Dar niemieckiego artysty dla raciborskiego muzeum

Eckard Alker przekazał muzeum w Raciborzu zbiór swoich rycin.

Muzeum w Raciborzu wzbogaciło się o cenny dar. Jest nim kolekcja grafik i obrazów artysty, którego korzenie sięgają Raciborza (ur. 1936) – Eckarda Alkera. Alker od zakończenia wojny mieszka w Niemczech. Jest cenionym malarzem i grafikiem. Jego twórczość można podziwiać na wystawach całej Europy (wystawiał m.in. w Bernie, Monachium, Paryżu, Oslo, Frankfurcie).

- reklama -

 

 

 Epokowe dzieło Joyce'a jest motywem przewodnim prac podarowanych raciborskiemu muzeum.

 

Grafiki, które artysta przekazał artysta zatytułowane są „James Joyce. Ulysses”. To zbiór ponad 60 rycin, które jak przyznaje malarz inspirowane były twórczością mistrzów dawnych (jak Henri Matisse i Rene Magritte) oraz twórców żyjących po dziś dzień. Grafiki te są niejako uzupełnieniem dla kolekcji akwafort i litografii, które Alker już wcześniej podarował raciborskiemu muzeum. Grafik i malarz znajduje się przede wszystkim w formach małych, monument jest mu obcy. Rzeczywistość woli zamykać w szczególe. Jego pasją jest dłubanie w detalu, pogłębianie istoty rzeczy. Inspiracje do swoich prac czerpie ze spotkania zarówno ze sztuką, jak i z codziennością.

 

Artysta już dwukrotnie gościł ze swoją twórczością w naszym mieście (w 2004 i 2010 r.). Eckard Alker jest również laureatem Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii. Nagrodę tę przyznaje od 1977 roku dolnosaksoński rząd krajowy. Jej laureatem jest m.in. prof. Jerzy Miodek, oficyna wydawnicza Atut, czy historyk Andrzej Niedzielenko.

 

/l/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here