Kolektory solarne – ekologiczne źródło ciepła

0

Dzięki użyciu energii słonecznej można zaoszczędzić pieniądze wydatkowane na węgiel.

 

- reklama -

Na dachach kolejnych 8 budynków spółdzielni „Nowoczesna” zainstalowano  kolektory płaskie o powierzchni 5,23 m2. Instalacje pozwolą oszczędzić tysiące złotych. Są to w obecnej sytuacji jeszcze drogie rozwiązania. W dużej mierze więc są realizowane, że dlatego spółdzielnia uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja na ten cel wyniosła 1,Są to urządzenia służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną, która może służyć do podgrzania wody użytkowej lub basenowej, albo wsparcia istniejącej już instalacji grzewczej. Kolektor płaski składa się z przezroczystego pokrycia, absorbera (zaczernionej powierzchni kolektora pochłaniającą promieniowanie słoneczne i przetwarzającej ją na energię cieplną), wymiennika ciepła i izolacji. Ciepło jest gromadzone w zabudowanej na dachu, gdy odbiera ona energię słoneczną (czyli w tzw. okresie nasłonecznienia) Każdy 1 m2 kolektorów wytwarza około 1,5 GJ ciepła rocznie.

 

 

 Kolektory zamieniają energię słoneczną na tak potrzebne nam ciepło (o instalacji tych urządzeń w spółdzielni "Nowoczesna" czytaj również tutaj)

 

Odbiór ciepła z kolektorów następuje, gdy temperatura płynu solarnego osiąga temperaturę wyższą od temperatury wody w specjalnych zasobnikach tzw. buforach magazynujących ciepło. Odpowiada za to pompa solarna, która wymuszają przemieszczanie się płynu solarnego powodując gromadzenie ciepła w buforach. Następnie ciepło zgromadzone w buforach przekazywane jest w tzw. modułach świeżej wody do podgrzania wody użytkowej. Jeżeli temperatura wychodzącej wody jest za niska, wówczas  stosuje dogrzewa się ją w zasobnikowym podgrzewaczu ciepłej wody zasilanym z sieci zdalaczynnej PEC Jastrzębie Zdrój. Montaż kolektorów słonecznych wykonywała firma Ensol z Raciborza.

/l/ za Spółdzielnią „Nowoczesna”

 ————————————————————————————————-

 Czytaj również:

 

100 ton węgla rocznie. Tyle mniej "czarnego złota" spali się, by ogrzać mieszkania największej spółdzielni mieszkaniowej w Raciborzu.
 
 
 
 
 
 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here