„Dzieje Śląska” – książka ks.J.A.Klichty

10

Ukazała się uzupełniona i poprawiona książka ks. Klichty, która ukazuje Śląska oraz powikłanych i trudne losy jego mieszkańców. Czytaj online>>

Tytuł: Dzieje Śląska „pod strzechy” czyli o cudzie nad Odrą
Autor: ks.Jerzy Andrzej Klichta
Rok: 2014
Wydanie: II poprawione i uzupełnione
Wydawca: ks. Jerzy Andrzej Klichta
Numer ISBN: 83-919027-1-4

- reklama -

Książka dostępna w Internecie:
Dzieje Śląska „pod strzechy” czyli o cudzie nad Odrą>>

Słowo wstępne:

„Przed ponad ćwierć wiekiem powołał mnie Bóg, głosem Stolicy Apostolskiej, na służbę mieszkańcom Metropolii Wrocławskiej. Papież Paweł VI zdecydował, że kapłan Archidiecezji Wieleńskiej ma pracować na Ziemiach Zachodnich Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego i Ziemi Lubuskiej, jako metropolita tych Ziem. Kapłanowi Kresów Wschodnich wszystko tu było nowe i ciekawe. Bogate ziemie, urodzajna gleba, budowle pamiętające czasy średniowiecza, wspaniałe świątynie, liczne sanktuaria i jeszcze istniejące miejscami zniszczenia II wojny światowej.

Najciekawsi jednak byli ludzie, przybyli z różnych regionów ziem polskich. Ale szczególnie interesowała mnie ludność tu stale osiadła od wieków. Z historii Kościoła znałem ród Odrowążów: św. Jacka, błog. Czesława -patrona Wrocławia od czasów II Soboru Watykańskiego i błog. Bronisławy – norbertanki. Wiedziałem, że przodkowie wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, który wprawdzie urodził się w Toruniu, wywodzą się z Ziem Opolszczyzny, z Miejscowości Koperniki.

Ciekawiło mnie wielce, jacy są współcześni mieszkańcy. I tak przez prawie 29 lat uczyłem się Śląska, poznawałem historię tych Ziem i ludzi. Dziś wiem że byli wierni Bogu i tradycjom swoich ojców, że nie wstydzili się ojczyzny, ani mowy ojców, ani swojej pobożności. Przekonałem się przez te długie lata, że Ślązacy mają swoje własne oblicze kulturowe. Aktywna postawa mieszkańców – Ślązaków, mieszkańców „otwartych pól i krzyżujących się dróg Europy”, siłą położenia poddani ekspresjonistycznym siłom ludów ościennych, a oni mimo wszystko zachowali swoją tożsamość narodową.

Cieszę się, że kapłan Archidiecezji Wrocławskiej, ks. kan. mgr Jerzy Andrzej Klichta podjął się przybliżenia dziejów Śląska w swojej książce „Dzieje Śląska pod strzechy…”. Niech jego wysiłek zostanie zrozumiany i doceniony. Życzę też, by Czytelnicy tej pracy uchwycili dobre rysy charakteru Ślązaków i ich naśladowali.

Henryk Kardynał Gulbinowicz
arcybiskup senior Archidiecezji Wrocławskiej”

/publ.a/

- reklama -

10 KOMENTARZE

 1. cz.1. -Trzeba być chorym na umyśle ,żeby napisać ten stek bzdur i niedorozwojem umysłowym ,żeby te brednie rozpowszechniać ! W poprzednim tygodniu otrzymałem informację , że to coś jest rozdawane za darmo we wsiach z niemieckimi nazwami ,w czasie opolskiej pielgrzymki przez raciborską grupę . Nie wiem po co ci „pielgrzymują” jeżeli po drodze podejmują działania podbudowane nienawiścią do innych . Prawdopodobnie rozdawanie tej książki miało „uświadamiać ” mieszkańców tych miejscowości ,Ślązaków i z mniejszości niemieckiej ,że tylko polska wersja historii jest pawdziwa .Z podobnych pobudek islamiści rozdają Koran na ulicy a przed stu laty polska propaganda i agitacja (sterowana z Warszawy , Krakowa i Poznania ) doprowadziła do wojny na Górnym Śląsku ,rozbiła jedność kraju , gospodarkę , rozbiła rodziny oraz dobrosąsiedzkie stosunki . Podobna sytuacja jest obecnie we wschodniej Ukrainie z jej bogatą gospodarką ,którą próbuje zagarnąć putinowska Rosja (żyjący tam Rosjanie raczej mało ich interesują)

 2. cz.2 – …Link do tej książki (pdf książki jest na portalu „raciborz.com”) posłałem znajomym historykom (jeden z nich to czysty Polak , pochodzi z Białegostoku ) i byli oni podobnego zdania o tej książce co ja . Jeden z Panów wyraził się dosłownie : ” Rzygać się chce – przepraszam. Takiego polonocentryzmu to już dawno nie miałem przed oczami.” . Wynotował parę „rewelacji” z tej książki : „„Otton III ‘zainfekował się’ cywilizacją bizantyjską, czego przejawem będzie Kulturkampf Bismarcka” , „patrycjat (niemiecki, oczywiście) Poznania, Krakowa i Sandomierza na początku XIV wieku!! – to V. kolumna niemiecka.” , ” co to jest z tym Katyniem w okolicy Strzelec Opolskich? Co w tym „Lesie Hubertusa” było takiego, że autor pisze o śląskim Katyniu ” .

 3. Cz.3 – Jeszcze jedna „rewlacja która mnie rozbawiła : „ciekawostka :Zamknięta pod Stalingradem VI armia składała się w większości z Górnoślązaków .”- To ilu ich tam było na 300.000 ? 200 tyś,250 tyś ? Na 5 dywizji 6 armii ,jedna była z Wrocławia (Wehrkreis),jedna z Görlitz,jedna austriacka i dwie z innych części Niemiec.Górnoślązaków tam było raczej niewielu.Jeżeli byli tam Ślązacy to byli oni z Dolnego Śląska .
  Jeżeli już redakcja informuje o nowym wydaniu tego szowinistycznego paszkwilu to powinna pokusić się o obiektywną recenzję tej książki a nie cytować „słowo wstępne ” abp.Gulbinowcza , który tej książki w ogóle nie czytał a te „słowo wstępne” sklecił ktoś w kurii wrocławskiej.

 4. Cz.1 -Trzeba być chorym na umyśle ,żeby napisać ten stek bzdur i niedorozwojem umysłowym ,żeby te brednie rozpowszechniać ! W poprzednim tygodniu otrzymałem informację , że to coś jest rozdawane za darmo we wsiach z niemieckimi nazwami ,w czasie opolskiej pielgrzymki przez raciborską grupę . Nie wiem po co ci „pielgrzymują” jeżeli po drodze podejmują działania podbudowane nienawiścią do innych . Prawdopodobnie rozdawanie tej książki miało „uświadamiać ” mieszkańców tych miejscowości ,Ślązaków i z mniejszości niemieckiej ,że tylko polska wersja historii jest pawdziwa .Z podobnych pobudek islamiści rozdają Koran na ulicy a przed stu laty polska propaganda i agitacja (sterowana z Warszawy , Krakowa i Poznania ) doprowadziła do wojny na Górnym Śląsku ,rozbiła jedność kraju , gospodarkę , rozbiła rodziny oraz dobrosąsiedzkie stosunki . Podobna sytuacja jest obecnie we wschodniej Ukrainie z jej bogatą gospodarką ,którą próbuje zagarnąć putinowska Rosja (żyjący tam Rosjanie raczej mało ich interesują)

 5. Człowieku, ty się ciesz, że tego nie da się normalnie przeczytać. Ja zadałem sobie ten trud i przebrnąłem, aczkolwiek z dużym trudem, przez wszystkie twoje przemyslenia. Merytorycznie stawiam je na poziomie między odczuciami rybek akwariowych, a sypanym im pokarmem. Analogie z islamistami rozdawającymi Koran i te z Ukrainą, po prostu poezja. Rozwalają. O polskiej propagandzie sprzed stu lat, sterowanej z Warszawy, Krakowa i Poznania po prostu przemilczę. Ta wszechpotężna zbrodnicza organizacja sterowała wtedy losami całego świata, kto choć odrobinę zna historię Europy, ten potwierdzi. Ten czysty Polak-znajomy historyk z Białegostoku na którego się powołujesz chyba też przyzna rację, i obędzie się bez odruchu wymiotnego (tak apropos „żygać się chce”).

  i

 6. Dziękuję redakcji za usunięcie tych różnych dingów które pokazały się przy wstawianiu tego co napisałem . .. i do tego ktoś ,który się wielce oburza na to co napisałem . … Pewnie jesteś jednym z tych , którzy rozprowadzają tą książkę . Współczuję ci ,że czerpiesz wiedzę o historii Sląska z bełkotu ,chorego z nienawiści do wszystkiego co niemieckie i śląskie , klechy . Przeczytaj najpierw jakąś obiektywną pracę historyczną dt.historii Sląska to możemy podyskutować .Polecam te : -Marek Czapliński, Elżbieta Kaszuba, Gabriela Wąs, Rościsław Żerelik, „Historia Śląska”, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2002 (wyd. II 2008) , -„Historia Górnego Śląska” – red. Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek, Wydawnictwo Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice 2011 ; – Arno Herzig, Krzysztof Ruchniewicz, Małgorzata Ruchniewicz, „Śląsk i jego dzieje”, Wydawnictwo Via Nova, Wrocław 2012

 7. Ciekawe,czy księzulo Klichta czytał tekst Układu Trenczyńskiego zaczynający się: ” W imię Trójcy Przenaświętszej……” król Kazimierz Wielki /król Polski/ zrzeka się praw do Śląska PO WSZE CZASY ! Ksiadz Klichta przeżył wsze czasy ???????. Czy znajdzie ks.Klichta jeden dzień politycznej władzy Polski od tego czasu / 1335 rok/ Bełkotać każdy może jeden lepiej drugi…Powstania Śląskie ?? kto je inicjował i co Śląsk przez to zyskał ???? Zdeprecjonowanie miejscowej ludności,bo przyjechali wszechwladne pany zPolski !!! Dowództwo powstania ? np genera l Rola-Żymierski . Slązak ???? Grażyński Ślązak ile set dowódców jeszcze zacytować.Może ks.Klichta na cmentarzu na Górze św.Anny zwiedzi cmentarz i zauważy dzielnych „ślązaków” – ze Lwowa ! A może ks.Klichta porozmawia ze starszymi ludżmi którzy pamiętają pożary dworów i gospodarstw,z których pół naprawne baciary nie zastali „powstańców” Do kogo mierzy ten „powstaniec” z kaemem w muzeum powstańców na G.św.A.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here