Przebudowany skwer ks. Pieczki nagrodzony przez marszałka!

30

Skweru z nagrodą marszałka za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w całym woj. śląskim.

 

- reklama -

45 zgłoszeń z 34 gmin to owoc tegorocznej, piętnastej już edycji konkursu, w którym Marszałek Województwa premiuje najlepsze inwestycje wpływające na poprawę  przestrzeni publicznej

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w ramach Śląskich Dni Architektury, podczas których Stowarzyszenie Architektów RP rozstrzyga również konkurs Architektura Roku.

„Przestrzeń publiczna to taki element miasta, dzięki któremu mieszkańcy mogą poczuć się lepiej, poprawić jakość życia, świadomie decydować, że chcą mieszkać w danym miejscu. Dziękuję współorganizatorom konkursu i wszystkim, którzy włączają się w tę akcję, pomagając nam wybrać perełki województwa śląskiego. Gratuluję twórcom nagrodzonych przestrzeni publicznych umiejętności kreowania dobrej atmosfery życia w miastach naszego regionu” – powiedział podczas uroczystości członek Zarządu Arkadiusz Chęciński.

 Jury konkursu, złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej, dokonało oceny zgłoszonych realizacji i przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego w 4 kategoriach:

·         przestrzeń publiczna,
·         zrewitalizowana przestrzeń publiczna,
·         obiekt użyteczności publicznej,
·         zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Za najlepszą przestrzeń publiczną uznano Park sensoryczny w Rydułtowach, którego niebywała oferta zachęca do relaksu poprzez integrację zmysłów. Plac wzroku, smaku, słuchu, węchu i dotyku gwarantują odpoczynek i ciekawe doznania dla każdego kto odwiedzi to miejsce.

Zagospodarowanie Skweru im. Ks. Prałata Stefana Pieczki w Raciborzu wraz z przebudową fontanny uznano za najlepszą zrewitalizowaną przestrzeń publiczną, a najlepszy zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej to zabytkowy budynek należący do byłej kopalni Saturn w Czeladzi, który obecnie pełni funkcje Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Za najlepszy obiekt użyteczności publicznej uznano Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Obiekt powstał na terenie byłej jednostki wojskowej. Dzisiaj na tym obszarze realizowane są zadania edukacyjno-wychowawcze i naukowo-badawcze.

Wcześniej rozstrzygnięto internetowe głosowanie na najpopularniejszą realizację biorącą udział w konkursie. Każdy z internautów odwiedzających stronę miał możliwość wyrażenia swojego zdania, przyznając punkty trzem wybranym inwestycjom. W głosowaniu oddano ponad 12 000 głosów. 9619 punktów, a tym samym Nagrodę Internautów otrzymała inwestycja związana z rewitalizacją rynku w Jaworznie, która uczyniła centrum miasta nowoczesną przestrzenią przyjazną dla mieszkańców, a także umożliwiającą realizację różnorodnych przedsięwziąć kulturalnych.

Prawie wszystkie inwestycje, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie,  zrealizowano przy wsparciu z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Strona internetowa konkursu: www.slaskie.pl/npp

 
 **************************************

 

Wykonawcą koncepcji rewitalizacji skweru było konsorcjum raciborskich firm: Bruki Trawiński – Borbud, które zwyciężyło w ogłoszonym przez władze Raciborza postępowaniu przetargowym. Kryterium wyboru wykonawcy była najniższa cena (konsorcjum zdecydowało się wykonać prace za 2,4 mln zł).

 

publ. /ps/

 

 

—————————————————————————————————————–

 

Reklama

- reklama -

30 KOMENTARZE

 1. Idą wybory .Z tego co wiem to w urzędzie Marszałkowskim rzadzi Platforma Obywatelska. Trzeba podciągnąć słupki poparcia dla obecnie rzadzacych w Raciborzu. A bardzo dobrym sposobem jest np.nagrodzenie taki twór betonowy jak ten skwer.Jak za PZPR władza wie lepiej w tym wypadku rządzące PO co ludziom ma się podobać. Byle wydano 2.4 mln zł na coś co szpeci miasto a przebywanie na tym skwerze mija się z celem bo siedzenie zamiast wśród krzewów i zieleni wśród betonu nie należy do relaksujacych ani przyjemnych.Gdyby PO dalej rządziło to możemy się spodziewać dalszego betonowania za bajonskie sumy a skłatane nerwy będziemy mogli raczej leczyć za swoje własne pieniądze w jakimś uzdrowisku a nie na zabetonowanych skwerach za to oddychając powietrzem w ścisłej czołówce najbardziej zatrutych miast w Polsce.

 2. Przez całe lato tam przesiedziałam.Piękny skwer!Co prawda najbardziej lubiłam ten niebieski basen-fontannę,bo przypominał mi moje rodzinne strony-Kresy.Jestem bowiem Zaburzanką!Tam wszystko malowało się na niebiesko.Nawet podkowy u koni.Teraz też jest pięknie,tak nowocześnie.Gratulacje dla miasta.Gienia-emerytka

 3. @pna- Ślepa czy co? Drzewa tam są po obu stronach, trawniki też. Z przodu jest trochę betonu, placyk wykorzystywany np. na wystawy. Najgorzej, jak fobia kogoś dopadnie.

 4. Łojejku,znów ten niebieski kolor,normalnie Ukraina.Fajnie,fajnie było.Ale teraz lepiej jest,znacząco!Dziękuję tobie dobry człowieku,żeś tam te zdjęcie włożył na stronę!Fajnie było,ale teraz lepi.Tak światowo,modnie teraz.Pozdrawiam Gienia

 5. [img]upload/small_9ScreenShot120.jpg[/img][img]upload/small_53ScreenShot011.jpg[/img][img]upload/small_33ScreenShot012.jpg[/img][img]upload/small_70ScreenShot013.jpg[/img][img]upload/small_16ScreenShot100.jpg[/img][img]upload/small_12ScreenShot104.jpg[/img][img]upload/small_24ScreenShot109.jpg[/img][img]upload/small_6ScreenShot117.jpg[/img][img]upload/small_25ScreenShot077.jpg[/img][img]upload/small_13ScreenShot133.jpg[/img][img]upload/small_46ScreenShot020.jpg[/img]

 6. I zrobim,powoli zrobim!Jak Niemców stąd goniliśmy to były jeszcze ładne kamienice,potem jakoś się tak zaniedbały,bo wszyscy myśleli,że będą na zawsze dobre bez remontów.Ale się zrobi powoli.Jak nie w tym stuleciu to w następnym.Pozdrawiam tego miłego fotografa co tyle zdjęć zrobił.On też chyba wiekowy jak ja,bo skąd by tyle czasu na chodzenie znalazł?Jak rencina dobra to przygarnę dziadunia Pozdrawiam Gienia

 7. Marszałek być może przyznał tą nagrodę aby poprzeć kolegów z PO z Raciborza przed wyborami.Być może nie widział osobiście tego skweru bo gdyby z bliska zobaczył te zardzewiałe kolumny przy fontannie to może by się wstrzymał z taką decyzją a jeśli je widział i przyznał tą nagrodę to pokazałoby że PO jest zdolne poprzeć i takie buble aby tylko swoje cele osiągnąć. Tak czy owak zardzewiały bubel i zabetonowany skwer to nie jest raczej miejsce które jest najlepszą przestrzenią w województwie śląskim.

 8. Ponieważ w 2000 roku jako radny Rady Miejskiej zaproponowałem teren wokół kościoła farnego nazwać Skwerem im. Ks. Prał Stefana Pieczki,co zolstało przyjęte jednogłśnie , Pytam Pana Prezydenta na jakie cele zostanie przeznaczona ta nagroda wojewódzka.?

  Przydały by się na początku i na końcu skweru ozdobne tablice z kjrótką informacją o ks. Pieczce a na środku jakieś akcenty kwiatowe na tej betonowej pustyni.

 9. Zgadzam się z panem Krystianem.Tylko że tam brakuje na tym skwerze także krzewów.Tam nie ma ani jednego krzewu.Po co pozatym na skwerze plac betonowy? Na wystawy jak tu ktoś napisał? Wolę wystawy plenerowe na trawie wśród krzewów i kwiatów niż na betonowym placu.To jest okropna fuszerka projektowa i aranżacyjna.Skwer to nie miejsce na bruk i beton.To co tam jest teraz to nieporozumienie a chwalenie się tym pokazuje tylko niekompetencje obecnie rządzących.

 10. Przepraszam za błędy literowe w pop;rzednim komentarzu.
  Pragnę dodać, iż wiosną tego roku w urzędzie miejskim odbyło się otwarte spotkanie z projektantem oraz prezydentem.
  Podczas dyskusji kilka osób sugerowało wprowadzenie trochę zieleni czy kwiatów. Ale niestety, nie uwzględniono tego.
  ” Ludzie sobie, władza sobie- każdy sobie rzepkę skrobie. No ale wszystko jest jeszcze do naprawienia.

 11. Panie Krystianie i inni Raciborzanie otwórzcie teraz na chwilę okna i powąchajcie czym oddychamy w Raciborzu. O tej porze otwieranie okien w celu przewietrzenia pokoju nie ma sensu gdyż zamiast wywietrzyć sobie mieszkanie napuscimy sobie tylko smogu.To jest przerażające że takie duże pieniądze wydano na skwer podczas gdy Racibórz ma w jesieni zimie i na wiosnę powietrze które zagraża normalnemu funkcjonowaniu.Zamiast likwidować kominy i piece Chyba to jest przyczyna wysokiego zachrowań w Raciborzu na nowotwory.Powietrze które wielokrotnie przekracza normy bezpieczenstwa zanieczyszczeń z niskiej emisji którym oddychamy przez lata.

 12. Potwierdzam i zastanawiam się dlaczego do tej pory nie zrobiono z tym kopceniem w mieście porządku. Za to z satysfakcją przyjmuję że kandydat na prezydenta Pan Dawid Wacławczyk ma w swym programie likwidowanie niskiej emisji w mieście celem poprawy jakości powietrza w mieście (co można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na niniejszym portalu raciborz.com.pl).Niestety nie ma tego wogóle w programie obecnego prezydenta Lenka. Co można przeczytać w jego gazetce wyborczej.Panie prezydencie i Pan chce dalej być prezydentem skoro nie zauważa pan takiego poważnego fun damentalnego problemu w mieście? Moim zdaniem tym samym sam się Pan skreśla wraz z Pana ekipą jako kandydat na prezydenta.

 13. To jest świadectwo jak działa PO także w Raciborzu. Dla nich widocznie im wiecej kamienia i bruku oraz betonu dadzą zamiast kosztem trawników powierzchni zielonej to wg.nich jest” nowoczesnie i najlepsze”.Szkoda że wmawiają wszystkim że tam jest dużo zieleni tam oprócz drzew które były sa TYLKO trawniki i to bardzo pomniejszone w porównaniu do tego co było kiedyś. Dlaczego tam nie ma krzaczków czy innych średnich roślin wieloletnich.Dlaczego tam nie ma od strony muru nasadzonych np.bzów i innych krzewów nazw nie znam żeby zaproponować ale widziałem takie w innych parkach.Dlaczego z przodu nie ma na tych trawnikach jakiś krzaczków.Pozatym z tą trawą jest coś nie tak.Ona wygląda jak sztuczna nie ma tam ani jednej stokrotki czy mlecza czy innych ziół a trawa ciągle jest tak krótka jakby w ogóle nie rosła. ZWYCZAJNY KICZ!

 14. Patrząc ile afer w PO zostało pozamiatanych nie ma się co dziwić takim nagrodom kolegów PO dla kolegów od skweru w Raciborzu. Ale jesli to dotrze do ludzi bo im w większości ten skwer nie podoba się wogóle a irytuje tylko .Jeśli dotrze do ludzi do czego PO jest zdolna aby sobie przed wyborami poprawić sondaże to chyba w końcu odwrócą się od tej partii plecami.Wierze w mądrość Raciborzan że w końcu PO rządząca i w Starostwie i w Urzędzie Miasta dostanie czerwoną kartkę.

 15. Myślisz że my Raciborzanie jesteśmy tacy głupi? Jakie Jury? Polityczne? A jak było z aferą hazardową? Kota ogonem PO wywinęło i było po aferze bo mieli swojego przewodniczacego komisji.PO z tego słynie i Polacy w większości to bardzo dobrze wiedzą.

 16. Piękny skwer panie prezydencie.Krytyką niech się pan nie przejmuje.Zawsze znajdą się jakieś szemrane typy,takie szare eminencje.To tkz. szkodniki narodowe.We wszystkim dostrzegają spiski i przekręty.Ich głosy jednak sięgają kopców mrówek pospolitych.

 17. Ula cierpi, zapewne, na zespół napięcia przedmiesiączkowego, dlatego wiele trzeba jej wybaczyć w tym czasie !
  Dlatego rzuciło się jej to na język:
  1/ szemrane typy
  2/ szare eminencje
  3/ szkodniki narodowe
  Proponuję dodać jeszcze, bardzo nośne i sprawdzone …,,zaplute karły reakcji ,,
  Takimi oto adwersarzami, otacza się mgr M.Lenk, ni to nauczyciel ni to ekonomista ! To jego w y b o r c y !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here