Cystersi w Rudach zapraszają melomanów

0
Już dziewiętnaście lat w rudzkim opactwie rozgrywać się będzie najpiękniejsze misterium ludzkiej wzniosłości. Urokliwe miejsce nawiedzi doskonała muzyka.

"Kto dobrze śpiewa, modli się dwa razy" zwykł mawiać Święty Augustyn. Jeśli kto dobrze gra na organach, dobrze wywija smyczkiem po napiętych strunach skrzypiec, to pewnie tak jakby dobrze śpiewał. W najbliższych miesiącach w raciborskich Rudach będzie równie dużo cudownej muzyki, co modlitwy. To już 19 raz, gdy w cysterskich murach zabrzmi Muzyka. Muzyka przez wielkie "M".

- reklama -

 

Jan Paweł II mówił – Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość.

 

Od 25 maja w opactwie zagoszczą koncertów muzyki dawnej, muzyki klasycznej, muzyki sakralnej,aby opuścić nas 19 października. XIX spotkanie u Cystersów obejmie cykl 6 koncertów.

 

Pierwszy z nich już w najbliższą niedzielę. Rudy odwiedzą wówczas Dyplomanci Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia i Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Na kolejne spotkanie przyjdzie melomanom poczekać aż do 29 czerwca, gdy mnisie progi odwiedzi grająca na organach Katarzyna Mazurek z Gliwic.Na organach będzie grać również Mariola Brzoska (jej koncert 27 lipca), Brygida Tomala (spotkać się z jej wykonaniami można 31 sierpnia) oraz Zuzana Zahradnikova z Rużemberoka (koncert 29 września). Zwieńczeniem cyklu koncertów będzie występ Chóru i zespołu Instrumentalnego Parafii Świętej Anny w Babicach, kwartetu "Altra Volta"oraz Brygidy Tomali i Klaudii Romek w dniu 19 października.

 

                                          

Od 25 maja Pocysterski Zespół Pałacowo – Klasztorny w Rudach będzie gościł muzykę na najwyższym poziomie

 

 

Muzyka w starym opactwie będzie miała więc różne oblicza. Z jednej strony kwartet smyczkowy, z drugiej organy i popisy chóru. Bez wątpienia jednak będzie można znaleźć w nich wspólny mianownik – niesamowicie wysoki poziom artystyczny.

 

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem kulturalnym objął Starosta Raciborski Adam Hajduk oraz Ordynariusz Diecezji  Gliwickiej Biskup Jan Kopiec.

 

tekst i foto Leszek Iwulski

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here