
Cztery kapele zagrały w sobotni wieczór na raciborskim rynku – Agent Purple, Dźwięki Kolorów Retro, Totalni Skrat i Come and Play.
Wczoraj (20 września) na raciborskim rynku zagrali finaliści Festiwalu Zespołów Młodzieżowych. Impreza była organizowana przez Raciborskie Centrum Kultury i jego czeskiego partnera z Opawy dzięki środkom europejskim. W finale zagrało 4 uczestników festiwalu, którzy przeszli przez gęste sito selekcji naprawdę znakomitego Jury (wśród nich np. menager zespołu Big Cyc Katarzyna wydra – Chrąchol).
Spośród kapel, które wystąpiły na rynku dwie były z Polski (Agent Purple i Dźwięki Kolorów Retro), dwie natomiast pochodziły z Czech (Totalni Skrat i Come and Play). Koncerty zaczęły się po godz. 18.00 i skończyły lekko po 22.00. Muzyka grających zespołów towarzyszyła zmaganiom polskich siatkarzy, którzy w tym czasie walczyli o awans do finałów mistrzostw świata.
Zespół Come and Play zagrał jako ostatni na festiwalu. (Zobacz zdjęcia z wydarzenia)
Marta Buczkowska z RCK powiedziała nam: – Takie imprezy to świetna okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy muzykami po obu stronach granicy. W ten sposób również przybliżamy pewien obszar kultury czeskiej naszym mieszkańcom i pokazujemy naszym czeskim przyjaciołom dokonania naszych rodzimych kapel. Festiwale takie jak ten są więc okazją do promocji naszej kultury, ale także integracji i to w obrębie samego miasta, jak i szerzej – już na międzynarodową skalę. Festiwal Zespołów Młodzieżowych znajdzie swój finał w Opawie 3 października. Tam również poznamy zwycięzców konkursu. Jednym z nich będzie kapela z Polski, drugim zespół czeski –
Swoimi wrażeniami z pobytu w Raciborzu podzielił się z nami frontman zespołu Totalni Skrat Petr Cieply: – Jesteśmy w Raciborzu pierwszy raz, ale gra się tu świetnie. Publiczność jest naprawdę super. Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy –
/l/





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)









Z Pana Leszka – autora to prawdziwy baran! Jak on stawia te myślniki przy cytatach? Co to za kreseczki po każdym zakończonym cytacie? Boże, widzisz a nie grzmisz. Czy ten człowiek skończył chociaż podstawówkę?!