Utwory Bułata Okudżawy według Kuby Blokesza

1

Po raz kolejny Jakub Blokesz umilił wieczór mieszkańcom Raciborza. W bibliotece wyśpiewał utwory Bułata Okudżawy.

Kuba Blokesz jest częstym gościem raciborskiej biblioteki. Tym razem zaśpiewał utwory Bułata Okudżawy z okazji 90. rocznicy urodzin rosyjskiego barda. W trakcie koncertu licznie zgromadzona publiczność w zadumie wysłuchała m.in. „Ballady o głupcach”, „Kropli króla duńskiego” a także niepowtarzalną „Modlitwę”. Jak można było przewidzieć recital nie zakończył się bez bisu. Bisując Kuba Blokesz zaśpiewał „Pożegnanie Okudżawy” Jacka Kaczmarskiego.

- reklama -

 

 

Kuba Blokesz piosenkarz, gitarzysta, basista, także autor tekstów i kompozytor. Współtworzy bluesowy zespół Crosswalk. Zdobywca nagród i wyróżnień na wielu festiwalach piosenki w całej Polsce.

Bułat Okudżawa (1924-1997) – rosyjski poeta, prozaik, piosenkarz. Jeden z filarów ruchu poetyckiego lat 60. XX w. Syn Ormianki i Gruzina, stracił ojca w latach stalinowskiego terroru. Matkę osadzono na 10 lat w obozie, toteż Okudżawa wcześnie rozpoczął samodzielne życie, a w 1942, mając zaledwie 18 lat, poszedł na front jako ochotnik. Po demobilizacji pracował fizycznie, był zwykłym robotnikiem, aż wreszcie dostał się na studia. W 1950, po ukończeniu wydziału filologii uniwersytetu w Tibilisi, podjął pracę nauczyciela w wiejskiej szkole. Pierwszy tomik wierszy – Lirika – wydał w 1956 w Kałudze. Uznanie zdobył dopiero w latach 60., kiedy do swoich wierszy dołączył melodię i niepowtarzalną interpretację własnych utworów wykonywanych przy akompaniamencie gitary. Jest autorem licznych zbiorów poezji tłumaczonych na wiele języków. W Polsce: Poezje wybrane (1967), Wiersze i ballady (1974), dwujęzyczne wydanie Zamek nadziei (1982).

/p/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here