Wodzisław: konferencja nt. gospodarki z młodzieżą

8

Jerzy Buzek był specjalnym gościem Izby Gospodarczej w Wodzisławiu. Na konferencji, podczas której omawiano temat rynku pracy, rozwoju firm, współpracy z samorządem, gościła młodzież szkolna.

 20 maja w budynku Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Wodzisławiu Izba Gospodarcza gościła europosła Jerzego Buzka. Powód spotkania – konferencja poświęcona roli współpracy lokalnego biznesu i samorządu w warunkach europejskich. Nie był to jedyny wątek podejmowany w czasie spotkania wodzisławskiego, żorskiego i raciborskiego biznesu z bodaj najbardziej rozpoznawalnym polskim deputowanym w Europie. Na główny plan wysunęła się również kwestia edukacji. Mówili o niej szef wodzisławskiej Izby Gospodarczej Krzysztof Dybiec oraz Pani Dyrektor Biura Cechu Rzemieślników i innych Przedsiębiorców Katarzyna Zollner – Solnowska. Spotkanie trwało ponad 1,5 godziny.

- reklama -

 

 Organizatorem spotkania była Izba Gospodarcza w Wodzisławiu (na zdjęciu obok Jerzego Buzka prezes izby Krzysztof Dybiec)

Zarówno premier jak i lokalni przedsiębiorcy w jego trakcie skupili się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z losem ludzi młodych.  Prezes wodzisławskiej izby zwracał młodym uwagę, że dzisiaj obok wykształcenia liczą się przede wszystkim chęci oraz kompetencje. Według niego tych ostatnich brak u osób opuszczających szkolne mury. Zauważył – dzisiaj trzeba działać bardziej kreatywnie. Nie wystarczy tylko jeździć i zostawiać cv. Trzeba się przyłożyć. Trzeba pokazać inicjatywę. Zamiast żądań okazać chęć do nauki.

Dyrektor cechu Katarzyna Zollner – Solnowska natomiast wskazała jak ważna jest współpraca biznesu z lokalnymi samorządami w kreowaniu działań edukacyjnych otwartych na praktykę zawodową. Mówiła o projektach związanych z wprowadzeniem płatnych staży w zakładach i przedsiębiorstwach. Skoncentrowane są głównie na zajęciach powiązanych z ICT. Pani dyrektor w swojej wypowiedzi zawarła również pogląd, że w Polsce dużym błędem było zezwolenie na degradację szkolnictwa zawodowego, szczególnie szkół przyzakładowych.

 

 Słowa przedsiębiorców i polityków były skierowane głównie do młodzieży

 

W czasie konferencji wybrzmiał także głos samorządu. Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca zaznaczył, że samorządowcy powinni brać pod uwagę głos biznesu, ponieważ ten najlepiej wie, w jaki sposób budować zręby przedsiębiorczości. Podał przykład ulgi rewitalizacyjnej, którą zaproponowali właściciele lokalnych firm. Okazała się ona strzałem w dziesiątkę i przynosi duży zastrzyk gotowizny do budżetu. Kieca zauważył zresztą, że – zarządzanie miastem przypomina zarządzanie firmą. Tyle, że pod ostrzejszym rygorem prawnym. I że akcjonariuszami są wszyscy mieszkańcy miasta.

 

 Gościem specjalnym na konferencji był były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek

 

 Prelekcje zakończył premier Buzek, który podkreślał znaczenie funduszy europejskich dla rozwoju jakości polskiej edukacji. Wskazał na rolę małego i średniego biznesu w Unii, ale nie omieszkał zauważyć, że nie wolno również deprecjonować roli wielkiego przemysłu. Na koniec mocno zaakcentował fakt, że Unia Europejska jest wartością, którą należy chronić. W tym właśnie kontekście premier powiedział – trzeba zadbać o to, żebyśmy byli bezpieczni. Trzeba zadbać, aby Unia Europejska nam się nie rozleciała. Bo dzisiaj to jest poważny problem.

Na spotkaniu nie zabrakło również kilku znaczących pytań. Szczególnie zabrzmiał wśród nich głos młodego człowieka z
Mikołowa, który zapytał premiera czy może mu ułatwić pracę nad nowym, superekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Zastrzegł jednak, że detale woli zachować dla siebie z uwagi na wszędobylskie szpiegostwo przemysłowe i wątpliwości co do zakresu ochrony własności intelektualnej.

Tekst Leszek Iwulski
Foto Ireneusz Burek

 

- reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Co Buzek wie o gospodarce? Najwieksze sukcesy i na Śląsku i w całej Polsce ?Gość jest znany ..ale z likwidacji zakladów pracy i to bezpowrotnie zalewając kopalnie wodą a szyby zasypując. Tak Buzek zlikwidował przeszło 20 kopalni.A na Śląsku jest uwazany przez wielu za zasłużonego i za autirytet Za co???A to za jego rzadów bezrobocie zaczęło gwałtownie rosnąć tak jak za obecnych rządów PO -PSL. Powtórka z historii.

 2. Te same gemby przewijają się w polityce od 30lat. Nic się nie zmieni bo znów wybierzecie tych samych. Co z tego że ma klase jak nic nie robi pożytecznego. A dla Raciborza to już w ogóle nic. Taka prawda.

 3. Buzek jest jak mitologia, zawsze się na niego głosowało i teraz też chcą glosować. Nikt się nie zastanowi czy nie warto wysłać go na zasłużoną emeryturę. Nie zreformował kopalni tylko je pozamykał, strorzył OFE a teraz przyczynił się do zabrania nam zaoszczędzonych tam pieniędzy, jest świetnym pozorantem sukcesu ,bo tylko przyjeżdża wstęgi przecinać albo łopatę wbić. Sorki ,ale jest młode pokolenie zdolnych ludzi i takim trzeba ustępować miejsce.

 4. na emeryture tez trzeba zasłużyć
  możeon i wielki nasz ..polityk
  ale jak większa walizka polityków jest pozoratem fachowości
  w piatek było spotkanie na zamku ale nie przybył na nie jego ekscelencja bo nie miła odwagi
  spojrzeć dorosłym w oczy
  w racku było spotkanie mizernie przygotowane przez leonka i reszte
  a to PWSZ a to vanessa a to szkoła jakaś
  dorosli mieli kikla pytań
  ale cos mnie sie wydaje że on ni niczego się juz nie nadaje

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here