Festiwal ziemniaka w Borucinie

0

Frytki, dufinki, kluski śląskie, sałatka oraz zapiekanka, a także ziemniaki w mundurkach i pierogi – to wszystko królowało podczas Kartoffelfestu.

 

- reklama -

4 października na terenie Domu Kultury w Borucinie odbyła się impreza zatytułowana z języka niemieckiego „Kartoffelfest”, czyli „festiwal ziemniaka”. Było to pierwsze tego typu zdarzenie, niemniej jednak cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Opiekunowie, Maria Mikołajczyk oraz Beata Kaleja – Gorzalnik, zapewnili uczestnikom pełen kulinarnych wrażeń dzień, w którym – jak łatwo się domyślić – królowały ziemniaczane przysmaki.

O godz. 10.00 wszyscy chętni zebrali się w miejscowym Domu Kultury. Dzieci i młodzież wybrali najsmaczniejsze potrawy, którym głównym składnikiem był oczywiście ziemniak. Następnie, aby usprawnić pracę w kuchni, opiekunowie podzielili zgromadzonych na mniejsze grupy, każdej przydzielając inne zadanie. Wszyscy wspólnie zabrali się za obieranie ziemniaków i przyrządzanie potraw. Natomiast najmłodsi uczestnicy przenieśli się natomiast do sali kameralnej, gdzie zorganizowano dla nich konkurs na najładniejsze ziemniaczane zwierzątko. Kiedy już dania zostały sporządzone, a konkursowe zadania wykonane, nakryto do stołu, przy którym każdy mógł skosztować ulubionej potrawy. I tak na talerzach pojawiły się: frytki, dufinki, kluski śląskie, sałatka oraz zapiekanka ziemniaczana, a także ziemniaki „w mundurkach” i pierogi. Po smacznym posiłku, wszyscy obejrzeli ziemniaczane postacie stworzone przez najmłodszych, a potem została już niestety najmniej lubiana czynność – zmywanie. Na szczęście uczestnicy szybko się z nią uporali i z uśmiechem na twarzach wrócili do domów.

Miejmy nadzieję, że tegoroczny „Kartoffelfest” pozostanie już tradycją w borucińskim Domu Kultury. Wszystkim obecnym pragniemy gorąco podziękować i zaprosić na kolejne wydarzenie już w listopadzie, którym będzie starodawne, regionalne skubanie pierza.

 

Joanna Rzeźnicka

źródło: Urząd Miasta Krzanowica

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here