Lato z biblioteką na półmetku. Tym razem Kostaryka [ZDJĘCIA]

0

Dzieci rozegrały mecz, wzięły udział w zajęciach plastycznych i zwiedziły raciborską Basztę.

Podczas kolejnego spotkania w ramach Lata z Biblioteką dzieci miały okazję poznać dwa bardzo różniące się od siebie kraje. Nikaragua i Kostaryka, choć sąsiadują ze sobą i mają podobne ukształtowanie terenu i krajobrazy, to skrajnie się od siebie różnią. Kostaryka to najszybciej rozwijający się kraj Ameryki Środkowej. Standard życia jest tu bardzo wysoki. Charakterystyczne dla tego regionu lęgowiska wielkich żółwi morskich, liczne parki narodowe i rezerwaty przyciągają rzesze turystów. Klimatu nadają też tropikalne lasy przechodzące w plaże nad lazurowymi wodami. Z drugiej strony poznamy Nikaraguę, największe państwo Ameryki Środkowej, dziewiczo piękne, zwane największym jeziorem świata usianym wyspami wulkanicznymi.

- reklama -

 

 

Niestety liczne konflikty polityczne i wojny domowe, sprawiły, że jest również krajem najbiedniejszym. Mimo tego oba państwa mają bardzo bogatą tradycję, a ludzie na co dzień starają się ją podtrzymywać regionalnymi strojami, zwyczajami oraz kuchnią. Dzieci z utęsknieniem czekały na mundial, który ostatnio nie mógł się odbyć ze względu na deszczową pogodę. Tradycyjnie już rozegraliśmy dwa emocjonujące mecze na sąsiednich boiskach. Tym razem w szranki ze sobą stanęły drużyny Francji i Urugwaju oraz Argentyny i Niemiec. Podczas gdy chłopcy walczyli o kolejne punkty, pozostałe dzieci wybrały się na wycieczkę do renesansowej Baszty więziennej, której wizerunek znajduje się na logo miasta Racibórz. Po powrocie z przejęciem opowiadały o ciekawej ekspozycji, w której szczególnie zapadła im w pamięć sala tortur.  

W prezentacji multimedialnej pani bibliotekarka opisała bogatą kulturę obu krajów, a w szczególności tradycyjne wyroby rękodzielnicze, które chyba najbardziej cieszą oczy turystów. Po powrocie z Orlika spróbowaliśmy swoich sił w robieniu charakterystycznych binokli – masek, bajecznie kolorowych torebek, zdobiliśmy autobusy camionet, które można spotkać właściwie we wszystkich krajach Ameryki Południowej oraz Oxcart, bogato zdobionych wozów, które niegdyś służyły do transportowania ziaren kawy, a dziś są symbolem narodowym Kostaryki. Przypominamy, że wszystkie praca wykonane przez dzieci można podziwiać przez całe lato na pierwszym piętrze biblioteki.

/biblioteka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here