M. Lenk: W wolnym kraju można się nawet truć

12

Prezydent z przekąsem o prawie, które zamiast zakazywać złej jakości paliw, jest liberalizowane i działa wręcz odwrotnie.

Temat paliw stosowanych do ogrzewania domostw wraca jak bumerang każdego roku u schyłku lata, tuż przed początkiem sezonu grzewczego. Nie inaczej było i tym razem, radni wykorzystując obecność na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej Zdzisławy Sośnierz (naczelnik magistrackiego wydziału rolnictwa i ochrony środowiska) nie omieszkali zagadnąć, czy coś się w tej  materii zmieniło oraz czy urząd ma możliwości kontroli i ewentualnego karania trucicieli.

- reklama -

 

Radni Gawliczek i Majnusz zainteresowali się, czy urzędnicy mają prawo kontrolować firmy prywatne i gospodarstwa domowe. Ten drugi wspomniał o sytuacjach, kiedy "pod chałupą zalega cała kupa odpadów ze sklejki". – Przecież oni tym palą w piecach. A skądś musieli to wziąć, kupić, przecież nie ukradli – mówił dopytując się, czy przedsiębiorstwa są w jakiś sposób ograniczane w pozbywaniu się tego typu odpadu.

 

Prezydent osobiście upoważnił straż miejską do kontroli posesji prywatnych. Problem w tym, iż strażnicy muszą najpierw otrzymać zgłoszenie od sąsiadów o spalaniu śmieci, a jak już są na miejscu (jeśli są wpuszczeni, bo to nie jest regułą) niewiele mogą zdziałać. Nawet jak w pobliżu pieca stwierdzą obecność odpadów, udowodnienie iż są one spalane jest bardzo trudne. Możliwości pobierania próby z paleniska czy komina, zgodnie ze słowami urzędników, nie ma.

 

Takim stanem rzeczy zdegustowany jest sam prezydent Lenk: – Takie mamy prawo w tej materii. Zamiast obostrzeń jest ono rozluźniane. Jak ktoś chce się truć, może to robić. Gorzej, że przy okazji truje innych.

 

/ps/

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. Panie Prezydencie ale uderz się Pan w piersi.Co Pan i Pana zastępcy oprócz pijaru zrobiliscie aby w miescie Racibórz przestano truć?Poprzedni włodarze miasta likwidiwali niską emisję podłanczając wiele budynków i kamienic do sieci centralnego ogrzewania .Tym samym poprawiając jakość powietrza.Pytanie ile za Pana dwóch kadencji podłączono do sieci CO domów?Ja o tym nic nie wiem.A to głównie budynki należące do miasta tak kopcą które podlegają pod Pana.Wiec wczesnie się Pan obudził jesli chodzi o trucie z kominów i trucie mieszkańców!

  2. To radni podnieśli rwetest, można ich zapytać ile interpelacji zlożyli w sprawie likwidacji pieców w kamienicach i przyłączeń do centralnego ogrzewania. To samo dotyczy domów w dzielnicach. Każdy filozofuje a sami nic nie robią.

  3. Lenk, obudzisz się z ręką w nocniku i zobaczysz ile zła wyrządziłeś swojim brakiem zainteresowania ekologią w mieście. A cierpieć będą i Twoje dzieci i wnuki. I oby było ich jak najwięcej.

  4. Korwin żyje w jakimś dziwnym świecie to co on opowiada to czasami jest poniżej minimum.Popiera Putina Hitlera próbował wybierać(że nie ma dowodów ze on wiedział o holokauscie sic! ).Na Śląsku likwidacja piecy czyli tzw niskiej emisji to powinien być priorytet.W centrum Raciborza stoją głównie domy wielorodzinne wiele z nich ma dalej piece.Dlatego dla przyszłych władz miasta to powinien być priorytet aby podłączać kolejne bud do centralnego ogrzewania po zastoju 8 lat i dwóch kadencji jaki zaistniał przy tej obecnej władzy która przez dwie kadencje nie zrobiła nic w tym temacie.

  5. Zastąpienie węgla gazem to jeden problem.Równoległym jest podłączanie kamienic i bloków do sieci centralnego ogrzewania i to jest kompleksowe podejście do problemu.Po jednej modernizacji znika np.100 piecy które były w jednym zmodernizowanym bloku w każdym pokoju i kuchni.

  6. Jestem ciekawy czy uwzględni.?Na początek dobrze by było jakby prezydent zrobił inwentaryzacje i ogłosił ile budynków w Raciborzu wielorodzinnych ma jeszcze piece gdzie one są dokładnie i przedstawił jakis realny plan likwidacji tych piecy i łączenia tych budynków do sieci miejskiej CO.

  7. Zmarnowano dwie kadencje Zima idzie do wiosny znowu będziemy w Raciborzu mieli żur zamiast powietrza do oddychania.Może miasto zacznie sprzedawac puszki z czystym powietrzem jak w Japonii .Naprawdę by się przydało.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here