Studentki kierunku architektura z nagrodą główną w polskiej edycji konkursu Brick Award 2015.
Ogłoszono laureatów drugiej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award 2015. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest firma Wienerberger, wiodący producent ceramicznych materiałów budowlanych na świecie. W jury zasiadali eksperci branży architektonicznej: dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, Ryszard Jurkowski, Maciej Miłobędzki, Grzegorz Stiasny, Ewa Porębska, Piotr Sarzyński oraz Grzegorz Piątek. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono prawie 70 obiektów i projektów.
Nagrodę główną przyznano budynkowi mieszkalno-usługowemu, którego projekt powstał w pracowni HS99. Jednocześnie obiekt, zwyciężył w kategorii Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe). Jury oceniało jednak nie tylko gotowe już budynki, ale także projekty. Tutaj okazję do popisu mieli architekci. Do konkursu swoje prace zgłosiły także studentki kierunku architektura w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.
Projekty przygotowane przez studentów kierunków architektonicznych przyznano dla opracowania konkursowego Brick to Heaven, autorstwa studentek: Justyny Lebiedzik, Martyny Dziurskiej, Karoliny Krupy z PWSZ w Raciborzu. Jury uznało ten projekt za intrygujący wyraz struktury przestrzennej, której wartość znaczeniowa wiedzie do odkrywania coraz głębszych skojarzeń kulturowych i filozoficznych. Dostrzeżona inspiracja formą jednego z najpowszechniej stosowanych elementów budowlanych – ceramicznego bloczka szczelinowego – przemienia za pomocą architektonicznego warsztatu codzienność w poezję. Stanowi spotkanie współczesnego z odwiecznym i pokazuje, że przeżywanie architektury może wieźć odbiorców w sfery przeżyć metafizycznych.
Nagrodą dla najlepszych adeptek architektury jest płatny, dwumiesięczny staż w uznanej pracowni Are Stiasny/Wacławek.
/p/
[color=#4c4c4c]Intrygujący wyraz i odkrywania coraz głębszych skojarzeń kulturowych i filozoficznych? Zgadza się! Właśnie odkryłem powiększoną cegłę![/color]
Ale niespodzianka: producent cegły wyróżnił największą cegłę świata. Architektura czy reklama robiona za darmo przez studentki? Faktycznie, bardzo intrygujące.