Książę Mieszko doczekał się upamiętnienia na zamku

5

Pamiątkową tablicę poświęcił ks. Adrian Bombelek, bracia kurkowi oddali trzykrotne salwy artyleryjskie, a na koniec odbyły się "Lwowskie klimaty".

Po zakończeniu dzisiejszej sesji rady powiatu odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, w której centrum znajduje się medal z wizerunkiem Mieszka IV oraz wyobrażenie zamków w Raciborzu i na Wawelu. Druga taka tablica trafiła do skarbca Katedry Wawelskiej. Przypomnijmy, że 16 października, po mszy św. w intencji mieszkańców ziemi raciborskiej, starosta Adam Hajduk przekazał na ręce kard. Stanisława Dziwisza pamiątkowy medal dłuta prof. Czesława Dźwigaja, upamiętniający księcia Mieszka IV Laskonogiego, twórcę księstwa raciborskiego, oraz związki Raciborszczyzny z Krakowem. Władca w 1210 roku zajął dawną stolicę Polski i – jako najstarszy żyjący potomek księcia Bolesława Krzywoustego – osiadł na Wawelu, sprawując władzę zwierzchnią nad ziemiami piastowskimi.

- reklama -

 

 

 

 

 

 

Pamiątkową tablicę poświęcił ksiądz dziekan Adrian Bombelek, a bracia kurkowi oddali trzykrotne salwy artyleryjskie.

 

 

 

 

Po odsłonięciu tablicy odbył się występ Teatru Amatorskiego na Zamku. Artyści zaprezentowali program pn. "Lwowskie klimaty". To zbiór rozmaitych scenek rodzajowych, piosenek i skeczy z przedwojennego Lwowa. Zespół prowadzi Teresa Okaj i Łukasz Porwoł. Liczy on sobie kilkunastu zapaleńców, którzy dwa razy w tygodniu (aktorzy spotykają się w sumie 4 razy, ponieważ próby odbywają się dwa razy dziennie) ćwiczą pod okiem reżyserów. Występ odbywa się w sal, w której znajduje się ekspozycja sztandarów Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Tę ostatnią można zobaczyć do końca roku.

 

publ. /ps/

 

 ————————————————————

 

zobacz także:

 

Wawel oddaje hołd Mieszkowi Plątonogiemu [WIDEO]

Morze sztandarów przed Katedrą na Wawelu świadczyło, że dla Raciborza była to niezwykle ważna uroczystość. Zdjęcia.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

5 KOMENTARZE

  1. szok

    Jak to sprytnie przeczekali na finisz kampanii wyborczej.

  2. Duzy akcent na koniec kampanii chwala dla wladzy. Idealne wyczucie czasu. Tykjo Wojnar mogl ten plan unnuc. Cekawe czy nowa wadza ktora nastanie po Lenku bedzie miala podobnego stratega…

  3. Że urzędnicy miejscy i powiatowi nie potrzebują obywateli. Bawią się doskonale i są samowystarczalni ; )

  4. ohh

    Czemu zawsze na tak poważnych imprezach występują takie miernoty? Nie przystoi!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here