprzedali i zniszczyli ten kraj.A co, może nie?Gdyby mieli honor to nie pokazywali by swoich gęb na spotkaniu z jednym największych szkodników jakim jest Buzek

 5. Buzek wmawia nam kolejne kłamstwa .Co to znaczy poza strefą euro?Gdy Polska nie przyjmie euro jako waluty.Całe szczęsie że jeszcze nie przyjeliśmy bo byśmy dziś dopiero biedę klepali.Tylko szaleńcy z PO mogą namawiać i chceć aby Polska zrezygnowala ze złotowki na rzecz waluty kryzysu jakim jest euro.

 6. Panie Buzek To Miasto Dzieki Tym Dwum Z Którymi Sie Pan Wita Juz Stoi Na Marginesie Miast
  Przysiólek
  A Emeryci Dadza Sobie Rade
  Mlodzi Ie Szkoda Ze Nie Doszlo Do Spotkania Z Mlodymi Dojrzaalymi Co Jako Tako Wt Ym Raciborzu Daja Sobie Rade

 7. drodziy czytelnicy nie obrażajmy emerytów
  to latwe środowisko na spotkani e nie zada trudnych pytan
  na chleb maja
  czynsz placa
  ale młodzi
  PYTAM DO CHOLERY GDZIE DEBTA O GOSPODARCE TEGO MIASTA
  PANIE BUZEK
  PRZECIEZ TE LEONIDASY DOPROWADZA NAS DO BANKRUCTWA
  RACIBORZ- MIASTO EMERYTOW JUZ JEST

 8. [quote]Na sali przeciętna wieku 65lat, chyba się pomyliłem secjalnie. To mówi wiele o popularności byłego premiera. Czas kampanii wyborczej PO wpsierany przez ikone, która juz tylko jest symbolem ale nie dzałaczem. Czas ich przebrzmiał.[/quote]
  [quote]TAK TAK MASZRACJE ICH CZAS MINĄŁ[/quote]

 9. [quote]Chyba sam nie wierzy w to co mówi. Tak przekonywował do reformy Służby Zdrowia, sprzedaży kopalń, tworzenia OFE i co z tego wyszło? – Jeden marazm.[/quote]
  TAK ZENADKA MASZ RACJE
  MARAZM I NICOSC
  TO CHYBA ICH KONIEC

 10. POPIRERAM WAS nutke
  Kocham to moje miasto Racibórz i nienawidze,kocham za to że, z roku na rok pieknieje a z nadejściem wiosny w cudowny sposób odkrywam je na nowo Nienawidze je za wegetacje i coraz większa biede w która popadaja mieszkancy…..prezydent, zamiast patrzec na Warszawe niech zadba o swój ogródek i robic wszystko żeby raciborzanie tutaj chcieli zostac a kobiety rodzic tutaj dzieci,zamiast uciekać zagranice…………

 11. popieram tak tak
  Wszyscy wiemy ile zarabiają, z jakich rodzin pochodza, jakie szkoly skonczyli i jakich synów mają. To nie zmienia faktu, że nic z tym nie zroibimy. Sami dopuściliśmy ich do stołka

 12. [quote]Połowa z tych emerytów to stare pieprzone szkodniki, najpierw byli zasłużonymi komuchami a potem służyli gadom którzy wuprzedali i zniszczyli ten kraj.A co, może nie?Gdyby mieli honor to nie pokazywali by swoich gęb na spotkaniu z jednym największych szkodników jakim jest Buzek ADO TEGO NIE W TYM PROBLEM MA MOWIC O PRACY MLODYCH I MIESCIE[/quote]

 13. [url=http://www.raciborz.com.pl/art34406.htm]Czytelnicy piszą: Nasze Miasto. Nasz Patriotyzm[/url]
  [url=http://www.raciborz.com.pl/art34605.htm]Czytelnicy piszą:Nasza kondycja, nasz los.Start UP czy DOWN?[/url]
  JESTEM ZA TYM WYMIENIC NA LEPSZY MATERIAL
  OBECNI NIEMAJA CZEGO SZUKAC
  GOSPODARKA LEŻY MAISTO SIE STARZEJE BUZEK SPOTYKA SIE Z DZIADKAMI A MLODZI BEZ DOBRYCH SZKOŁ ZAWODOWYCH I PRACY
  MSLE ZE JUZ CZAS POWIEDZIEC IM DOSC DWIE KADENCJE PRZESPANE
  NIC NIC
  MAMY DUZO SPORTU I REKREACJI
  A GOSPODARCZO LEZYMY W REGIONIE NIC NIE ZNACZYMY

 14. Buzek to największy europo-entuzjasta. Nie patrzy na przyszłość Polski, tylko na kasę. Euro nam na pewno nie pomoże w przybliżeniu się do centrum Europy, a może tylko zaszkodzić. Przkładem jest Słowenia – wspaniale się rozwijała po osiągnięciu niepodległości, a szybkie wprowadzenie euro sprawiło, że gospodarka im pada.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here