Turystyka szansą dla Krzanowic

Pogranicze stwarza możliwość rozwoju turystyki. Coraz częściej gminy w naszym powiecie zaczynają korzystać z tych walorów.  

Dla gmin o charakterze rolniczym turystyka jest sporą szansą rozwoju. Stanowi ona możliwość odejścia od uzależnienia od fluktuacji cen płodów rolnych, czy wysokości dopłat bezpośrednich do produkcji rolnej. Jednocześnie stwarza się widoki  na poszerzenie oferty gminy, wzrost liczby miejsc pracy, wreszcie na promocję gminy. Co więcej, turystyka może rozwijać się nie tylko w oparciu o elementy typowe, czyli walory krajobrazowe. Coraz większa liczba osób skłonna jest dostrzegać także inne wartości, które budują możliwość aktywnego wypoczynku. Wielu idzie nie tylko o pobudzenie mięśni, ale także szarych komórek. Wielu w czasie urlopu chce wzbudzenia wyobraźni i poszerzenia swojej wiedzy. Stąd znaczenie turystyki opartej na historii regionu, albo na różnorodności kulturowej. I jednego, i drugiego nie brakuje w Subregionie Zachodnim. Inwestycje w taką formułę rozwoju gospodarczego mają jeszcze jedną zaletę. W znakomitym stopniu przyczyniają się do rozwoju współpracy transgranicznej.

- reklama -

 

           Pałac w Wojnowicach ma okazję stanowić wizytówkę gminy Krzanowice w zakładce "Turystyka"

 

Coraz częściej więc niektóre gminy w naszym powiecie zaczynają korzystać z tych walorów. Jedną z takich gmin są Krzanowice. W ramach poszerzania swojej oferty turystycznej gmina partycypuje w przedsięwzięciach takich chociażby jak „Czesko – polska historia na mapie regionu Hluczyńska i polskich gmin partnerskich: Pietrowic Wielkich, Krzyżanowic, Kietrza i Krzanowic”. Prezentacja tego projektu odbędzie się już 26 czerwca w Centrum Kultury w Tworkowie. Kolejną z imprez tego typu jest wystawa malarstwa historycznego i fotografii na zamku w Krawarzach i bliźniaczy wernisaż w Czerwonym kościele w Hlucinie. Oba projekty są dostępne dla zwiedzających już od 3 lipca.

 

Zacieśnienie współpracy z partnerem czeskim (gmina Hlucina)funkcjonuje również na gruncie pozyskiwania środków europejskich. Dopiero co w maju tego roku zakończyła się realizacja projektu „Promocja i wymiana doświadczeń rozwijająca region Hulczyńska i partnerskich gmin”. Doświadczenia tego typu wraz z przyjętą wizją dalszej współpracy i skupienie się właśnie na czeskim partnerze (wspólny udział w targach Go – Regiontour, partnerzy w postaci czeskich gmin) budują perspektywy na przyszłość dalszego rozwoju.

 

Jednocześnie występują pewne niedociągnięcia, które mogą stanowić bariery. Brak jest np. możliwości korzystania z serwisu gminy w języku czeskim (czego nie brakuje w serwisie gminy Krzyżanowice), a estetycznie skonstruowana zakładka „Inwestuj na pograniczu jest nieaktywna”, podobnie zresztą jak zakładka „atrakcje turystyczne”. Niedociągnięcia nie mogą jednak przesłonić faktu, że turystyka oparta o własne zasoby regionu jest dla gmin pogranicza szansą nie tylko rozwoju, ale także otwarcia przysłowiowego „okna na świat”.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj