Architektura i urbanistyka

0

Kierunek architektura i urbanistyka uruchomiono w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu w roku 2012. Studia inżynierskie obsługiwane są przez wykładowców Instytutu Techniki i Architektury.

Przyszły architekt powinien być mocno osadzonym w rzemiośle budowlanym inżynierem, a zarazem kreatywnym projektantem o szerokich horyzontach. Powinien łączyć szacunek wobec istniejącej przestrzeni i odwagę nowatorskiej ingerencji w nią. Studenci od pierwszego semestru mają styczność zarówno z wiedzą teoretyczną jak i praktyką. Już na samym początku weryfikowana jest ich umiejętność abstrakcyjnego formowania przestrzeni, zdolności rysunkowe oraz rozeznanie w technologiach budowlanych. Dodatkowo otrzymują wsparcie w postaci wiedzy z zakresu norm i wskazówek projektowych, historii architektury, geometrii wykreślnej i wielu podobnych.

- reklama -

Spośród wielu przedmiotów na kierunku architektura i urbanistyka, miejsce szczególne zajmują zajęcia z projektowania. Zadania związane z projektami domów jedno- i wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej (na wyższych semestrach) poprzedzone są wstępem do projektowania – czyli programem, którego celem jest zapoznanie studentów z zasadami kompozycji przestrzennej i wykonaniem (w oparciu o te zasady) kilku kompozycji abstrakcyjnych o charakterze architektonicznym. Z zakresu projektowania należy także wspomnieć o przedmiotach urbanistycznych opartych na kształtowaniu przestrzeni i terenu w znacznie większej skali. Do nich zalicza się m.in. projektowanie kontekstu przestrzeni zespołów mieszkaniowych, rewitalizację wybranych obszarów miejskich i kształtowanie krajobrazu. Nieodłącznym elementem kształcenia przyszłego architekta jest umiejętność odzwierciedlania otaczającej przestrzeni w formie rysunku odręcznego. Architektoniczny rysunek odręczny różni sięod rysunku typowo „plastycznego”. Sposób kreacji wizji artystycznej schodzi na drugi plan w architektonicznym rysunku odręcznym i jest całkowicie podporządkowany przekazaniu informacji związanej z budową, fakturą i relacjami przestrzennymi (proporcjami, skalą, itp.) przedstawianego przedmiotu. Tematykę rysunków stanowią zarówno kompozycje (tzw. martwe natury), jak i elementy otaczającej przestrzeni: korytarze, klatki schodowe, budynki, zieleń, postacie. Ponadto po pierwszym roku kierunku architektura i urbanistyka organizowany jest plener rysunkowy. W minionym roku tematem pleneru były walory architektoniczne zabytkowego centrum Raciborza.

Formę zajęć prowadzonych poza pomieszczeniami siedziby kierunku posiadają również warsztaty dydaktyczne. Kierunek architektura i urbanistyka na PWSZ w Raciborzu może pochwalić się wysokokwalifikowaną kadrą nauczycieli specjalistów, znanych profesorów i doktorów wywodzących się m.in. z Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej, ASP w Krakowie i z Uniwersytetu Śląskiego. Sylwetki wykładowców znajdują się na stronie internetowej kierunku. Przy Instytucie działa również Koło Naukowe „ARCHITEKTON”. Obecnie Koło zrzesza studentów kierunku Architektura i Urbanistyka, ale członkiem może zostać każdy, komu bliskie są zagadnienia związane z dawnymi i współczesnymi ideami przekształcania otaczającej nas przestrzeni. Obecnie przy kierunku architektura i urbanistyka powstaje również Studenckie Koło Grafiki Komputerowej. Efekty całorocznej pracy studentów można oglądać zarówno w galerii na stronie internetowej Instytutu, jak i w budynku przy ul. Łąkowej 31a. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzin. Nasz budynek jest miejscem częstych rozmów i wymiany spostrzeżeń – nie tylko architektonicznych. Cieszy nas także ogromne zainteresowanie kierunkiem wśród tegorocznych kandydatów na studia. Żywimy nadzieję, że z każdym semestrem będziemy mogli chwalić się kolejnymi sukcesami.

UWAGA!
Dla kandydatów na nasz kierunek uruchomiono kurs przygotowawczy do egzaminu z rysunku, który jest niezwykle pomocny w opanowaniu właściwej dla przyszłych architektów sztuki przedstawienia i kreacji przestrzeni. Termin kursu: 04.04.2014 r. – 27.06.2014 r. W każdy piątek godz. od 17:00. Sala: G304 budynek na ulicy Łąkowej 31A. Należy przynieść własne materiały (brystol o wymiarach 50×70 i przybory do rysowania). Prosimy o pilne potwierdzenie e-mailem lub telefonicznie, chęci uczestniczenia w takim kursie – katarzyna. [email protected], tel. 32 415 50 20 wew. 164 lub 130. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Agata Kandora

Studiowanie architektury i urbanistyki na PWSZ w Raciborzu, zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Choć początkowo obawiałam się, że poziom nie będzie za wysoki, to zostałam miło zaskoczona, bo nie odbiega od poziomu nauki na innych uczelniach. Atmosfera jest bardzo pozytywna, wszyscy się znają. Zamiast rywalizacji jest wzajemna pomoc i współpraca. Kontakt z wykładowca jest bezpośredni, nie jesteśmy kolejnym numerem z indeksu. Moje oczekiwania w pełni się spełniły. Wierzę, że z tym przygotowaniem uda mi się w przyszłości zdobyć tytuł mgr inż. arch.

Hanna Kuczera
Jako studentka 1 roku AiU w Raciborzu zdecydowanie mogę stwierdzić, że rozpoczęcie studiów na tej uczelni było dobrą decyzją. Moje początkowe obawy bardzo szybko zostały rozwiane przez profesjonalną postawę wykładowców, jak również przez sporą ilość czasu nam poświęcanego. Dzięki temu odnoszę wrażenie, że nie tylko uczymy się zawodu typowo technicznego, ale przede wszystkim rozwijamy swoją kreatywność pod bacznym okiem wykładowców. Moim zdaniem Architektura i Urbanistyka na tej uczelni ma duży potencjał, a to dzięki ludziom zdolnym i ambitnym, którzy naprawdę mogą coś w życiu osiągnąć. Nie mam pewności, że w tym zawodzie będę pracować w przyszłości, gdyż fascynuje mnie zbyt wiele przedmiotów. Wiem jednak, że dzięki ukończeniu tych studiów otrzymam solidne wykształcenie, które pomoże mi w realizacji kolejnych celów.

Joanna Trojan
Wybierając studia na kierunku architektura i urbanistyka w Raciborzu nie spodziewałam się tak przyjemnej atmosfery oraz tak wysokiego poziomu nauczania. Uważam, że kierunek bardzo szybko się rozwija, za sprawą pracowitości i wysokich ambicji studentów oraz wysoko wykwalifikowanej kadry wykładowczej. Wzajemna mobilizacja wśród studiujących tu osób oraz indywidualne i profesjonalne podejście do nich przez prowadzących sprawiają, że każdy czuje się tutaj swobodnie, jednocześnie kształcąc się w zawodzie architekta.

Dagmara Romaniak
Architektura i urbanistyka w obecnej chwili jest kierunkiem dość rozchwytywanym i popularnym. W Raciborzu taki wydział istnieje od niedawna i dopiero stawia pierwsze kroki. Na pewno dużym plusem naszej uczelni jest jej atmosfera, którą tworzą studenci wspólnie z wykładowcami. Każdy napędza siebie nawzajem do pracy, a zdrowa rywalizacja spycha na bok przysłowiowy „wyścig szczurów".

Jakub Kozera
Studia na wydziale architektury w Raciborzu były moim planem B, jednak uważam, że podjęcie nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej było dobrym posunięciem. Pomimo iż wydział istnieje od niedawna może się pochwalić profesjonalną kadrą pedagogiczną. Zaletą jest stosunkowo mała liczba studentów, dzięki czemu wykładowcy mogą nam poświęcić więcej czasu. Podsumowując uczelnia wywiera na mnie pozytywne wrażenie.

Igor Tumanis
Jako student pierwszego roku architektury i urbanistyki na PWSZ Racibórz, muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem nauczania oraz atmosferą panującą na uczelni. Wykwalifikowana kadra z topowych uczelni, jak Politechnika Śląska czy Politechnika Krakowska, oddaje nam serce i duszę na naszych zajęciach. Mobilizuje nas do działania oraz poświęca nam czas indywidualnie, przygotowując nas do naszego architektonicznego życia. Zalewa nas również mnóstwem zadań, pobudzających naszą kreatywność oraz świadome myślenie o projektowaniu. Ponadto uczestniczenie w życiu uczelni i swoboda jaką posiadamy daje mi poczucie, że jestem jej częścią i w znaczny sposób ingeruję w jej życie i rozwój.

Pola Nowak
Wszystkie obawy które towarzyszyły mi w momencie wyboru tej uczelni bardzo szybko zostały rozwiane. Wykwalifikowana kadra zapewnia edukację na najwyższym poziomie, przez co mogę liczyć na dobre przygotowanie do przyszłego zawodu. Poza tym atmosfera na uczelni sprawia, że nauka nie jest przykrym obowiązkiem.

Adam Waleczek
Witam! Studiuję w Raciborzu na kierunku architektura i urbanistyka. Aktualnie jestem na II semestrze i mogę śmiało powiedzieć, że wybranie takiego kierunku było dobrą decyzją. Jestem mile zaskoczony podejściem prowadzących. Mimo że wymagają od nas dużo, na każdym kolejnym zadaniu widać progres. Studiowanie tutaj nie jest proste jak mogło by się wydawać, czasem brak systematyczności czy mały błąd powoduje zarwanie nocy. Jest to kierunek dla ambitnych i pracowitych osób. Wydział organizuje zajęcia przygotowawcze do egzaminu wstępnego. Jeśli chcesz tu studiować warto przyjść poćwiczyć. Moim zdaniem ta uczelnia daje możliwość wzorowego przygotowania do pracy w zawodzie.

Angelika Płazińska
Jako studenci PWSZ w Raciborzu, uważamy, że wydział architektury i urbanistyki utrzymuje bardzo wysoki poziom nauczania. W każdym momencie mamy możliwość konsultowania naszych projektów z wykładowcami, co jest bardzo ważne. Zajęcia przebiegają w miłej atmosferze i w kreatywny sposób rozwijają naszą wyobraźnię oraz zachęcają nas do dalszej pracy.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (72) / maj 2014

 

                Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here