Anna Ronin zarzuca prezydentowi prywatę

40

Według kandydatki na prezydenta Mirosław Lenk zmarnował ostatnie 4 lata i instrumentalnie traktował publiczne pieniądze.

 

- reklama -

Anna Ronin wyciąga działa największego kalibru. W trakcie zwołanego dzisiaj przez siebie briefingu prasowego kandydatka na prezydenta wygłosiła krótkie przemówienie, w którym prostowała 10 zarzutów i oskarżeń, które się pojawiły wobec niej w przestrzeni publicznej. Kandydatka odniosła się do zarzutu, jakoby była ona aktywna w grupie wyznaniowej pod nazwą „Odnowa w Duchu Świętym”. Według niej jest to plotka kolportowana przez ludzi jej nieprzychylnych. – Wizja utraty władzy przez obóz z Wileńskiej staje się tak realna, że trzymają się czego mogą żeby przekonać wyborców do pana Mirosława Lenka –  rozpoczęła serię "10 szczerych odpowiedzi Anny Ronin na pytania i pomówienia". Ronin zarzuciła swojemu oponentowi marazm, brak kompetencji skutkujący tym, że w mieście nie pojawiają się nowi inwestorzy i że mieszkańcy z niego uciekają. Kandydatka zarzuciła również Mirosławowi Lenkowi instrumentalne traktowanie miejskich pieniędzy: – nie będzie już takich historii jak z piłkarkami nożnymi, które dostawały ogromne dotacje, zabierano to dzieciom, które powinny dostać stypendia naukowe lub sportowe, aby rozdać kolegom pana prezydenta. Anna Ronin wskazała również na swoje zaplecze polityczne, wśród których jest duża część ludzi związanych ze środowiskiem NaM-u. Wśród jej ekspertów jest również Rafał Brzoska.

 

W drugiej części briefingu prasowego wystąpił Dawid Wacławczyk, który publicznie poparł Annę Ronin i wskazał, że razem reprezentują oni zdanie większości raciborzan, którzy chcą zmiany ekipy rządzącej. Jednocześnie zarzucił przeciwnikom politycznym „esbeckie” metody rozgrywania opozycji. Odniósł się także do zarzutu odniósł się do zarzutu, jakoby przyjęcie przez niego oferty objęcia funkcji zastępcy prezydenta było "kupczeniem" głosami i stołkami. – Skoro większość raciborzan chce odsunięcia prezydenta Lenka od władzy, porozumieliśmy się i będziemy rządzić razem. Czy to jest kupczenie? Miałem ofertę ze strony Mirosława Lenka, ale postanowiłem być konsekwentny i pójść droga zmian. Ludzie pytają, gdzie jest zaplecze Anny Ronin? My nim jesteśmy. Nie ma tutaj żadnej sekty, cudów – podkreślił.

 

 Leszek Iwulski

 

 ————————————————————

 

Pełny tekst oświadczenia Anny Ronin: Trzymajmy się tylko faktów. Dziesięć szczerych odpowiedzi Anny Ronin

Wizja utraty władzy przez obóz z Wileńskiej staje się tak realna, że ludzie Tadeusza Wojnara chwytają się czego mogą, by przekonać wyborców do Mirosława Lenka. Kiedy w pierwszej turze okazało się, że wyborcy nie uwierzyli w jego hasło „Razem zmieniamy Racibórz”, teraz kandydat postawił na inne -„konkrety, nie slogany”. Niech więc będzie, panie Lenk. Trzymajmy się faktów!

1.  To była dobra kadencja 2010-2014 – przekonuje prezydent. Czyżby? Weźmy np. opracowanie pt. Liderzy samorządu. Podsumowanie kadencji samorządów gminnych wydawnictwa Nowiny sp. z o.o., z października tego roku. Dziennikarze Nowin Raciborskich sklasyfikowali 23 gminy naszego regiony pod względem np. wzrostu liczy ludności w latach 2010-2013. Racibórz zajął przedostatnie 22 miejsce z 3,5 proc. spadkiem. W Godowie przybyło mieszkańców: + 2,9 proc. Odsadził nas nie tylko Rybnik czy Wodzisław Śl., ale i Nędza. Teraz weźmy wzrost dochodów własnych samorządów, czyli głównie wpływów z podatków i opłat lokalnych. Najlepiej wypada Lubomia (+44,1 proc.). A gdzie Racibórz? Znów na przedostatnim miejscu (wzrost o marne 6,8 proc.). Jak sobie prezydent Lenk radzi z pozyskiwaniem środków unijnych? Równie kiepsko. Najlepiej wypadają Krzyżanowice. Racibórz na 19 miejscu, piątym od końca. Bądźmy szczerzy, to była kiepska kadencja.

2. Ronin to produkt public relations a teksty pisze jej agencja – przekonuje obóz z Wileńskiej. Być może Mirosław Lenk i jego ludzie nie są biegli w piórze, nie są w stanie poradzić sobie z dobrą komunikacją z wyborcami i musieliby za dobre teksty płacić, ale jako dziennikarka i tłumacz nie mam z tym żadnych problemów. Wystarczy słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, czytać relacje z sesji i wyciągać wnioski. Tematy nasuwają się same. A że mam ogromny szacunek do wyborców więc staram się ich przekonać argumentami a nie samymi ulotkami, zdjęciami, billboardami i hasłami.

3. Ronin jest głupia a wszystko robią za nią tajemniczy eksperci – przekonuje obóz z Wileńskiej. Fakt, wszystkich rozumów nie zjadłam więc pisząc o gospodarce najpierw dużo rozmawiam z takimi ludźmi jak: Rafał Brzoska, absolwent I LO w Raciborzu, jeden z najbogatszych Polaków, twórca potęgi Integera (dziękuję mu za rady); Robert Bienek, raciborzanin szef działu obsługi klienta globalnego koncernu branży motoryzacyjnej działającego w Polsce czy Werner Wolnik wiceprezes firmy Dam-Rob S.A., która współpracuje z: VW, Audi, Porsche, Bentley, BMW, Mercedes Benz, Volvo, Toyota, Jaguar, Nissan, Renault, MAN. Nie można myśleć o pozyskiwaniu inwestorów jeśli nie będzie się miało sojuszników w takich osobach ani znało języków obcych. Nikt przecie nie broni Mirosławowi Lenkowi, aby, poza opiniami swojego głównego eksperta i stratega Tadeusza Wojnara, sięgnął również po opinie innych biznesmenów.

4. Ronin jest z odnowy, a miastem będzie rządzić sekta – głosi plotka. Typowa zagrywka z gatunku wlatuje wróblem, a wylatuje wołem. Cierpliwie tłumaczę. Do żadnej sekty nie należę. Miastem, jeśli tak zechcą 30 listopada wyborcy, rządzić będzie Anna Ronin i RSS Nasze Miasto. Pierwszy raz od 20 lat nie będzie to Tadeusz Wojnar.

5. Bez większości w Radzie Miasta Ronin nic nie zrobi – przekonuje obóz z Wileńskiej. Wspomnę tylko, że sam Mirosław Lenk większości w Radzie Miasta dziś nie ma a w poprzednich wyborach w niczym mu nie pomogła (jego radni liderują rankingowi najczęściej nieobecnych i najmniej aktywnych). Ograniczę się do cytatu z portalu gazetaprawna.pl: „Organami gminy są: wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz rada gminy. Pozycja wójta uległa wzmocnieniu wraz z wprowadzeniem wyborów bezpośrednich. Jest on wybierany przez społeczność gminną w wyborach bezpośrednich. W konsekwencji odwołanie wójta jest znacznie utrudnione, a w praktyce następuje sporadycznie. Nowe rozwiązanie wiąże się również z większą odpowiedzialnością. Wójt jednoosobowo odpowiada za rozwój gminy”. Teraz już Państwo rozumiecie dlaczego obóz z Wileńskiej tak zażarcie walczy o kolejną prezydenturę Mirosława Lenka. Po 20 latach przewodniczącym Rady Miasta nie będzie już Tadeusz Wojnar. Bez prezydenta obóz z Wileńskiej nie będzie miał żadnej realnej władzy! Centrum decyzyjne w końcu wróci na ul. Króla Stefana Batorego, a budżet będzie uchwalany w sali kolumnowej Urzędu Miasta a nie na spotkaniach koalicji. I możemy na sesjach budżetowych spierać się godzinami, ale będą tu suwerenne decyzje wszystkich radnych!

6. Lepszy Lenk, bo jest przewidywalny – głoszą jego zwolennicy. Zgadza się, ale żeby cokolwiek sensownego zrobił, opozycja znów będzie musiała sypnąć pomysłami i czekać aż Mirosław Lenk  odczeka i potem łaskawie te pomysły wdroży w życie. Tak było ze strefą na Ostrogu (pomysł NaM), kupnem terenu po Cukrowni (pomysł NaM), likwidacją strefy płatnego parkowania (pomysł Michała Fity z NaM) czy stworzeniem stałej rady biznesowej i budową tanich mieszkań na wynajem (to już pomysły skopiowane z mojego programu). Mając na uwadze ostatnie lata zmian demograficznych w Raciborzu, Główny Urząd Statystyczny przygotował prognozę demograficzną dla naszego miasta na kolejne dekady. W 2015 roku będziemy mieli mniej niż 50 tys. mieszkańców, a w 2030 roku niewiele ponad 40 tys. Decyzje nadal będą podejmowane na ul. Wileńskiej, gdzie Mirosław Lenk uroczyście zaczynał swoją kampanię. Ja nie chcę takiej przewidywalności!

7. Nie głosujcie na Ronin, bo jest nieprzewidywalna – głoszą moim oponenci. Zgadza się, wszyscy ludzie, którzy korzystają na rządach obozu z Wileńskiej nie są w stanie przewidzieć, co się stanie. Spieszę więc z wyjaśnieniem, że nie będzie już żadnych synekur. Dyrektorzy OSiR i Przedsiębiorstwa Komunalnego będą się musieli sprawdzić w konkursach. Konkursy na stanowiska w urzędzie lub jednostkach podległych będą jawne powszechnie a nie poprzez rzadko oglądane biuletyny informacji publicznej. O kluczowych stanowiskach decydować będzie merytoryczny osąd mój i radnych, a nie znajomości. Każdy kto dobrze dziś sprawuje obowiązki nie musi mieć obaw. Klubom sportowym i stowarzyszeniom oraz innym organizacjom nie zostanie odebrana ani złotówka. Co więcej, będziemy wspólnie z RSS Nasze Miasto szukać oszczędności w administracji. Nie będzie już takich historii jak z piłkarkami nożnymi, które dostawały ogromne dotacje kosztem stypendiów naukowych i sportowych dla młodych raciborzan. Podatki ich rodziców mają wracać do ich dzieci a nie zaspakajać ambicje kolegów prezydenta. Nie widzimy sensu wydzielania nowych terenów pod inwestycję, skoro urząd miasta nie umie zabiegać o przedsiębiorców. Po co komu auto bez benzyny. Miasto w końcu potrzebuje młodej dynamicznej ekipy ekspertów!

8. Ronin to Tymiński w spódnicy, wzięła się znikąd, kim ona jest – lansują w komentarzach moi przeciwnicy. Cóż, w Raciborzu mieszkam dłużej od Mirosława Lenka. Tu się urodziłam, skończyłam podstawówkę, szkołę średnią, tu jest moja rodzina, mój dziadek przez wiele lat konstruował kotły w Rafako, mówiąc wprost – jestem raciborzanką dumną z tego miasta. Jest mi przykro, że obóz z Wileńskiej jest tak mocno zaskoczony faktem, że ktoś ośmielił się sięgnąć po władze a Marek Rapnicki i Robert Myśliwy nawet zapomnieli, że razem startowaliśmy w wyborach w 2010 roku z listy RSS Nasze Miasto. Nie denerwują mnie określenia Niemra, baba z mniejszości itp. Po prostu taka jest polityka i taki charakter niektórych panów. Być może inne kobiety wolałyby się usunąć w cień, ale mnie dodaje to animuszu i chcę pokazać, że kobiety też potrafią!

9. Oferta dla Wacławczyka to kupczenie – krzyczą oponenci. Rozumiem przez to, że Tadeusz Wojnar, Mirosław Lenk i inni ludzie tego obozu to polityczne dziewice, kryształowe postaci, a słowo koalicja to dla nich całkowita nowość? Jest naturalne i oczywiste, że z RSS Nasze Miasto mam wspólny cel i wspólnie chcemy go zrealizować!

10. Czy Anna Ronin da sobie radę na fotelu prezydenta – o to pyta mnie wielu wyborców. Szanowni Państwo, dam sobie radę, bo wynik I tury pokazał, że w wielu ludziach odżyła dawno nie widziana nadzieja. RSS Nasze Miasto daje mi potężne wsparcie merytoryczne. Daje wartościowych, młodych ludzi. Moi eksperci, wspomniani przedsiębiorcy, dają mi swoją wiedzę i kontakty. Wciąż czują się raciborzanami. Chcą pomagać. Mówią wprost: przez ostatnie 20 lat nikt nas o taką pomoc nie prosił. Taka szansa jak dziś może się już nie przydarzyć przez długi czas.  

- reklama -

40 KOMENTARZE

 1. @???
  Nic nie zabrakło, po prostu organizatorzy nie przewidzieli takiej możliwości. Po odczytaniu oświadczeń padło krótkie „kończymy konferencję, dziękujemy za przybycie” i to tyle.

 2. ,,mądralińskich,,. Coraz bardziej zaczyna mi się podobać. Jest precyzyjna, konkretna, nie czekająca jak Lenk na ,,telefon od szefa,, … Warto zaryzykować. Gorzej być nie może. Śmieszniej też. No i może w końcu ,,w-spółdzielcy,, na Jej przykładzie się obudzą !

 3. Jeżeli już teraz wypomina się Prezydentowi Lenkowi że nie zna języka niemieckiego to już widzę co sie będzie działo w Urzędach,placówkach oświatowych,podległych spółkach przedszkolach,że brak umijętności posługiwania się jezykiem niemieckim wyeliminuje wszystkich od dyrektora do sprzątaczki,poza nauczycielkami języka polskiego.LUDZIE, co ta p.RONIN szykuje w Racibnorzu.P.Ronin przyjęła ciekawą metodę,tych 10 tematów z konferencji to zbiorowa odpowiedź na emaile.Ktoś dobrze zauważył że p.RONIN nie odpowiedziała co z Raciborzem na przyszłość i czy język niemiecki będzie stanowił o zatrudnieniu w Raciborzu???!!!

 4. dzisiaj języki obce to podstawa, czego się boicie? . Tak jak Tusk po angielsku „ju tukin tu mi ?” jakie władze taki kraj. Jak jest wymóg umiejętności posługiwania się angielskim tak może być niemieckim, a w dzisiejszym świecie to i francuski jest potrzebny.

 5. to mnie p>Ronin zwolni z kuchni bo nie znam niemieckiego?Co to za tajfun nadchodzi,tego w Raciborzu nawet za niemca nie było.Moje dzieci już płaczą a co będzie potem?Łzy mam w oczach ,koniec

 6. czytam te komentarze i dochodze do wniosku że stąd trzeba wiać,po pierwsze nie będzie lepiej, po drugie jjak można mówić że deszcz pada kiedy plują wam na głowe, jest takie przysłowie ” czemus biedny ? boś głupi, czemuś głupi? boś biedny. Życze powodzenia przy boku obecnych włodarzy. Życzę wszystkim młodym,wykształconym znaleźć sobie inne miejcse zamieszkania, gdzie jest rozwój, kultura i życie towarzyskie,bo w tym mieście po 19 godzinie nie zobaczycie kota przebiegajacego przez drogę. Głosuję na Ronin chociaż nie liczę że wygra. Dla zysku ,swojego zysku zduszą tą kobietę w zarodku. A ona tylko próbowała zmienić coś na lepsze.

 7. Na końcu komentarza słowa: ” ona tylko próbowała zmienić na lepsze…” Czym próbowała – gadaniem i oświadczeniami?
  Coś mi się wydaje, że ta osoba jest sterowana przez jakąś ghrupę i również wspierana. Dzisiaj w Raciborzu ukazała się jej twarz na ogromnych bilbordach. Za jakie to pieniądze?

 8. dlaczego majązwalniać Moje koleżanki z braku umiejętności poslugiwania sie jezykiem niemieckim.Pttam Panią Roninkandydatke dlaczego rozposzcza takie tematy,wysmiwają się z LENKA,że nie potrafi a tu ptronackie,niemieckie miasta.My chcemy po wyborach spokojnie pracować,tak spokojnie i bez strachu o rodziny.

 9. Dawid, na tym zdjęciu widać po rozpiętej marynarce, że ta kampania Ci służy. Szkoda , taki piykny syneczek mog być prezidentem. Ale Go szkoda. Ci urzędnicy by Go wykończyli.

 10. No to by już była kompromitacja dla raciborza jesli by miała zostac Pani Anna z Nikąd prezydentem. Marionetka w rekach niemieckich biznesmenów i innych, mniej oficjalnych ale niebezpiecznych aktywistów

 11. Wacławczyk i kandydatka zarzucaja Lenkowi prywatę, a sami już na wstępie wystawiajac swoje kandydatury kpią z wyborców!! Ukryli fakt, że tak naprawdę są z jednego ugrupowania!!! Na 3 kandydatow, mieliśmy 2 z NAM, w tym jeden pod plaszczykiem mniejszości. Nie podoba mi sie też, że przy starcie na prezydenta można JEDNOCZEŚNIE WYSTAWIAĆ KANDYDATURĘ DO RADY POWIATU, MIASTA czy SEJMIKU, to powinno być dyskwalifikujące!! Co to w ogóle jest, czy można tu mówić o jakiejś uczciwości? Nie podoba mi sie to, bo nie lubię KOMBINATORSTWA i CWANIACTWA, to nie wróży dobrze dla odnowy Raciborza. Odnowa tak, ale nie za wszelka cenę….

 12. Nie bądźmy głupi ani ślepi nie dajmy się mamić tym co Szymborską wybierają od Lenka z ugrupowania i nasze dzieci i młodzież w ten sposób balamucą a nas protestujących olewają.Precz z komuną precz z układem na taczce wywieziemy obecnego prezydenta 30 dnia listopadem.A po wyborach rozliczymy otworzą się co niektorym oczy gdy fakty przedstawimy.

 13. Niby pięknie, ładnie … a jednak klapa. Pani „prezydentka” zadaje sobie pytania i odpowiada pytaniem do kontrkandydata. Ciekawy zabieg erystyczny. Brak doświadczenia w samorządzie pani Ronin nadrabiała czytając uchwały i protokoły sesyjne na BIP. Ciekawa ścieżka dochodzenia do kompetencji samorządowych. A pan 'wiceprezydent” załatwił sprawę ostatecznie, bo na konferencji, na której tyle mówiło się o rozwoju, zaprezentował swój wkład ekspercki w zaplecze koalicyjne podając, że pani Tomaszewska prowadzi scholę, a pan Michalak gra w „Przecinku”. Bomba w torcie!!! Wielkie gratulacje!!! Już można na niedzielę mrozić szampany na Końcu Świata.

 14. Teraz Ania i Dawid pracuja razem, przyszedł czas na obelgi , obrażanie Lenka. Widac bo Ania czegos sie obawia jesli weszla w uklad z Waclawczykiem. Widac nizszosc kandydatki.

 15. Mam nadzieję, że Ronin i Wacławczykowi dostanie się po łapach za tak bezczelne zachowania i manipulacje głosami wyborców. Gdybym popierała Wacławczyka w pierwszej turze, to teraz bym sie obraziłą, że oddaje mój gos na korzyść mniejszości niemieckiej.

 16. Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie
  zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja
  jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi!
  Ewangelia przed okresem adwentowym przybliża czas Apokalipsy- ludzie słuchajcie jej przed wyborem sekty odnowy.

 17. [url=http://i.iplsc.com/-/0000VJSUR9XXVOQQ-C117.jpg]http://i.iplsc.com/-/0000VJSUR9XXVOQQ-C117.jpg[/url]
  [url=http://2.bp.blogspot.com/-J8bG2DcVDzg/UY_YVxhWEwI/AAAAAAAAALQ/CDQqIBUhvZg/s400/ds21.jpg]http://2.bp.blogspot.com/-J8bG2DcVDzg/UY_YVxhWEwI/AAAAAAAAALQ/CDQqIBUhvZg/s400/ds21.jpg[/url]
  [url=http://blog.orientexpress.jgora.pl/wp-content/uploads/2011/05/kobietamnie.jpg]http://blog.orientexpress.jgora.pl/wp-content/uploads/2011/05/kobietamnie.jpg[/url]
  [url=http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25262/1bije5123583.jpeg]http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25262/1bije5123583.jpeg[/url]

 18. Zgadzam się. Przed pierwszą rundą pani Ronin prowadziła moim zdaniem najlepszą kampanię. Jeżeli już atakowała to tylko na zasadzie kontrataku. Teraz widzę już wpływy koalicjanta, który straszeniem sądami prawdopodobnie więcej stracił niż zyskał.

 19. Media też już sobie „kupili”? Vanessa podaje, że organizują Nowiny, naszracibórz i Kablówka. A raciborz. com i raciborka olali? Stary układ zastąpiony nowym układem? Jak tu wierzyć w demokrację, uczciwość i tępienie nepotyzmu, co tak mocno podkreślali?

 20. Ronin to proniemieckie g**no i tyle,w doddatku wygąda jak rumunka z ukrainy z zębami starej szkapy – chuda aż do kości, zeżarta przez chore ambicje, Wacławczyk – nalany od wiecznie wypijanego piwa i obżerania się na egzotycznych wakacjach opłaconych za nasz epieniądze – gruby jak świniak od chciwości, którą się karmi. Naprawde chcecie mieć takich ludzi za przewodników?

 21. Lepiej tacy niż ci którzy obecnie. Po tylu latach w urzędzie powinni wiedzieć, kto może zostać wiceprezydentem zamiast pisać, ze nie ma kompetencji. Juz samo pomylenie kompetencji z latami stażu to jakaś farsa. Jedyny konkret biegacza to udowodniony wpisem na facebooku brak kompetencji!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here