10 zakładów przemysłowych, które nie przetrwały [ZDJĘCIA]

20

Dawały pracę setkom raciborzan. Decydowały o gospodarczym znaczeniu miasta. Dziś już nie istnieją.

W 1858 roku przy ulicy Piaskowej w Raciborzu powstały Kolejowe Zakłady Maszyn
KOLZAM S.A. Firma produkowała tabor kolejowy. Zakłady Kolzam wywodzą
się z Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego, które powstały przy stacji
kolejowej w Raciborzu w 1858. Od 1895 zarząd nad warsztatami przejęła
Dyrekcja Kolei w Katowicach. Po II wojnie światowej zakłady zmieniły profil
działalności wprowadzając blacharstwo, kuźnictwo, spawalnictwo
i naprawę maszyn kolejowych. W 1973 rozpoczęto produkcję urządzeń
do mechanizacji napraw taboru kolejowego. Później KOLZAM
został wykupiony przez węgierską firmę.
 
 

 

- reklama -

 

 

 

/Paulina Krupińska/

 

 ———————————————————–

 

Polecamy również:

 

10 kultowych knajp, które już nie istnieją

Pamiętacie dancingi w Tęczowej, dyskoteki w Doro i koncerty w Dybie? Zobacz 10 kultowych lokali, które już nie istnieją.

10 największych absurdów na drogach w regionie [ZDJĘCIA]

Ronda, które spędzają sen z powiek kierowcom i przepisy, których po prostu nie da się nie łamać.

 

10 najbardziej popularnych sezonowych prac w Raciborzu

Studenci oraz młodzież szkolna bardzo często latem poszukują pracy sezonowej. Na czas wakacyjny niektóre firmy potrzebują więcej pracowników. Zobacz – 10 najbardziej popularnych sezonowych prac.

 

10 miejsc, w których lubimy spędzać czas w upalne dni

W upalne dni uciekamy od miejskiego zgiełku, szukamy schronienia przed słońcem lub miejsc, w których można się nieco ochłodzić. W Raciborzu jest mnóstwo takich miejsc. Zobacz – 10 miejsc, w których lubimy spędzać czas.

 

10 miejsc, w których młodzi urządzają libacje alkoholowe

Picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Młodzi ludzie łamią ten zakaz. Policja od lat patroluje te same miejsca, w których libacje urządzane są najczęściej.  Zobacz – 10 miejsc, w których młodzi piją.

 

10 najładniejszych graffiti w Raciborzu

Wielu osobom graffiti kojarzy się z hasłami wypisywanymi przez chuliganów na ścianach budynków. Są jednak w Raciborzu graffiti, które bez wątpienia można nazwać dziełami sztuki. Zobacz – 10 najładniejszych graffiti.

 

10 raciborzan, którzy zyskali ogólnopolską sławę

Prezentujemy sylwetki dziesięciu osób, które pochodzą z Raciborza lub okolic, a które zyskały ogólnopolską (zdjęcia), a nawet międzynarodową sławę. Wśród nich są wokaliści, zespoły, aktorki, a nawet modelki.

 

 

10 skrzyżowań, na których widoczność jest bardzo ograniczona

Są skrzyżowania, przez które przejazd wiąże się dla kierowców z ogromnym ryzykiem. Problemem są pobliskie zakręty, żywopłoty oraz chodniki zastawiane samochodami. Zobacz 10 skrzyżowań z ograniczoną widocznością.

10 najbardziej zakorkowanych miejsc w Raciborzu

Przez niektóre skrzyżowania w Raciborzu w godzinach szczytu nie da się przejechać. Są miejsca, gdzie w gigantycznym korku trzeba odstać nawet kilkadziesiąt minut. Zobacz 10 najbardziej zakorkowanych miejsc w Raciborzu.

10 najbardziej zniszczonych chodników w Raciborzu

Chodnik przy raciborskim szpitalu jest w opłakanym stanie, a chodnik przy ulicy Bogumińskiej stanowi zagrożenie dla przechodzących tamtędy ludzi. Zobacz 10 najbardziej zniszczonych chodników w Raciborzu. 

 

10 najlepiej zarabiających dyrektorów szkół w Raciborzu

Niektórzy z nich zarabiają prawie 90 tys. zł rocznie, mają 60 tys. na koncie, jeżdżą nowymi samochodami i mają ogromne domy. Zobacz ranking 10 najlepiej zarabiających dyrektorów szkół w Raciborzu.

10 najgorszych placów zabaw w Raciborzu

Najmłodsi mieszkańcy Raciborza często mają do dyspozycji tylko huśtawkę i piaskownicę. Nawet na największych osiedlach brakuje bezpiecznych i wielofunkcyjnych placów zabaw.

10 największych straszydeł Raciborza

W centrum miasta jest wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia. Są także niezagospodarowane place, które od lat zarastają chaszczami. Zobacz 10 najbardziej zaniedbanych miejsc w Raciborzu.

10 najmniej znanych nazw ulic w Raciborzu

O istnieniu niektórych ulic w Raciborzu wiedzą tylko ich mieszkańcy. Zdarza się również tak, że nazwę kojarzymy, ale nie do końca wiemy, gdzie można znaleźć daną ulicę. Zobacz 10 najmniej znanych nazw ulic w Raciborzu.

10 słupków, w które kierowcy wjeżdżają najczęściej

Niektórych znaków drogowych czy słupków nie opłaca się naprawiać. Jak tylko drogowcy wyprostują daną barierkę czy znak to ktoś znów w niego wjeżdża. Miejsc takich na terenie miasta jest wiele – zobacz gdzie.

10 miejsc, w których najtrudniej zaparkować

Kierowcy w Raciborzu borykają się z brakiem miejsc parkingowych. Nie tylko na osiedlach, ale także przy drogach, urzędach, szkołach i innych instytucjach użytku publicznego. Zobacz 10 miejsc, w których najtrudniej zaparkować.


- reklama -

20 KOMENTARZE

  1. Zapomieliście o Kofamie na Piaskowej ,RPB czyli Raciborskie Przeciebiorstwo Budowlane (wybudowali bloki w Raciborzu) ,ŻELBECIE i wiele innych mniejszych firmach

  2. jak zaklady Reinersa mogly eksportowac cygara do niemiec jak Ratibor byl niemiecki ? zresztą wiekszosc tych zakladów zniszczonych za polskiej kadencji byly wybodowanie za niemca!

  3. upadnie wszystko. rafako, mieszko i inne zostana sprzedane niemiaszkom i potem jesli nie rentowne zamkniete. na tym polega euro kolochoz. uzaleznic wszystkich od rzeszy, a w calym eurokolchozie zlikwidowac przemysl. na domiar zlego to my pojedziemy do rzeszy do pracy za grosze i potem polacy kupia wyprodukowane towary przez rodakow za grube pieniadze od germanow.

  4. Dyrekcja zakladu, to chyba część zakladu- może już nie ma hal fabrycznych- nie wiem. Ludzie czepiacie się drobnostek, to myśli skrótowe, gdyby mieli to opisać dokładnie elaborat by powstał.

  5. był „Ogrodnik” skupujący płody rolne , przetwórnia : kiszenie kapusty, ogórków i wiele innych przetworów – choć jest jeszcze ledwie zipiący i baujący tylko na sklepach. a teraz w hipermarketach kupuje się produkty rolne z niemiec, holandii – kto pracował przy zbiorach to wie że pewnych rzeczy się nie je.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here