Zamkowe warsztaty „Woskiem malowanie”

0

– Woskiem malowanie na Zamku Piastowskim – to tytuł warsztatów, jakie w dniach 9-11 lipca odbędą się na zamkowym dziedzińcu.

 

- reklama -

Warsztaty potrwają trzy dni, 9-11 lipca, w godzinach od 10.00 do 14.00. W dniu 12 lipca o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż prac. Udział bezpłatny. Prowadząca, Bernadeta Długosz-Włodarczyk, to raciborzanka, absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu (dyplom twórczy w 1976 r. z metaloplastyki) oraz Studium Nauczycielskiego w Raciborzu – Wydział plastyki (dyplom w 1993 r.) oraz Uniwersytetu Opolskiego Wydz. Historyczno-Pedagogiczny. Rozwija swoją pasję związaną z malarstwem batikowym, rysunkiem i grafiką warsztatową oraz technikami mieszanymi. Ma na koncie liczne warsztaty twórcze oraz wystawy, indywidualne i zbiorowe, a także udział w Grupie Nauczycieli Twórczych pod kierunkiem artysty grafika, mgr Marii Mleczko – Kandziory.

Batik to starożytna technika barwienia tkanin znana od najdawniejszych czasów na Jawie, zaś w Afryce i Azji od VIII w. Do Europy dotarł dzięki holenderskim kupcom w XVII w. Barwienie przy użyciu wosku bardzo znane jest w Indonezji. W 2009 r. batik w tym kraju został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Współcześnie wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla lub tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej, lub nanosi się barwnik pędzlem. Miejsca pokryte woskiem pozostają nie zabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną warstwę wosku w wybranym wzorze i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie aż do uzyskania zaplanowanego efektu. Odsączanie wosku polega na prasowaniu pomiędzy warstwami papieru do momentu, kiedy ilość wosku będzie minimalna.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here