Dawid Wacławczyk nie będzie „wice”?!

63

Jest bardzo możliwe, że Dawid Wacławczyk nie spełnia wymogów, by być wiceprezydentem.

Powszechnie oczekiwano, że gdy Anna Ronin wygra wybory, wiceprezydentem miasta Racibórz będzie Dawid Wacławczyk. Sęk w tym, że wysoce prawdopodobne jest to, że nie spełnia on wymogów formalnych stawianych przez prawo, by piastować tę funkcję. Rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych z dnia 18 marca 2009r. stawia jasno określone warunki, jakie stoją przed zastępcą wójta (czytaj również prezydenta miasta). Otóż w tabeli nr 3 zawierającej wykaz stawek dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania w punkcie 4 (w tym również zastępcy w gminie powyżej 15 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców) postawione wymogi brzmią 6 lat stażu i wyższe wykształcenie.Kluczowe jest tu, czy prowadzenie działalności gospodarczej wlicza się również do stażu pracy.

- reklama -

 

Według interpretacji przepisów ustawy o pracownikach samorządowych  pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która spełnia wymagania określone w art. 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 3  oraz dodatkowo: co najmniej 3-letni staż pracy lub wykonywała przez, co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku. Według Michała Culepy – specjalisty z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych: "Wyraźnie widać w tym przepisie rozdzielenie pojęcia stażu pracy i okresu wykonywania działalności gospodarczej. Biorąc to pod uwagę trudno przyjąć, że okres działalności gospodarczej można zaliczyć do stażu pracy".

 

 

Dawid Wacławczyk w reakcji na tę rewelację nie krył zaskoczenia. Powiedział, że nie było konkretnych ustaleń, co szczegółów formalnej współpracy po wyborach. Jednak ewentualne zwycięstwo Anny Ronin będzie oznacza, że będzie miał on wpływ na procesy decyzyjne zgodnie z ustaleniami. Może on spełniać funkcję pełnomocnika lub inną.

 

Również Anna Ronin była zdziwiona tą informacją. Powiedziała, że to kto będzie wiceprezydentem zostało już ustalone. W reakcji na wiadomość, że bardzo możliwe jest to, że ze względów formalnych nie będzie tą osobą Dawid Wacławczyk powiedziała, że w tej sytuacji nazwisko ewentualnego następcy Wacławczyka poznamy po wyborach.

 

/l/

 

 

—————————————————————————————————————

Reklama

 

- reklama -

63 KOMENTARZE

 1. Od osoby z wyboru większości społeczeństwa nie wymaga się ani wyższego wykształcenia czy stażu pracy. Natomiast pracownicy Urzędu Miasta sa zatrudniani na umowy pracownicze i oni muszą spełniać kryteria ustalone i zatwierdzone
  w Ustawie oraz rozporządzeniach prezesa Rady Ministrów.Może są to anomalia . ale musimy je w majestacie prawa przestrzegać.
  Tak więc Pan Wacławczyk jako radny miasta musiał by się zrzec mandatu radnego aby zostać zatrudniony jaku urzędnik
  Urzędu Rady Miasta Racibórz.Mógłby wówówczas gdy nie został by naczelnikiem wydziału lub sprawujący inne funcje kierownicze..Kombinujcie a wojewoda dobierze się Wam do skóry.

 2. Taka jest prawda że nie masz zielonego pojęcia o temacie. Dawid Wacławczyk nie jest radnym miejskim więc może idź już spać bo widać że mózg masz już przegrzany do granic możliwości. Przytul portret ukochanego prezydenta Mirka i zaśnij już. ZZZzzz….

 3. Oj Dawidzie zachciało Ci się władzy w tym zwarianowanym państwie, A mogłeś dalej robić to co lubisz i zajmować się rodziną. Zastanów się jeszcze.Tu nie będzie lepiej. Ludzie z biegiem czasu również Ciebie będą bluzgać.

 4. Pani Ronin ma ma prawników do niczego ( przeciez nie ona to sprostowanie napisała).to kolejna totalna porazka i ujawnienie niekompetencji.Z oswiadczenia dawida Wacławczyka wynika ,że studiowal Turystykę i Rekreację.
  Szczególowe kwalifikacje dla viceprezydenta miasta sa zawarte W Rozporzadzeniu Rady Ministrów ,ustawa o pracownikach samorzadowych w zasadzie precyzuje tylko sposób zatrudnienia viceprezydenta tj viceprezydent ma stosunek pracy na podstawie powołania -tj viceprezydent nie moze miec umowy o pracę!!!viceprezydent musi miec kierunkowe wykształcenie wyzsze tj takie które jest zwiazane z zakresem obowiazków oraz 6 letni staz pracy ( te dane zawarte sa w tab III rozporzadzenia rady Ministrów z 2009 roku ,które to rozporzadzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o pracownikach samorzadowych)
  przywołany przepis o 3 letnim stazu pracy lub 3 letnim prowadzeniu działalnosci gospodarczej dotyczy osób na wyzszych stanowiskach urzedniczych -jesli sa zatrudnieni na podstawie umowy o pracę!!! dotyczy to np naczelników wydziałow ale nigdy nie moze dotyczyc viceprezydenta miasta.
  Pani Ronin kolejny raz potwierdza swoją nieznajomosc prawa!!!Dawid Wacławczyk z duzym prawdoipodobienstwem nie spełnia zadnego warunku ustawowego na funkcje viceprezydenta( brak odpowiedniego wykształcenia -urzad miadsta to nie agencja turystyczna oraz brak stazu 6 lat pracy).i ten duet ma rzadzic miastem????

 5. „Zaproszenie na otwarte spotkanie”. Do tej pory AR przychodziła na spotkania w asyście 2-3 ochroniarzy politycznych, którzy na trudne pytania odpowiadali za nią. Teraz będzie miała jednego dużego- DW. Kto tu kurna ma być w końcu moim prezydentem? To są jakieś jaja. Teraz zapleczem AR jest jej były kontrkandydat i paru jego radnych oraz tych z NaMu, którym w wyborach słabo poszło. Pytanie kto był jej zapleczem przez I turą? Ludzie nie dajcie się omamić! Jak się organizuje otwarte spotkanie, to na dużej sali w RCK albo PWSZ a nie w hoteliku, gdzie krzesełka łatwo obsadzić swoimi ludźmi z tej czy innej grupki narodowej, religijnej, politycznej… Znowu będziemy mieli teatrzyk polityczny. Pytanie kto go reżyseruje?

 6. Projekt polityczny AR, przypomina mi klasyczny skok na bank w dawnym dobrym gangsterskim stylu: w biały dzień, w kominiarkach z pepeszami w ręku… Tylko zamiast broni mają zaprzyjaźniony portal, a za amunicję służą komentarze internetowe oraz bilbordy. Do podjęcia – władza.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here