K. Łaciak: Aikido jest dla każdego

0

Od trzech lat w Nędzy działa ośrodek Aikido. Trenują tu zarówno dzieci, jak i dorośli. – Bo to sztuka walki dla ludzi od 3 do 103 lat – zapewnia instruktor Karol Łaciok.

 

- reklama -

 

 

Czym jest Aikido, czy jest bezpieczne i do kogo trafia – wypytywały w Nędzy dziewczyny z sekcji dziennikarskiej Klubu dla Młodzieży "Strefa" z Raciborza.

8-letniemu Kubie Czarnuszka najbardziej podoba się to, że na trenigach dowiaduje się jak obronić się w razie zagrożenia. – Uczymy się jak napastnika złapać i wywrócić na ziemię – tłumaczy Kuba. I dopowiada, że Aikido jest "super fajne", a sensei "mega fajny"!

Hubert Gawron, lat 9, zaczął przychodzić na treningi, bo, jak mówi, zachęcił go kolega. – Jesteśmy bardzo zadowoleni! – zaznacza.
Chłopcy prezentują dumnie nie tylko profesjonalne chwyty, ale i podstawy języka japońskiego. Liczenie do dziesięciu to dla nich pestka. – A po każdym spotkaniu dziękujemy za trening też po japońsku. Mówimy "arigato", czyli "dziękuję" – chwalą się chłopaki.

Aikido to japońska sztuka samoobrony, która powstała w XX wieku. – Na czym polega? Chodzi o to, by w czasie obrony w sytuacjach zagrożenia nie zrobić krzywdy ani sobie, ani napastnikowi. Możemy to osiągnąć tylko dzięki samodoskonaleniu i pracy nad techniką. Posługiwanie się nią w prawidłowy sposób nie powinno zrobić nikomu krzywdy. I to wyróżnia Aikido na tle innych sztuk walki – tłumaczył w wywiadzie dla sekcji dziennikarskiej "Strefy" instruktor sztuk walki Karol Łaciok.

Zapewnia, że w sztukach walki każdy coś dla siebie znajdzie. – Jeśli ktoś liczy na rekreację, to na pewno ją tu znajdzie. Jeżeli ktoś szuka dużego wysiłku fizycznego, to też może na to liczyć – zdarza się, że po kilku minutach treningu nasze koszulki można wykręcać. Jeżeli ktoś szuka miejsca gdzie może doskonalić swoje umiejętności, albo po prostu spędzić czas w miłym towarzystwie, to mam nadzieję, że to też tu znajdzie – podkreśla Karol Łaciok.

W Nędzy trenują i dzieci, i dorośli. Konrad Kogut z Nędzy wcześniej uprawiał inne sporty walki. – Ale któregoś razu trafiłem na trening Aikido i zajęcia bardzo mi się spodobały – mówi. – To świetna forma spędzenia wolnego czasu i to w sposób aktywny – dodaje.

Chętnych nie brakuje o czym świadczy fakt, że ośrodek Aikido w Nędzy kończy już trzeci rok działalności. – Jeśli tylko szkoła i pani wójt w dalszym ciągu będą nam przychylni, wystartujemy również w przyszłym roku – mówi instruktor. Treningi odbywają się w szkole w Nędzy we wtorki i czwartki. Grupa dziecięca ćwiczy od 17.00 do 18.00, a dorośli od 18.00. Koszt – 60 zł miesięcznie. Na treningi zapisać się można telefonicznie lub mailowo, szczegóły na stronie www.aikido-nedza.pl.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here