
Urzędnikom zależy, by stworzyć miejsce, w którym młodzież, szczególnie w weekendy, miałaby gdzie się podziać.
Gmina chce nawiązać do wyników tegorocznych wyborów samorządowych. – Mieszkańcy oczekują zmian – mówi Karina Lassak, sekretarz Urzędu Gminy w Rudniku. – Analizując wyniki wyborów, widzimy, że konieczne jest stworzenie oferty dla młodych mieszkańców naszej gminy – dodaje.
Tegoroczne wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w Radzie Gminy Rudnik. – Starych radnych wymieniono na nowych, młodych radnych. Radę mamy w tej chwili bardzo młodą – przyznaje sekretarz. – Co prawda dotychczasowy wójt utrzymał stanowisko i to zdecydowaną przewagą głosów, to jednak widzimy, analizując wyniki wyborów, że konieczne jest, by bardziej zainteresować się naszymi młodymi mieszkańcami – mówi sekretarz Lassak.
Taką potrzebę wyrazili też mieszkańcy Szonowic podczas ostatniego zebrania wiejskiego. – W Łubowicach działa centrum spotkań skupiające miłośników Eichendorffa, a w Szonowicach chcielibyśmy stworzyć centrum spotkań młodzieży. Chcemy nadać nowe funkcje społeczne pewnemu zdegradowanemu obszarowi należącemu do Gminy. Mieści się tam lokal, w którym kiedyś działał bar – wyjaśnia sekretarz.
Pomieszczenie ma powierzchnię 100 m.kw. Gmina już dwukrotnie wystawiała lokal w przetargu, ale chętnych nie było. Urzędnicy chcą go w końcu zagospodarować, żeby nie niszczał. Infrastruktura wokół jest w bardzo dobrym stanie. Są dwa duże parkingi i pas zieleni, który można by przekształcić w ozdobny skwer czy mini ogródek. A dodatkowym atutem jest położenie, bo budynek stoi tuż przy głównej drodze i dogodny dojazd mieliby do niego również mieszkańcy sąsiednich wiosek.
– Młodzi mieszkańcy są bardzo zapaleni pomysłem i już zapowiedzieli, że część prac przy tworzeniu centrum są w stanie wykonać we własnym zakresie – cieszy się Karina Lassak.
Urzędnikom zależy, by stworzyć miejsce, w którym młodzież, szczególnie w weekendy, miałaby gdzie się podziać. – Mogłaby być telewizja czy bilard. Można by organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, jakieś warsztaty. Wszystko zależy od potrzeb i zainteresowań młodych – zaznacza sekretarz.
Gmina stworzy wkrótce kosztorys inwestycji, a w przyszłym roku będzie się starać o fundusze z Lokalnej Grupy Działania.
/GMINA RUDNIK/
publ. /ps/




![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)
![Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet [ZDJĘCIA] Refleksja nad codziennością zamiast noworocznej presji w Bibliotecznym Kręgu Kobiet](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-kobiet.jpg)







![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![Raciborzanie uczestniczyli w redyku i wędrowali po Pieninach [ZDJĘCIA] Raciborzanie uczestniczyli w redyku i wędrowali po Pieninach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/pttk-raciborz-pieniny-2.jpg)





