
Inwestycja jest niezwykle ważna dla mieszkańców Turza, którzy w 2010 r. ucierpieli wskutek powodzi.

W niewielkiej miejscowości Turze (pow. raciborski) w woj. śląskim wkrótce ruszy budowa wałów przeciwpowodziowych. Obwałowania Odry wybuduje Skanska na zlecenie Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Inwestycja jest niezwykle ważna dla mieszkańców Turza, którzy w 2010 r. ucierpieli wskutek powodzi.
Wały przeciwpowodziowe, które ochronią Turze przed wodami Odry i potoku Rudka, będą kosztowały 11,8 mln zł brutto (9,6 mln zł netto). Skanska wybuduje je do kwietnia przyszłego roku.
Ponad 4 km obwałowań
Nowe wały przeciwpowodziowe Skanska wybuduje na odcinku długości 4,2 km. Szerokość korony wałów wyniesie 3 m. – Obwałowania będą się rozciągały na prawym brzegu Odry od miejscowości Turze do granicy z województwem opolskim – mówi Wojciech Bury, Menadżer Projektu, Skanska.
Wały będą miały konstrukcję ziemną. – Do ich budowy zużyjemy ponad 0,2 mln m³ ziemi – dodaje Wojciech Bury.
Na wałach powstanie 8 przejazdów oraz przepust. Skanska wybuduje też ponad 4 km dróg serwisowych i odbuduje rowy melioracyjne.
Ważnym elementem inwestycji będzie budowa pompowni wałowej wraz ze śluzą na potoku Rudka i zbiornikiem wyrównawczym. – Zadaniem śluzy będzie pompowanie wody z potoku Rudka do Odry – tłumaczy Wojciech Bury.
Powódź w 2010 roku
W maju 2010 roku powódź, która dotknęła Polskę, nie ominęła też Turza. Ten dramatyczny czas dla mieszkańców miejscowości rozpoczął się 17 maja, kiedy woda wdarła się do wsi, a następnie została na wiele tygodni. Turze bardzo długo walczyło wówczas z powodzią, a wielu mieszkańców straciło dorobek życia. Obecna inwestycja, polegająca na budowie wałów przeciwpowodziowych, przyczyni się do poprawy stanu zabezpieczenia miejscowości przed wodą.
źródło: Skanska
/ps/
—————————————————-
zobacz także:
Przełom w sprawie budowy wałów wzdłuż Odry
Ważna wiadomość dla miejscowości zagrożonych zalaniem w gminie Kuźnia Raciborska. Wyłoniono już wykonawcę, który wybuduje wały po prawej stronie Odry.





![Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć [ZDJĘCIA] Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/biblioteka-kluby.jpg)
![XXVII Pływadła w Raciborzu w ramach Festiwalu Górnej Odry [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/plywadla-2026-60.jpg)
![Biblioteka bez granic. Raciborzanie odwiedzili Karwinę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/karwina-wycieczka.jpg)




![Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek [ZDJĘCIA] Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/lato-z-biblioteka-14.jpg)






![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)








![Strefa Letnia H2O w Raciborzu już otwarta [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/h2ostrog-strefa-letnia-1-1.jpg)

