Lenk vs Ronin. Bezpośrednie starcie

73

Kandydaci do fotela prezydenckiego w radiowym studiu wreszcie stanęli twarzą w twarz. Pełna relacja z DEBATY>>   Zdjęcia>>

Anna Ronin i Mirosław Lenk po raz pierwszy spotkali się na debacie. Organizatorzy przyjęli następujące zasady debaty: cztery takie same pytania do każdego z kandydatów, zadane przez dziennikarza Radia Vanessa. Później dwa pytania do oponenta. Czas na udzielenie odpowiedzi to trzy minuty.

- reklama -

 

 

 

 

 

Pytania do kandydatów od redakcji:

 

Moderator: Wyludnianie się Raciborza jest faktem, który potwierdzają badania socjologów. Jeszcze na początku lat '60 w mieście zamieszkiwało 65 tys. osób. Liczba mieszkańców jednak dramatycznie zmalała. Dane meldunkowe mówią o 54 tys. mieszkańców. Co Państwo zamierzają zrobić żeby zapobiec tej tendencji? Co Państwo mają do zaoferowania wszystkim mieszkańcom, w każdym wieku, czyli młodym ludziom szukającym pracy, osobom aktywnym zawodowo, ale także osobom w podeszłym wieku? Pytamy o szanse zawodowe, możliwości kształcenia, perspektywy zamieszkania i pozostanie w tym mieście. Co mają Państwo do zaoferowania?

Mirosław Lenk: Nie wszyscy wyjeżdżają. Wielu jednak zostaje. Wielu właśnie tutaj podejmuje prace, zakłada własne firmy, tutaj buduje swoją przyszłość i przyszłość swoich rodzin. Oni widzą tutaj swoją przyszłość. To nie jest tak, że wszyscy wyjeżdżają, ale nie możemy mówić, że oni są słabsi lub gorsi od tych którzy wyjeżdżają. Demografia jest nieubłagana, a statystyki są jakie są. Polska, Europa się wyludnia. Śląsk też. To są fakty. Tych problemów trzeba unikać. Z tym problemem trzeba walczyć na wszystkich płaszczyznach. Jeśli chodzi o nasze miasto to my mamy problem z mieszkańcami, którzy wyprowadzają się na podraciborską wieś. Głównie do Rudnika, Kobyli. Ten ubytek jest dość znaczny. To bogaci raciborzanie, którzy wyjeżdżają. Tam płacą podatki. Tutaj prowadzą biznesy. Temu trzeba zdecydowanie przeciwdziałać. My to już robimy. Robią to też deweloperzy, budując u nas budynki mieszkalne, choćby Słoneczny Stok. My też oferujemy działki budowlane pod budownictwo indywidualne. Między innymi dzięki temu widzimy, że udaje nam się zatrzymać tych, dla których atrakcyjne są wygodne mieszkania poza miastem. Tak jak dla naszych mieszkańców atrakcyjny jesr Wrocław czy Warszawa, tak dla mieszkańców ościennych powiatów atrakcyjny jest Racibórz. Dlaczego? Dlatego, że tutaj mają miejsca pracy, ale też dlatego, że Racibórz ma ciekawą ofertę kulturalną, społeczną, rekreacyjną. Dla nich Racibórz jest atrakcyjnym miastem do zamieszkania, robienia biznesu, podjęcia pracy. To też pokazują statystyki. Najwięcej nowych mieszkańców pozyskujemy z ościennych powiatów, głównie ze strony województwa opolskiego. Wartą odnotowania kwestią są są ludzie w średnim wieku, osoby które powracają z Niemiec, Holandii i innych krajów europejskich. Twierdzą, że biznes można prowadzić w Raciborzu. Niekoniecznie trzeba prowadzić go za granicą. Znam wiele osób, które wróciły do Raciborza po kilkudziesięciu latach i z powodzeniem prowadzą tutaj firmy.

Anna Ronin: Ja nie będę mówiła tak dużo jak pan Mirosław Lenk. Pan Mirosław lubi dużo mówić, ale efektów za bardzo nie widać. Powiem tak, wiele listów otrzymuję od raciborzan. Pan Mirosław Lenk powiedział, że tutaj jest praca, że tutaj jest fajnie, że są różne oferty kulturalne. Gdyby tak było to ludzie masowo by nie wyjeżdżali. To nie prawda, że Racibórz tak naprawdę się nie wyludnia. Wyludnia się w najszybszym tempie w całym województwie śląskim. To także można sprawdzić w danych statystycznych. Moim zdaniem, żeby Racibórz przestał się wyludniać należy zadbać o dogodne warunki i miejsca pracy. Ja mówię o tym od samego początku kampanii wyborczej i tak będę trwać do samego końca. Trzeba stworzyć młody, dynamiczny zespół menadżerów, który będzie zarządzał, który będzie ściągał inwestorów, będzie dobrze promował nasze miasto. Czasy typu "Halo, tutaj mamy tereny inwestycyjne i damy wam ulgi" dawno temu się skończył. Miasto musi samo zabiegać o inwestorów i ściągać ich tutaj do nas. Jednak na razie nasze miasto tego nie potrafi. Pierwszy lat od 20 lat przedsiębiorcy są zdziwieni, ale pozytywnie zaskoczeni, że ktoś pyta ich o rady i ja na pewno będę z tego korzystać. Mieszkania… oczywiście tak. Wielu młodych raciborzan nie stać na wynajem mieszkania w Raciborzu, ponieważ mają małe pensje. Jeśli już mają pracę w Raciborzu, to jeszcze raz powtórzę, że mają bardzo małe pensje. Nie mogą wynająć sobie mieszkania. TBS-y, które są w tej chwili są też drogie dla nich i nie każdy się "łapie" żeby to mieszkanie mógł dostać. Zbiory mieszkalne komunalne także zostawiają wiele do życzenia. Przede wszystkim nowe miejsca pracy. Tylko w ten sposób ożywimy w sposób gospodarczy Racibórz i myślę, że wtedy ci ludzie tutaj zostaną. Jeśli chodzi o seniorów to tak naprawdę te osoby, które tutaj mieszkają mówią, że Racibórz przypomina tak troszeczkę ośrodek spokojnej starości. Tak mówią też ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj z zewnątrz. Na ulicach miast faktycznie widzimy tylko starsze kobiety bądź kobiety z dziećmi. Oni nie mają sobie źle, tak mi się wydaje. Mają również karty "Senior+". Mają też swoją emeryturę i mogą sobie spokojnie żyć. Ale nam chyba nie o to tutaj chodzi.

 

Moderator: To wszystko co ma Pani do zaproponowania seniorom?

Anna Ronin: Trzeba będzie to sprawdzić. Na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć czy będziemy coś zapewniać czy też nie. Ale jeśli chodzi o grupy wiekowe seniorzy i młodzież to tutaj bardziej nacisk położyłabym na młodzież.

 

Moderator: Na kolejne siedem lat Unia Europejska przyznała Polsce z funduszy europejskich niebagatelną kwotę 82,5 mld euro. Śląsk z tej puli dostał 3,5 mld zł. Jaki obszar będzie dla Państwa priorytetem przy konsumpcji tych środków. Jakie inwestycje według Państwa są najpotrzebniejsze w mieście? W jaki sposób chcą Państwo skorzystać z tej szansy?

 

Anna Ronin: Na pewno będziemy starać się z tego korzystać. Najpierw jednak musiałabym sprawdzić jak to do tej pory wyglądało. Musiałabym zobaczyć raporty poprzednich władz, raporty projektów które już zostały wytypowane lub zgłoszone i poddać je ocenie radnych czy też radnych swojej koalicji. Po przeczytaniu tych raportów okazałoby się co tak naprawdę jest potrzebne. Myślę, że na pewno te pieniążki powinny pójść w rozwój gospodarczy, w ożywienie Raciborza. To są takie pomysły, które na już mogę powiedzieć. Na pewno nie byłabym za tym, żeby z tych pieniążków spróbować zrobić skwer na Placu Długosza. Zainwestowałabym tutaj w lokale użytkowe i mieszkalne. Środki unijne jak najbardziej trzeba byłoby na to pozyskiwać.

 

Moderator: Panie prezydencie to ma Pan teraz możliwość odpowiedzenia pani Annie Ronin na co dotychczas te pieniądze ze środków europejskich zostały wydane. 

 

Mirosław Lenk: Jak to było to pewnie pani Anna może sobie sprawdzić, bo to jest oficjalna informacja publiczna. Ponad 80 mln na gospodarkę wodno-ściekową, ponad 80 mln na inne projekty, w tym projekty gospodarcze. Przede wszystkim były to właśnie inwestycje o charakterze gospodarczym. Teraz nie mamy jednak czasu na raporty, na oceny, bo tak naprawdę te pieniądze są już przygotowane. Oczywiście są to duże pieniądze. Jest to bowiem ostatnie rozdanie środków europejskich. Śląsk dostał najwięcej ze wszystkich województw, bo aż 3,5 mld. To są nakierowane pieniądze. To są pieniądze na gospodarkę innowacyjną. To są pieniądze na gospodarkę niskoemisyjną w połączeniu z nieodnawialnymi źródłami energii. To są pieniądze na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Absolutnie w takim rozumieniu nie można mówić tutaj o Placu Długosza i o skwerach. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną to ewentualnie można te pieniądze wydać na sferę użytkową, ale nie na sferę rekreacji i wypoczynku. W tym rozdaniu pieniędzy na to nie ma. Jeśli chodzi o miasto Racibórz to 140 mln zł już mamy. To wynegocjowałem. Z tej kwoty 20 mln zł zostanie przeznaczone na modernizację zasobu mieszkalnego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje, docieplenia. To będą także środki na gospodarkę niskoemisyjną. Będziemy wymieniać oświetlenie uliczne na bardziej energooszczędne. My już mamy lampy sodowe, ale będziemy mieli lampy ledowe. Na to mamy przeznaczone około 2,5 mln zł. 9 mln zł będzie przeznaczonych na rewitalizację terenów zdegradowanych. Myślimy o Placu Długosza, ale na pewno nie w kategoriach skweru. Skwer Pieczki został już zrewitalizowany, a pozostała część Placu powinna służyć mieszkańcom w jakiś inny sposób. Pieniądze te przeznaczone zostaną również na modernizację biblioteki oraz na uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych. Te pieniądze już są i nie ma czasu na jakieś analizy.

 

Moderator: Druga tura wyborów i Państwa hasła wyborcze mówią, że mamy wybór pomiędzy panią Ronin i panem Lenkiem, czyli wybór pomiędzy doświadczeniem i kontynuacją a a zmianami i nową wizją rządzenia miastem. Czy rozbić dotychczasowy układ czy też innowacje? Jak chcą Państwo przekonać wyborców do swoich racji. Wyborcy mówią o układzie Wileńskim. Jak Pan, panie prezydencie będzie prowadził swoją politykę? Pani Anno jakie jest Pani zaplecze polityczne? Kto za Panią stoi? Wiele osób o to pyta. Panie prezydencie, czy możemy oczekiwać zmian?

 

Mirosław Lenk: Układ Wileński to straszenie duchami, bo to stara sprawa. Mówiło się, że przewodniczący Wojnar zabiera głos jeśli chodzi o działalność miasta. Mój układ, choć Wileński jest czysty i precyzyjny. Zmiany są potrzebne. Pan Wojnar złożył  rezygnację, nie ubiega się o wybór. Ja też nie rządzę samodzielnie. Współpracuję z radnymi. Radzę się specjalistów i ekspertów. Główne decyzje podejmuje ja i ponoszę za nie odpowiedzialność. Nie zgodzę się, że zmian nie ma.

 

Anna Ronin: Mówi się dużo, że są eksperci. Mówi się o tym, że są to tajemniczy ludzie. Ludzie ci są wyśmiewani. To co się dzieje podczas tej kampanii wyborczej utkwiło mnie w przekonaniu, że nie mogę wychodzić z tymi ludźmi przed szereg. Te osoby boją się. Jeśli przegram, to co się z nimi stanie? Są przedsiębiorcy, którzy za zero złotych stoją za moimi plecami. To eksperci, którzy będą służyć radą. Nie będę nimi obsadzać miejsc w urzędzie. To nie ma znaczenia. Ja nie kupczę i nie układam się z ludźmi kto na jakim stanowisku będzie siedział. Urząd będzie otwarty. Będą konkursy i z tych konkursów wyłonię ludzi.

 

Moderator: W Raciborzu funkcjonuje KSSE. Mamy dwóch przedsiębiorców na tej strefie. Jak przyciągnąć więcej inwestorów?

Anna Ronin: Strefa działa od jakiegoś czasu i żadnych nowych inwestorów nie widzę. Ci rpzedsiębiorcy to przedsiębiorcy z Raciborza. Strefa na Ostrogu jest i bardzo dobrze, ale miasto nie potrafi jej obsługiwać. Ja mam takie głosy od różnych ludzi, którzy mówią, że by tam zainwestowali, ale boją się, że jest to teren zalewowy. Nikt ich nie ubezpieczy z tego właśnie powodu. Mało tego tereny te nie są przygotowane. Ludzie mówią, że można byłoby stworzyć wioskę przedsiębiorców. Do tego jednak trzeba zabrać się od samego początku.

Mirosław Lenk: Strefa działa dopiero od października 2014 roku. One już tam działają. Koltech ubezpieczył swój zakład. Podobnie ja Ramex. Oba zakłady funkcjonują. To jest najlepszy czas na to, żeby ta strefa powstała. To idealny czas. Rameta musiała się rozwinąć. Tak samo Koltech. Strefa to konieczność tworzenia nowych miejsc pracy. To konieczność tworzenia nowych zakładów. Od tego zależy czy mają ulgi podatkowe. Strefa zalewowa jest dla mnie śmieszna. Dziękuje pani Ani za promocję naszej strefy. Musimy tutaj wykorzystywać nasze rodzime zakłady. Racibórz to przemysłowe miasto. 

 

 

————————————————-

 

Pytania kontrkandydatów:

Mirosław Lenk: Weszła pani do rady miasta z najgorszym wynikiem. W radzie nie ma pani także żadnego koalicyjnego radnego. Jak pani chce bez poparcia zrealizować swoje nierealne obietnice?

Anna Ronin: Prezydent może rządzić bez większości w radzie. Radni uchwalają budżet, a prezydent tylko tworzy budżet. Nie muszę mieć absolutorium. Większości nie potrzebuje. Wydaje się panu, że nie dam sobie rady w mieście. Jestem szczera, otwarta i potrafię zjednać sobie ludzi. Wydaje mi się, że radni nie są tylko po to żeby być w opozycji. Dobre pomysły same się obronią.

Anna Ronin: Dlaczego otwierał Pan kampanię wyborczą w Nowoczesnej? Mówi pan, że układ Wileńska to już przeszłość.

Mirosław Lenk: To naturalny teren na którym się spotykamy. Zawsze spotykamy się na Wileńskiej. Większość z nas to spółdzielcy. Miejsce nie ma znaczenia. To dobre miejsce. To świetlica i można w niej debatować. Istotne jest to z jakimi projektami idziemy do wyborców, a z jakiego miejsca to idzie to nie ważne. Układ Wileńska już nie funkcjonuje, ale jest znany. To nie są jacyś tajemniczy przedsiębiorczy. Nie wiem dlaczego pani nie chce ujawnić nazwisk tych przedsiębiorstw. W Raciborzu nie mają się czego obawiać. Przecież samorządowcy nie mają wpływu na biznes.

Mirosław Lenk:
Programujemy ważnym inwestycjom w nowej perspektywie. Z jakich ważnych programów europejskich miasto ma szansę według Pani skorzystać?

Anna Ronin: To Pana pytanie czy Pana popleczników? Trochę mnie Pan atakuje. Nie mam takiej wiedzy samorządowej jak Pan. Nie jestem z tego powodu niezadowolona. Jeśli chodzi o środki z Unii Europejskiej to muszą nad tym pracować ludzie, którzy się na tym znają.

Anna Ronin: To nie jest plotka. Ludzie do mnie dzwonią i piszą, bo muszą mówić, że są w urzędzie zastraszani

Mirosław Lenk: To kompletnie do mnie nie pasuje. Powiedziałem sobie od razu, że nie będę angażował Urzędu w kampanię. Wiele ludzi mieszka w innych miejscowościach, wiele osób jest niezadowolonych ze swojego statusu. Urząd Miasta nie jest moim elektoratem. Sama Pani mówi, że będzie pani wymieniała naczelników.

 

 

 

 

 

—————————————————————————————-

Czytaj również:

 

Lenk nie skorzystał z szansy rozmowy z przedsiębiorcami

Ronin nie przyszła, a prezydent po prezentacji swojej oferty dla przedsiębiorców zakończył swój udział w spotkaniu. Zobacz WIDEO>>>

Prezydent Mirosław Lenk o debacie

Jestem zbulwersowany, że pani Ronin nie pojawiła się na debacie… czytaj oświadczenie M. Lenka>>

Wybory 2014 w cieniu zamieszania

Szalone, nieprzewidywalne. Takich wyborów jeszcze nie było.

Anna Ronin śledzona?

List oburzonego mieszkańca, oskarżonego przez kandydatkę na prezydenta o nękanie. 

 

 

 

—————————————————————————————————————

Reklama

 

- reklama -

73 KOMENTARZE

  1. … cóż … Pani Ronin okazała sie amatorką / to akurat nie jej wina / która była słabo przygotowana / to już jej wina i jej sztabu jak najbardziej / …można a w zasadzie trzeba było się przygotować na 3 minutowe ostre i celne odpowiedzi na pytania bo materiału jest aż nadto. Niestety wiedząc dużo wcześniej o debacie sztab sie nie przygotował… duży minus, bo do tej debaty Pan Lenk był w defensywie i wypuszczał tylko ploty, co tylko napędzało wyborców Pani Ronin. A teraz wygrać będzie o wiele trudniej nad czym bardzo ubolewam …

  2. .. a do byłych kolegów Pani Ronin … cieszycie się, mówicie – a nie mówiłem… tylko jedna uwaga … jeśli Pani Ronin przegra to największą przyczyną tego / oprócz jej samej / będziecie niestety Wy… najpierw ” największa nadzieja białych” Pan Myśliwy daje sie wykolegować w walce o nominacje na Prezia z własnego ugrupowania, a potem nie chce wystartować sam /[color=#ff0000] [b]gdyby był jeden kandydat całej opozycji wygrał by z Panem Lenkiem w pierwszej turze !!!/[/b][/color] a na koniec rzuca kłody pod nogi swojej byłem koleżance / zresztą kompletnie bez sensu / drugi , „guru”, łamie sobie publicznie polityczny kręgosłup a rżnie bestronnego komentatora rzeczywistości, reszta ferajny idzie sama / w tej sytuacji najbardziej racjonalna decyzja vide M.F./, czyli na placu boju zostają jedni z słabszych …dalej już jest tylko gorzej [b]zamiast pomagać[/b], „guru” popiera konkurenta a o postawie Pana Myśliwego zmilczę ….i teraz wszyscy czekają, – popatrz jak ona się potyka o własne nogi … i teraz śmiech… haha. popatrz a nie mówiłem jak ona słaba …” ..[b].z czego się śmiejecie z siebie samych się śmiejecie !!!”[/b]. To oto Wam chodziło ? Wasze na wierzchu ? ….Wy jesteście temu wszystkiemu winni, bo[b][color=#ff0000] nigdy tylu wyborców nie zmobilizowało się by obalić w końcu tego Prezydenta i jego sitwę[/color][/b] i prawdopodobnie nigdy się to już nie powtórzy… a teraz wygra Pan Lenk i będzie rządził tu aż do końca …” mojego lub jej „… a jak za 15 lat jak Pan Lenk odda władzę to będziemy skansenem dla niemieckich turystów, którzy będą sobie robili zdjęcia z omami w mazelonkach na pięknie odrestaurowanym i wybrukowanym ryneczku… Chyba że jest taki plan – ” Jeśli nie potrafisz pokonać wroga, przyłącz się do niego ” -no to gratulacje…

  3. … zagłosuję na Ronin, bo wolę surowego ” prawdziwka”, który być może roz … li ten chory układ, który pączkuje na kolejne instytucje tego miasta, od sympatycznego Lenka, który ciągnie za sobą ; mam nadzieję że bezwiednie, wózeczek z najgorszymi koszmarami tego miasta, niekompetentnymi, pełnymi żądzy władzy i pieniędzy bezwzględnymi ludźmi, którzy powolutku niszczą dobrych ludzi i to miasto …

  4. Bajerowanie i manipulowanie ludźmi się nie popłaca. Wacławczyk pisał, że miał propozycje od Lenka. Jednak okazało się, że to on, chciał wiceprezydenturę dla siebie. Papier cierpliwy ale oliwa zawsze na wierzch wypływa. „Raciborzanie nie gęsi swój rozum mają i na Lenka głos oddają”

  5. nie wiesz co piszesz bo na pewno nie rozumiesz.Jeżeli kogos nie obchodza seniorzy,kreuje się konkursy-czyli nie dla młodych tylko z kapitałem jezeli ukrywa się otoczenie doradców to sie pytam G….l cos Cię boli.Jacy bezwzględni nikt tego nie udowodnil a „tymińska' juz robi psychozę czyli dwóch ochroniarzy całą dobę oczywiści bez konkursu 500 euro na dzień i tak dalej pójdzie.Samochód kuloodporny,kierowca karateka itd.Kobieta nas nie lubi,ona lubi władze a może gorzej być podwładną „kirowcy”

  6. o jakich seniorach piszesz ?… proszę Cię pisz prościej bo nie ogarniam … a bezwględni – to wiem z autopsji.. wiesz co to ? i nie muszę nic udowadniać, wiem … samochód kuloodporny Cię może potrącił … nie wiesz o czym piszesz… przejdź na inne forum .. tu są poważne dyskusje

  7. Po co oficjalnie przeprasza pan za to „gówno” MR, skoro dalej ujada pan na forach i przenosi winę na innych, tylko juz nie jako PC? Ile warte są pana przeprosiny? A mialam pana kiedyś za odpowiedzialnego czlowieka.

  8. jesteś chyba już niemyślący albo nogi masz w misce i katar wyganiasz.Uwazaj przy dmychaniu z nosa bo rozum wydmuchasz.Jażeli nie wesz co to senior to popatrz na zdjecia soich dziadków i juz ogarniesz.To co dzisiaj wyprawia „tyminska” i bedzie jutro to będzie jazda oszołomstwa.Nie masz wyobraźni skoro nie potrafisz mysleć perspektywicznie.Chcesz uchodzic za ciołka a jesteś żałosny,taki kapciowy człowiek.Tyle i nie o0dpowiadaj Mi juz,bo mampowazniejsze rzeczy na uwadze

  9. Lenk w swoim tekście o prawdach objawionych Anny Ronin ujawnia pięknie wszytskie badziewiaste zagrania Anny. To powinno otworzyć oczy tym, co myślą, że jakaś przypadkowa pani może dobrze zarządzać miastem.

  10. …do PĆ … oczywista oczywistość jak mawiał klasyk… opozycja – kpl. przedszkole i tak się skończyło… szkoda tylko tej szansy bo drugiej nie będzie.. za 4 lata Pana Burmistrz, pomny kłopotów z następną elekcją, przygotuje się dużo lepiej i wygra w pierwszej turze…zobaczycie

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here