Akcja honorowego krwiodawstwa w „Strefie”

0

Zbiórkę organizuje Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

 

- reklama -

20 maja od 9.00 do 12.00 w Klubie dla Młodzieży "Strefa" przy ul. Żółkiewskiego 22 w Raciborzu zostanie zorganizowana zbiórka krwi. – Oddanie krwi nie boli, a do tego ma się ogromną satysfakcję, że zrobiło się coś dla kogoś potrzebującego. Bezinteresownie, z serca – zachęca Szymon Małaszczuk, honorowy dawca krwi związany ze "Strefą".

 

"Strefa" chce poprzez akcję zaktywizować swoich szczególnie starszych podopiecznych. – Tym bardziej, że realizujemy właśnie akcję pt. "Nie pytaj co "Strefa" może zrobić dla ciebie, ale zastanów się co ty możesz zrobić dla innych" – mówi Ewa Domachowska, wychowawca w klubie.

 

Kto może oddać krew? Osoby od 18 do 65 roku życia, zdrowe, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. – Najlepiej zerknąć na stronę krwiodawstwa gdzie znajdziemy listę przeciwwskazań. Wśród nich np. jest wykonanie tatuażu, to znaczy krwi nie może oddać osoba, która wykonała tatuaż albo piercing w ostatnich sześciu miesiącach. Ale i tak, o tym czy ktoś może oddać krew zdecyduje na miejscu lekarz – mówi Ewa Domachowska. Przed pobraniem nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych badań na własną rekę, nie trzeba też znać swojej grupy krwi. Każdy kto chciałby zostać krwiodawcą musi zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Na początku wypełnić formularz, potem przejść badania lekarskie i tylko za zgodą lekarza może zostać pobrana krew.

 

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

 

Krew i preparaty krwiopochodne otrzymują chorzy: poddawani skomplikowanym operacjom chirurgicznym, kardiochirurgicznym, ginekologicznym, ortopedycznym; po ciężkich krwotokach, urazach, wypadkach, oparzeniach; leczeni z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego; leczeni z powodu chorób nowotworowych, na hemofilię; kobiety w ciąży i po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi /i/lub znaczna anemia

 

Pobieranie ok. 450 ml krwi pełnej trwa od 5 do 8 minut. Krew pełna stanowi przede wszystkim materiał do wytwarzania składników krwi.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here