Polder jest, ale nie można regulować przepływu wody

1

Polder, który znajduje się przy Białej Wodzie w Krzanowicach stanowi zagrożenie dla pobliskich domostw.W 2012 roku do użytku oddany został polder przeciwpowodziowy przy potoku Biała Woda w Krzanowicach. Kosztował 5 mln zł, a zbudowała go firma Skanska. Budowa polderu była jedną z najważniejszych inwestycji dla ochrony przeciwpowodzionej powiatu raciborskiego. Podczas każdej powodzi zalewanych było 200 domów. Wszystko przez potok Biała Woda (dopływ Psiny), który w czasie większych opadów deszczu zamienia się w rwącą rzekę.

Polder miał chronić mieszkańców gminy przed powodzią i wszystko byłoby w porządku gdyby tylko w zbiorniku istniała możliwość regulacji przepływu wody. – To żenujące, że nie ma możliwości regulacji wody w zbiorniku, którego budowa kosztowała tyle pieniędzy – mówi burmistrz Manfred Abrahamczyk. Dodaje, że brakuje zasuw i woda swobodnie wpływa do zbiornika. – Woda szybko napełnia zbiornik. Na szczęście jeszcze się nie przepełnił, ale ostatnio niewiele brakowało – tłumaczy.

- reklama -

Burmistrz przez rok próbował dogadać się ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach (zarządcą polderu). jednak jak mówi, przez cały ten czas był zwodzony. Wspomniał o tym podczas ostatniej sesji rady gminy. – Mówiono mi, że dokumentacja na to zadanie już jest, ale nic nie robili. W końcu złożyliśmy skargę do wojewody. Okazało się, że Zarząd kłamał w sprawie dokumentacji. Nie było jej – tłumaczył burmistrz. Po interwencji u wojewody odbyła się wizja lokalna. Pojawiła się na niej również prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gabriela Lenartowicz, gdyż Fundusz dołożył się do budowy polderu.  

Ustalono, że w najbliższym czasie powstanie dokumentacja. – Mamy na to zapewnienie. W części zadanie to sfinansuje WFOŚiGW a w części Zarząd Melioracji – mówi burmistrz Abrahamczyk. W ciągu kilku miesięcy problem powinien być rozwiązany.

/Paulina Krupińska/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here