Generał Wojciech Jaruzelski nie żyje

5

Stan wojenny, okrągły stół, masakra na wybrzeżu, prezydentura – Wojciech Jaruzelski budzi kontrowersje nawet po śmierci

Dzisiaj 25 maja zmarł po długiej chorobie pierwszy Prezydent III Rzeczpospolitej generał armii Wojciech Jaruzelski. O jego śmierci poinformował b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Generał Jaruzelski odszedł jako osoba wzbudzająca olbrzymie kontrowersje. Z jednej strony był człowiekiem, który wykorzystał wojsko przeciwko własnemu narodowi, gdy ten domagał się wolności. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego jednak także była pozbawiona jednoznaczności. Generał Wojciech Jaruzelski do końca swoich dni przekonywał, że inne rozwiązanie groziło radziecką interwencją i możliwością wojny domowej.

- reklama -

 

Cała kariera polityczna generała była pełna sprzeczności, wątpliwości połowiczności. Zarzucano mu udział w czystkach antysemickich w marcu 1968r. w strukturach wojska. W 1970r. generał był Ministrem Obrony Narodowej i wielu zarzuca mu przez to, że był przynajmniej częściowo odpowiedzialny za krwawe wydarzenia na Wybrzeżu.Według historyków to jego rozkazy faktycznie sankcjonowały użycie broni przeciwko strajkującym robotnikom. Z drugiej strony generał Jaruzelski był jednym z architektów układu przy okrągłym stole. Generał przewodząc stronie PZPR w sposób bezkrwawy umożliwił pokojowe przejęcie władzy przez ludzi "Solidarności".

 

Nie tylko polityczna kariera Wojciecha Jaruzelskiego u wielu budzi skrajne emocje. Historycy przypisują mu rozkaz zestrzelania samolotu w Czechosłowacji. Jednocześnie był człowiekiem, który jako zwiadowca odznaczano za odwagę w trakcie walk. Bił się z Hitlerowcami pod Warszawą, Kołobrzegiem i Berlinem.

 

III Rzeczpospolita nie zdjęła z generała Jaruzelskiego odium szeregu wątpliwości wobec jego osoby. Dla jednych był komunistycznym dyktatorem, który by zachować władzę utopił społeczeństwo we krwi. Dla wielu był jednym z komunistycznych aparatczyków, którzy nie wahali się przed wydawaniem rozkazu strzelania do rodaków żądających jedynie obniżek cen mięsa. Dla wielu umowa okrągłostołowa była kolejnym aktem zdrady. Dla innych jednak był mężem stanu, który zagwarantował, że rosyjskie czołgi nie rozjechały naszego kraju. Dla wielu okrągły stół, to właśnie jego opus magnum.Dla całego społeczeństwa był człowiekiem obok którego nie można przejść obojętnie.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

5 KOMENTARZE

 1. – rodzinny majątek trzeciny -ZIEMIANIN BOGATY
  – katolicka szkola księzy marianów- KATOLIK
  – harcerz drużyny pogromcy Moskali- PATRIOTA
  – w klapie mial mieczyk chrobrego-symbol stronnctwa narodowego- NARODOWIEC
  – pisal artykuły w orletach lwowskich- DZIENNIKARZ
  – W OBLICZU CZERWONEJ ZARAZY UCIEKAJA NA LITWE- EMIGRANT
  -wywózka na sybir- SYBIRAK
  -ARMIA ANDERSA OD NIECHCENAI I WCIELENIE DO ARMII LUDOWEJ
  -zołnierz patrzacy jak krwawi warszawa w powstaniu- -SOWIECKI OBSERWATOR
  – zdobywaca wału pomorskiego-WYZWOLICIEL
  -1945-1947 WALCZYZ WYKLETYMI
  -działa operacyjne – ps WOLSKI
  -klasowy zołnierz -BRAT WYZNAWCA WIESLAWA GOMUŁKI
  – POTEM BYŁA POMOC CZECHOSŁOWACJI
  -I AZ DO 1989 GENERAŁ -WÓDZ
  – PREZYDENT
  – STARUSZEK NA BALACH I W SADZIE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here