Festiwal „Wiatraki” rusza 28 listopada

Gościem specjalnym festiwalu podróżniczego będzie Adam Bielecki, znany fotograf i publicysta.

 

- reklama -

 

Piątek, 28 listopada
Blok szkolny
Na blok szkolny wstęp dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji – 502 557 238. Bilet na jedno spotkanie w bloku szkolnym: 6 zł/pokaz.

godz. 8.30 – Izabela Stachowicz „Świat przyrody Ameryki Południowej”

 

Izabela Stachowicz – absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współorganizatorka i uczestniczka ekspedycji na Tramén Tepui w Wenezueli, podczas której odkryła nowe gatunki tropikalnych motyli. Aktualnie doktorantka w Wenezuelskiem Instituto Venezolano de Investigaciones Científicas.

 

 

godz. 10.00 – Leszek Szczasny „Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju”

 

Leszek Szczasny – jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. "Afrykański rytm".

 

 

godz. 11.30 – Piotr Trybalski „Australia – śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego”

 

Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf, podróżnik. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego. Wierny miejscom, które odwiedza. Dotarł drogą lądową do Nepalu, objechał Indie dookoła, gnał minibusem przez pakistańską pustynię, witał króla wioski na madagaskarskiej prowincji i kłaniał się Górze Gór w nepalskich Himalajach. Dał sobie ukraść buty w tureckim meczecie i ogolić głowę w wiosce trędowatych. Latał bez celu motolotnią nad lasem deszczowym w dorzeczu Orinoko. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dymek biri wśród rybaków z Puri. (Fragment książki Ryszarda Badowskiego Odkrywanie świata) Przez blisko 10 lat kierował serwisem OnetPodróże, pisał i fotografował m.in. dla: tygodnika „Polityka”, „National Geographic”, magazynu „Podróże”, "Witaj w podróży", „Przekroju”, „Focus Historia”, „Kaleidoscope”, „Magazynu Górskiego”, magazynu „Ski”, „Poznaj Świat”, „Wprost”, dwutygodnika „VIVA!”.

 

 

Sobota, 29 listopada

Sala konferencyjna Zamku Piastowskiego w Raciborzu

godz. 12.00 – Ojciec Jan Koczy „Ekwador – moja misja”

 

Ojciec Jan Koczy – należy do Zgromadzenia Słowa Bożego, popularnie nazywanymi Werbistami. Urodził się w Raciborzu w 1967. Od najmłodszych lat żył decyzją zostania misjonarzem. W 1986 roku wstąpił do Nowicjatu Ojców Werbistów w Chludowie koło Poznania. Po roku rozpoczął dwuletnie Studia Filozoficzne w Nysie, które ukończył w 1989. Następnie przyszły cztery lata Teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Pieniężnie, przerwane jednoroczną praktyką pastoralną w Kościele św. Małgorzaty w Bytomiu. Po święceniach kapłańskich w maju 1994 roku, został skierowany na dwa lata do pracy duszpasterskiej do Dolni Poustevny (Czechy). W lutym 1997 roku wyjechał do pracy misyjnej na Kontynent Ameryki Południowej do Ekwadoru. W 2003 roku w mieście Ventanas, w prowincji Los Rios jako proboszcz rozpoczął budowę domu parafialnego i kościoła.

 

 

godz. 13.30 – Sebastian Bielak „The Last Frontier, czyli wyprawa życia na Alaskę”

 

Sebastian Bielak – doktor nauk technicznych, fotograf, publicysta, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany Alaską. Swoje prace publikował m.in. na łamach takich czasopism jak: „Aura”, „Ekoświat”, „Gazeta Górska PTTK”, „Las Polski”, „Poznaj Świat”, „Przyroda Polska” i „Zielona Liga”. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po Polsce i świecie.

 

 

godz. 15.00 – Bartosz Malinowski „Nomadzi – Wielka wędrówka”

 

Bartosz Malinowski – nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywionego czasu, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i nie zabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2013 roku wraz z żoną przeszedł „Chadar” – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami Witolda Glińskiego „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motta, ”chwytaj dzień” oraz ”maszeruj albo zdychaj”.

 

 

godz. 16.30 – Michał Słowioczek „Ze śląskiej hałdy na wulkany Ekwadoru”

 

Michał Słowioczek – absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.Człowiek gór. Zapalony wspinacz, narciarz alpejski i freeridowy. Miłośnik podróży, szczególnie po Ameryce Południowej i Bałkanach.Wielki pasjonat folkloru góralskiego i ślaskiego oraz “ślonskij godki”. Hobbystycznie reporter lokalnej telewizji. Założyciel klubu górskiego Łaziska Grupa Górska (www.laziskagrupagorska.blogspot.com) oraz pomysłodawca i współorganizator festiwalu podróżniczego “Pod Górę”.

 

 

godz. 18.00 – Piotr Trybalski „Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki”
godz. 19.30 – Grzegorz Wawoczny „Śląski Szlak Husarii Polskiej – pomiędzy mitem a faktami”

 

Grzegorz Wawoczny – prawnik z wykształcenia, dziennikarz, redaktor, wydawca, redaktor naczelny tygodnika i portalu naszraciborz.pl oraz portalu ViaPoland.com, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Śląska. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, ma na koncie czołówki w ogólnopolskim dodatku Gazeta Wyborcza Turystyka i dodatki tematyczne do Gazety w Katowicach, ostatnio publikował w przewodniku Polska daj się zaskoczyć – trasy magiczne (Biblioteka Gazety Wyborczej), autor scenariuszy do filmów o tajemnicach historii emitowanych w TVP Historia, od blisko dwóch lat, jako konsultant, współpracuje z Agencją Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, tworząc scenariusze wystaw, imprez plenerowych i innych przedsięwzięć związanych z rozwojem ruchu turystycznego na ziemi raciborskiej.

 

 

godz. 20.00 – gość specjalny Adam Bielecki „Eksploracja zimowa w Karakorum”

 

Adam Bielecki – 31 lat. Himalaista i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Czlonek kadry narodowej we wspinaczce wysokogorskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 17 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostalo za najwieksze osiagniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykanski explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosne 2014 roku wzial udzial w zakończonej sukcesem wyprawie na północna sciane Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Tej zimy planuje podjąć próbę pierwszego wejścia na K2 o tej porze roku.

 

 

 

Niedziela, 30 listopada
warsztaty podróżnicze

godz. 11.00 – Piotr Trybalski „Fotoreportaż w podróży – zdjęcia budzące emocje”
godz. 12.30 – Olga Ślepowrońska „Poznajemy Meksyk”

Bilety na festiwal
Karnet na sobotę: 20 zł
Warsztaty podróżnicze: wstęp wolny
Blok szkolny: 6zł za pokaz
Przedsprzedaż biletów i zapisy na warsztaty podróżnicze dla dzieci:
Biuro Podróży "Siesta" (w Galerii Dukat naprzeciwko E. Leclerc)
ul. Opawska 38
47-400 Racibórz

 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here