Questing nie tylko integruje, ale także edukuje

0

8 tras, 8 tematów, 8 pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Niezwykły projekt harcerzy i podopiecznych świetlicy.

"Z Questingiem przez Pszów" to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomóżmy Sobie w ramach programu "Równać szanse". Biorąca w nim udział młodzież, przygotowała 8 tras wiodących przez różne zakątki Pszowa. Powstał quest skupiający się na centrum miasta oraz jego najbliższych okolicach, szlak edukacyjny prezentujący placówki oświatowe, trasa biegnąca przez Kalwarię. Wśród tematów nie zabrakło pszowskiej Bazyliki oraz miejscach, które są w mieście od zawsze. Dla zwolenników wycieczek rowerowych również przygotowano specjalną trasę. Młodzież pomyślała też o najmłodszych. "Z Wiercipięta po Starej Maszynie" to trasa przygotowana specjalnie dla nich. Jeżeli ktoś chciałby natomiast zapoznać się z lokalną gwarą, powinien sięgnąć po qest napisany w gwarze śląskiej.

- reklama -

 

W piątek, 9 maja w Świetlicy Opiekuńczej "Gniazdo" w Pszowie
gościły: fryzjerka Barbara Krypczyk oraz wizażystka
Michalina Skupień-Pochwyt. Przygotowały uczestników
projektu z "Questingiem przez Pszów" do sesji zdjęciowej.
Fotografie zostaną umieszczone na ulotkach
dotyczących poszczególnych questów.

 

– Celem projektu jest pokazanie, że również Pszów może być atrakcyjny pod względem turystycznym – komentuje kierowniczka świetlicy "Gniazdo", Teresa Kabut. Questing to również świetny sposób na nudę i zaktywizowanie lokalnej społeczności, a przede wszystkim młodzieży, ponieważ łączy on elementy harcerskich podchodów i gier terenowych – dodaje.

 

Questing to nowa forma turystyki promująca dany region. Potrafi ona uchwycić ducha poszczególnych miejsc, dzięki wskazówką zapisanym w formie wierszowanych zagadek – Questing to wielka frajda i bezpłatna rozrywka. Mam nadzieję, że tamatyczne urozmaicenie oraz ciekawa forma zachęci mieszkańców do wędrówek po okolicy – mówi Sandra Bank, uczestniczka projektu.

 

W projekcie "Z Questingiem przez Pszów" Bierze udział 16 osób w wieku od 13 do 19 lat. Są wśród nich podopieczni świetlicy, ale także harcerze z okolic Pszowa. Do tej pory, młodzież uczestniczyła w zajęciach z rysunku, z zasad tworzenia questów. Odbywały sie także zajęcia z pedagogiem. Ponadto, młodzież odwiedziłamiejscowość Rożków, by przetestować istniejący już quest. Odbyła się także sesja zdjęciowa z której fotografie znajdą się na poszczególnych questach. W przygotowaniach do sesji wzięła udział fryzjerka, Barbara Krypczyk oraz wizażystka Michalina Skupień-Pochwyt.

 

Finał projektu "Z Questingiem przez Pszów" odbędzie się 7 czerwca o godzinie 14:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie w ramach dni miasta. Wtedy też będą rozdawane poszczególne questingi w formie ulotki. W późniejszym czasie będę one dostępne na stronie www.mokpszów.pl. Ponadto, młodzież podzieli się wrażeniami z realizacji projektu, zaprezentuje dokumentację fotograficzną, a także przygotuje wernizaż swoich prac.

 

Anna Zganiacz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here