Ruch Autonomii Śląska: Stop degradacji Śląska!

2

– Likwidacji kopalń dokonuje się pod pretekstem dostosowania górnictwa do warunków rynkowych. Rząd kompromituje się swoimi doraźnymi, pozbawionymi długofalowej perspektywy działaniami – alarmuje RAŚ.

Oświadczenie zarządu Ruchu Autonomii Śląska z 10 stycznia 2015 roku:

- reklama -

 

Dnia 7 stycznia rząd pani premier Ewy Kopacz zatwierdził tzw. program naprawy górnictwa. Dokument został przygotowany bez jakichkolwiek konsultacji ze stroną samorządową oraz społeczną. Wpisuje się to w obraz kolonialnego stosunku władz centralnych do naszego regionu. Stosunku naznaczonego lekceważeniem i niekompetencją. Tzw. program naprawy górnictwa stanowi kontynuację tradycji ostatniego ćwierćwiecza, kiedy w działaniach wobec branży za pojęciami „naprawa” i „restrukturyzacja” kryła się likwidacja. Wymownym przejawem tej hipokryzji jest nazwa spółki Skarbu Państwa, powołanej w celu przeprowadzania kosztownego procesu likwidacji – Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Likwidacji dokonuje się pod pretekstem dostosowania górnictwa do warunków rynkowych. W istocie na przeszkodzie uzdrowienia sytuacji w branży stoi sam właściciel – Skarb Państwa, który dopuścił się wieloletnich zaniedbań organizacyjnych. Bierność, niekompetencja, instrumentalne traktowanie spółek węglowych, obsadzanie stanowisk osobami wyznaczonymi przez centrale partyjne – lista rządowych grzechów od lat się wydłuża. Brak przewidywalnego i stabilnego partnera po stronie właściciela jest jedną z przyczyn nieustającego konfliktu ze stroną związkową. Związki zawodowe stając wobec rozmówcy, którego deklaracje i tak będą musiały przejść procedurę akceptacji w Warszawie, nie traktują i nie będą traktowały negocjacji prowadzonych w ten sposób poważnie.

Rząd kompromituje się nie tylko swoimi doraźnymi, pozbawionymi długofalowej perspektywy działaniami, ale również stosunkiem do samorządu. Prezydenci miast, które poniosą konsekwencje planowanej likwidacji kopalń, o planach władz centralnych dowiedzieli się z telewizji. Całkowicie pominięto również samorząd wojewódzki. Trudno o bardziej wymowne świadectwo lekceważenia samorządności – wbrew pięknie brzmiącym deklaracjom.

Obecny konflikt wykracza poza spór o bardziej socjalny czy bardziej rynkowy model gospodarki. Jego stawką jest przyszłość regionu. Pozwalając na doraźne działania władz centralnych, nie uwzględniające szerszego kontekstu gospodarczego i społecznego, przyłożylibyśmy rękę do spychania Górnego Śląska w otchłań ubóstwa i beznadziei. Wzywamy mieszkańców regionu do wsparcia protestów przeciw polityce rządu.

Od strony rządowej domagamy się rozpoczęcia prac nad wieloletnim i kompleksowym programem rewitalizacji naszego regionu, dotkniętego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rabunkową eksploatacją na ogromną skalę. Do prac tych muszą zostać dopuszczone – na zasadzie partnerstwa – samorządy i strona społeczna. Tylko w ramach takiego programu, stanowiącego efekt szerokiego kompromisu, możliwe jest przeprowadzenie reformy branży górniczej. Kontynuacja obecnej polityki wobec Górnego Śląska przynieść może jedynie zapaść regionu i eskalację konfliktu.

 

źródło: autonomia.pl

 

publ. /ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. warszafka okrada nas na potęgę !Nie tylko Śląsk !Firmy z długoletnimi tradycjami np. raciborskie Mieszko ma główną siedzibę w stolycy.Dlaczego?Żeby tam płacić podatki,a u nas nawet dróg nie ma!Do du…..y z takim państwem !!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here