Targi edukacyjne w Wodzisławiu – rekrutacja 2014

8

Walka o absolwentów gimnazjów trwa. Szkoły średnie zabiegają o kandydatów na każdym etapie rekrutacji. Targi edukacyjne to przykład poważnej rywalizacji.

Poradnia Pedagogiczno – Psychologiczna organizowała targi edukacyjne już po raz dwunasty. To impreza skierowana głównie do gimnazjalistów. Uczniowie mogą w ten sposób zastanowić się nad ofertą szkół ponadgimnazjalnych. Jednych przyciągnie szkoła zawodowa, inni zdecydują się na technikum. Jeszcze inni skierują swoje kroki do liceum. I dlatego, każdy z nich może zaznajomić się dzięki targom z profilem danej szkoły, możliwościami kształcenia, zajęciami pozalekcyjnymi, sprzętem edukacyjnym. Na stadionie wodzisławskiego MOSiR szkoły z powiatu wodzisławskiego przekonywały gimnazjalistów by wybrały ich ofertę szkolną.

- reklama -

 

Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Teresa Jakubiak powiedziała – to pierwsze takie przedsięwzięcie w plenerze. Można tu wystawić o wiele więcej stoisk. Jest dobre nagłośnienie. Młodzież gimnazjalna ma okazję dotrzeć do oferty edukacyjnej. Rozmawia z uczniami danej szkoły, czy z nauczycielami. Targi to także występy artystyczne. Każda szkoła przygotowała jakieś małe show.

 

 

 

 Obok wystaw, targi to także występy artystyczne

 

I faktycznie. Szkoły chwaliły się jak się dało. Nie zabrakło pokazów, występów prezentacji. Dziewczyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie pokazały jak ułożyć modną fryzurę. Klasa mundurowa ze szkoły w Wodzisławiu zademonstrowała musztrę. Mechatronicy z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu mieli ze sobą roboty. Byli szkolni piosenkarze, raperzy, wierszokleci, kabareciarze. Nie zabrakło policji z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, która przyjechała z samochodem demonstracyjnym.

 

Na targach zaprezentowały się: Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu, Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie, Liceum Ogólnokształcące w Gogołowej, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim.

 

 

 

 W rydułtowskich szkołach średnich można nauczyć się także carvingu – sztuki rzeźbienia w owocach – na zdjęciu uczeń klasy III technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Marek Grzelec

 

 

 

 

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie, Izabela Widera, która przyjechała na targi wraz z liczną reprezentacją młodzieży, dodaje, że targi to dobra forma promocji szkół, chociaż lepszy skutek odniosłyby gdyby miały miejsce przed procesem rekrutacji. Pszowska szkoła w tym roku planuje uruchomić  m.in. nowy kierunek – klasę o specjalności grafika komputerowego. Dyrektor szkoły  liczy na to, że nie tylko targi pomogą w rekrutacji ale również fakt, iż na wspomniany kierunek grafika komputerowego w sąsiednich szkołach jest więcej podań niż miejsc, zatem część absolwentów zapewne zasili nabór w Pszowie gdzie są jeszcze wolne miejsca. 

 

Obok szkół można było także zaznajomić z działalnością instytucji okołobiznesowych aktywnie wspierających przedsiębiorczość w regionie. Była Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim oraz Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców. Przedstawiciele zrzeszeń przedsiębiorców mówili przede wszystkim o potrzebie kształcenia harmonijnego. Takiego kształcenia, które w dużej mierze respektować również praktyczne aspekty edukacji. Zwłaszcza, gdy chodzi o zbliżenie do warunków przyszłej, wymarzonej pracy.

 

 

 

tekst i foto Leszek Iwulski

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Poziom tego portalu sięga dna. W nazwie RACIBORZ.COM a pełno newsów z Wodzisławia. Co mnie obchodzi Wodzisław? Gdyby tak było, to bym czytał WODZISLAW.COM. Na szczęscie jest jeszcze naszraciborz.

  2. A mnie się bardzo przydał ten artykuł. Właśnie się dowiedziałem, ze w Pszowie jest kierunek, na jaki chciałem składac papaiery do Raciborza. Jesetm z Kornowaca i do Pszowa mam blisko.

  3. Przepraszam bardzo za oczywistą pomyłkę. Czasami szybkość chyli czoła przed precyzją. Klasa mundurowa oczywiście z Wodzisławia. Błąd skoryguję natychmiast

    Leszek Iwulski

  4. Zawsze się ktoś przyczepi – jak nie za mało z Raciborza, to za dużo z Wodzisławia, jak za mało z Wodzisłąwia, to za dużo za Radlina – i tak wkoło.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here