Ponowne wybory do powiatu. 12 radnych bez mandatów

17

Sąd Okręgowy w Gliwicach oddział w Rybniku unieważnił wybory z uwagi na protest, jaki pojawił się po wpadce organizatora tj. komisji wyborczej w Raciborzu. 

Pamiętacie Państwo olbrzymią wpadkę w czasie wyborów, w wyniku której do dwóch komisji wyborczych trafiły karty z dwóch różnych okręgów? Chodzi o komisje obwodowe  w Budowlance (nr 19) oraz w SMS (nr 20). Przez kilka godzin w tych lokalach wyborczych mieszkańcy nie mogli oddać głosów. W dodatku oddano prawie 430 głosów nieważnych.  Teraz o wtopie przypomniał sąd okręgowy w Gliwicach. Sąd uznał za zasadne protesty komitetu wyborczego SLD Lewica Razem oraz osoby prywatnej i nakazał unieważnić mandaty radnych wybranych w tych okręgach.

- reklama -

 

Nie chodzi bynajmniej o jednego czy dwóch radnych. Mandaty ma stracić 12 radnych. Są to wybrani z okręgu nr 1 Piotr Olender z Platformy Obywatelskiej (uzyskał 454 głosy), Dawid Wacławczyk reprezentujący NAM/Prawo i Sprawiedliwość (1444 głosy), Dominik Konieczny z komitetu NAM/Prawo i Sprawiedliwość (252 głosy), Marek Kurpis, który otrzymał 448 głosów (Razem dla Ziemi Raciborskiej), Łukasz Winiarski (zrzekł się mandatu, miała go zastąpić Teresa Frencel. Oboje reprezentują NAM/ Prawo i Sprawiedliwość), Ryszard Winiarski (Razem dla Ziemi Raciborskiej). W okręgu nr 2 mandaty mają stracić Artur Wierzbicki z Platformy Obywatelskiej, Katarzyna Dutkiewicz reprezentująca NAM/Prawo i Sprawiedliwość (uzyskała 710 głosów), Jan Kusy (reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość radny otrzymał 516 głosów), Anna Wacławczyk reprezentująca NAM/Prawo i Sprawiedliwość (uzyskała 268 głosów), Adam Hajduk (były starosta zrezygnował z mandatu, ma go zastąpić  Jerzy Parys), Jerzy Klimanek z Razem dla Ziemi Raciborskiej (387 głosów).

Staroście Ryszardowi Winiarskiemu i wicestaroście Markowi Kurpisowi nie grozi zmiana posady, ponieważ są zatrudnieni na umowę o pracę.

 

 Dawid Wacławczyk raczej nie musi obawiać się o wynik wyborów. W listopadzie zaufało mu ponad 1400 wyborców. (Na zdjęciu radny obok senator Prawa i Sprawiedliwości Izabeli Kloc).

 

Dodajmy, że wybory zostaną powtórzone, jeśli w ciągu 7 dni od orzeczenia sądu nie odwołają się strony (tj. komisarz wyborczy oraz ci, którzy złożyli protesty – osoba prywatna oraz SLD i Lewica Razem). Po tym okresie wyrok się uprawomocni i raciborzanie ponownie powędrują do urn.

 

Zapytaliśmy o komentarz Mirosława Szypowskiego z SLD. Powiedział nam: – W tej chwili jestem bardzo zaskoczony. Dowiedziałem się o tej informacji z waszego medium. Oczywiście jest to bardzo pozytywne zaskoczenie. Jestem bowiem autorem tego wniosku. Mogę powiedzieć, że w mojej opinii jest to właściwa decyzja sądu. Nie mogą bowiem być uznane za prawidłowe wybory w których ponad 400 głosów jest nieważnych z winy organizatorów elekcji, a lokale wyborcze na kilka godzin stoją zamknięte. Dla nas otworzyła się szansa i postaramy się z niej skorzystać. Jeśli wyrok się uprawomocni, to czeka nas dużo pracy, by przekonać wyborców do naszej formacji.

 

/l/

- reklama -

17 KOMENTARZE

 1. [color=#6c6d72]Powiedzcie mi NaMowco-PiSowcy-Anty-Betonowcy jak to jest. Jak Kurpis jest naczelnikiem u Nowackiej i Lenka i kandydatem z Razem do powiatu to jest żołnierzem Wojnara i Lenka i BETONEM. A jak przychodzi co do czego to startując w radzie powiatu na wicestarostę nie ma wśród was konkurenta i dostaje 23 głosy Za na 23 radnych w radzie powiatu. Możecie się na coś wreszcie zdecydować, bym ja wasz wyborca nie gubił się w tym wszystkim? Mowa o facecie, który ma w powiecie zrobić porządek z oświatą (czytaj: zamknąć najprawdopodobniej jedną ze szkół), który przyjmował Wystubową do RCK za śp. Wykę, który nadzorował Kwaśnego itp.[/color]

 2. Art. 4 ustawy o pracownikach samorządowych
  1. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:

  1) wyboru (wybór to nie jest umowa o pracę!!!!)

  a) …,

  b) w starostwie powiatowym: starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu – jeżeli statut powiatu tak stanowi.

  Jeśli uchwała o wyborze jest nieważna, to mandat traci starosta i wicestarosta.

 3. [color=#ff0000]wasza ,,formacja,, dawno jest skończona[/color]. Was … NIE MA !!! Na szczęście. Nie rżnij ,,głupa,, , że coś tam, coś tam.[b] GDZIE BYŁEŚ[/b] – albo wasz,,mąłżonek zaufania,,[b] by ,,wyłapać przed otwarciem lokali ,,lapsus,,[/b]?

 4. Dlaczego w tej sytuacji rada i starostwo udają , że nic się nie stało i prowadzą działalność w nowym składzie?
  PRZECIEŻ POWTÓRZONE WYBORY MOGĄ PRZYNIEŚĆ ZNACZNE ZMIANY W SKŁADZIE I UNIEWAŻNIĆ PODEJMOWANE OBECNIE DECYZJE.

 5. Oprócz umowy o pracę na podstawie art.4 ustawy o samorządach starosta i jego zastępca byli jeszcze poddani procesowi wyboru przez radnych i to jest najważniejsze. Teraz należy to wszystko powtórzyć po ponownych wyborach w dwóch okręgach.Jest to ciekawy problem prawny do rozwiązania.

 6. Uważam, iż starosta nie czekając i podejmując już decyzje powinien poddać się rezygnacji. To było by honorowe i obywatelskie. Ale unas Ludzie przyklejają się do foteli władzy.

 7. Nie mamy w Raciborzu tym razem szczęścia do przedstawicieli najwyższych władz. To powinni być ludzie mądrzy, postawni. o właściwym wyglądzie, znani społeczeństwu z dobrej pracy i działalności, poważani, odważni i lubiani nie tylko przez grono kilkuset znajomych i klientów. To ma być postać na miarę dyplomaty.

 8. Kodeks Wyborczy u nas jest chory, pozbawiony wielu procedur odwołań i protestów. Jak widać komisarze nim manipulują zbyt długo.To kolejny skandal w naszej ojczyźnie. Racibórz stał się przez to niechlubny w skali kraju.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here