Czego oczekują od prezydenta seniorzy?

22

Likwidacja ogródka Braxtonu na rynku, przejście dla pieszych na odrostradzie czy przywrócenie kawiarni Tęczowa to niektóre propozycje na poprawę życia w mieście. Co na to prezydent?

 

- reklama -

1 października w urzędzie miasta odbyło się ostatnie już spotkanie prezydenta Lenka z raciborzanami, tym razem dedykowane mieszkańcom centrum. Jedna z uczestniczek w imieniu seniorów zrzeszonych w stowarzyszeniu przedstawiła 14 postulatów, które znacząco mają ułatwić życie osobom starszych. Mało tego, nie tylko zasygnalizowała problemy, ale też przedstawiła propozycje ich rozwiązania.

Kobieta rozpoczęła od skargi na zaniedbany i mało dostępny zaczarowany ogród w Arboretum. Zwróciła uwagę na brak przejścia dla pieszych na ul. Reymonta na wysokości Biedronki, co powoduje, że piesi chcąc przedostać się na drugą stronę jezdni muszą przebiegać przez ruchliwą ulicę. Następnie wytknęła, że stary szpital przy ul. Bema i ogród jordanowski są siedzibami patologii i narkomanii, prosząc o zabezpieczenie i zagospodarowanie tych miejsc.

 

Seniorom marzy się także przywrócenie kawiarni Tęczowa. W przywróceniu jej dawnej świetności mieliby pomóc uczniowie w ramach praktyk zawodowych. Z kolei ogródek piwny Braxtonu na rynku razi ich poczucie estetyki. Kobieta zasugerowała jego likwidację lub chociaż ograniczenie wysokości, by nie zasłaniał architektury rynku.

 

Z innych życzeń seniorów warto wyliczyć m.in. potrzebę remontu szkoły muzycznej, zagospodarowanie placu po działkach przy więzieniu czy odnowienie kilku zaniedbanych skwerów.

 

Prezydent przyznał rację co do Arboretum i obiecał interweniować, by ogród wyglądał lepiej. Nie ma natomiast szans na przejście na Reymonta – ruch po prostu jest zbyt intensywny, a dodatkowe przejście zakorkowałoby dwa ronda.

 

Powrót Tęczowej Lenk określił mianem "ładnych marzeń", na spełnienie których nie ma szans. Jeśli chodzi o ogródki piwne na rynku, to prezydent nieco odpuścił przedsiębiorcom, którzy latem dzięki nim rekompensują sobie mniejsze zyski w pozostałych miesiącach. Jednak nie wszyscy narzekają na estetykę rynku z ogródkami. Podoba się on zwłaszcza przyjezdnym i w odróżnieniu np. do Rybnika, dzięki temu centralny plac w mieście żyje.

 

/ps/

 

 ————————————————–

 

zobacz także:

 

Ul. Zamkowa niekoniecznie musi być dwukierunkową

Choć puszczenie ruchu do aquaparku w obydwu kierunkach było właściwie przesądzone, prezydent Lenk zapowiada, iż wszystko może zostać po staremu.

 

- reklama -

22 KOMENTARZE

  1. Cienko myśli prezydent że niby Tęczowej nie idzie przywrocic.Jak Racibórz ma sie rozwijać jak nawet nie ma tu gdzie sie pobawić. Do Tęczowej przyjeżdżali ludzie z okolicy Raciborza.Co by bylo gdyby miasto dogadalo się z właścicielem Spolem i ew pomoglo uruchomic Tęczowa i nawet partycypowac w jej utrzymaniu aby mógł taki lokal funkcjonować w Raciborzu? To nie byly by duze pieniądze dla miasta.Wstydem dla miasta jest ze nie ma lokalu na tradycyjny dancing! Gorzej jak na wsi!

  2. A kto wyciął ponad 200 drzew w parku niedaleko odrostrady i do tego wyciął setki krzewów w tym parku? Pamieta wielu że obecna władza olala protest w tej sprawie ekologów. Przy urnach tą pamięć zmaterializujemy. Szkodników od władzy trzeba odsunąć i a nie dogadywać się..

  3. [img]upload/small_0ScreenShot323.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot324.jpg[/img][img]upload/small_4ScreenShot304.jpg[/img][img]upload/small_13ScreenShot174.jpg[/img][img]upload/small_10ScreenShot175.jpg[/img][img]upload/small_10ScreenShot176.jpg[/img][img]upload/small_36ScreenShot014.jpg[/img][img]upload/small_52ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_65ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_54ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_30ScreenShot031.jpg[/img][img]upload/small_20ScreenShot033.jpg[/img]….a ja aby naprawił ulice które totalnie zdegradował, czyniąc je żródłem potwornego łomotu i hałasu przekraczającego wszelkioe normy , szkodzącemu zdrowiu mieszkańców !

  4. Czy prezydentami dalej mogą być ci panowie którzy zamiast chronić przyrodę w mieście przetrzebili Park zamkowy z drzew i krzewów? Może panowie odpowiedzą co stało się z tak wielką ilością zdrowego ściętego drewna? I jaka firma wycinała te drzewa i 650 m2 krzewów. I która firma przerobiła prawie 1.3 miliona złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.na te wszystkie prace które zdaniem wielu doprowadzily w dudużej mierze do zniszczenia tego parku?[img]upload/small_0pikieta_03_480.jpg[/img][img]upload/small_0pikieta_04_480_01.jpg[/img] CZY LUDZIE KTÓRZY NIE SLUCHAJA SWOICH WYBORCOW ZASLUGUJA NA TO ABY PONOWNIE BYC WYBRANYM DO WLADZ MIASTA?

  5. Ten układ trzeba od władzy odsunąć .Jesli chodzi o Tęczową to pownna być pilnie reanimowana i przywrócona. Jako tzw trzecie miejsce.Trzecich miejsc w Raciborzu brakuje.Kawiarnie takimi miejscami nie są Mamy w socjologii pojęcie trzech miejsc, w których koncentruje się nasze życie: to dom, praca i tak zwane trzecie miejsce służące socjalizacji. W naszych miastach brakuje miejsc trzecich co najwyżej możemy mieć kawiarnie, a tu chodzi o przestrzenie publiczne szeroko rozumiane tj. kluby, miejsca spotkań i o ile występują one w centrach, to już na osiedlach ich brakuje, ludzie nie mają więc, gdzie wychodzić i spotkać się z innymi.Jesli obecny prezydent nie widzi problemu to pokazuje że nie powinien był zostać prezydentem już kilka lat temu a tym bardziej być nim nadal z takim podejściem oraz wobec plagi wycinek drzew za jego dwóch kadencji.

  6. Trzeba zmian na stanowiskach w Raciborzu bo za chwilę tu się nie da mieszkać nawet jak się będzie miało pracę. Miasto zamienia się w betonowe miasto.Kolejne zieleńce sa likwidowanie jeden po drugim i albo zabudowywane albo zamieniane w parkingi. Najświeższy przykład koszmarny parking na ul.Wilenskiej.Już za ogrodzeniem piękny ogród który zamiast dla nowożeńców udostępnić został zamieniony w parking trawę zastąpił beton drzewa też chyba przeszkadzały. Teraz wzięto się za piękny skwer przed wejściem do USC Prawdopodobnie bezduszni urzędnicy i na ten zieleniec dali polecenie likwidacji i zastąpienie go betonowym parkingiem.Te zmiany sa już praktycznie nieodwracalne.Bezmyslnosc pewnych ludzi jest porażająca. Racibórz zamienia się w szkaradne miasto gdzie dominuje asfalt , bruk, beton i powietrze którym nie da sie często oddychać. A zielone to tlen! Wybory coraz bliżej.Głosujemy mądrze!

  7. Brukarzy i parkingowych trzeba wysłać do lamusa.Poprzez odpowiednie głosowanie.Przy USC była taka piękna zieleń natura, przyjemnie było przejść tamtędy. Teraz jak tam przeorali ogród i skwer i zamienili go w parking widok jest okropny.Odpowiedzialnych za takie oszpecnie przestrzeni publicznej trzeba odizolować od rządzenia w Raciborzu.

  8. To się zgadza.Z dnia na dzień zmieniają nam miasto na nieprzyjazne.Zamiast wybudować parking wielopoziomowy to wolą likwidować zielence i w to miejsce fundować straszne parkingi z betonu.Podobnie było na ul . Kasprowicza.

  9. Skwery ogrody zieleńce to jedne z najcenniejszych miejsc w przestrzeni publicznej miast.Obecna polityka bossów miasta pokazuje że nie liczą sie wogóle ze zdaniem mieszkańców oraz że ich postepowanie jest na miarę partii którą popierają czyli Platformy (nie)Obywatelskiej.Czego się dotkną to zepsują na całego.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here