Eko-Wystawa przyciągnęła tłumy

0

To już 15 edycja targów ekologicznych w Pietrowicach Wielkich. W tym roku na pierwszy plan wysunęła się fotowoltaika.

Pietrowice Wielkie mają za sobą pierwszy dzień Eko – Wystawy. Targi otworzył o godzinie 09.00 rano wójt gminy Wawrzynek, który przywitał wszystkich gości (a była to właściwie cała sala w pietrowickim Centrum Społeczno – Kulturalnym). Wśród zaproszonych gości honorowych nie zabrakło vip-ów z całego powiatu. Oprócz wójta przybyłych na wystawę witali krótką mową: była prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz, przewodniczący Rady Gminy Pietrowice Wielkie Henryk Marcinek, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Henryk Siedlaczek, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Piotr Chmielowski, starosta Powiatu Raciborskiego Ryszard Winiarski i naczelnik wydziału edukacji powiatu raciborskiego Marek Kurpis, czy wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. Imprezę otworzyła konferencja poświęcona hasłu przewodniemu wystawy, jakim jest w tym roku fotowoltaika, czyli możliwość uzyskiwania energii elektrycznej dzięki ogniwom słonecznym. Na konferencji specjaliści zaprezentowali szereg informacji dotyczących tego, dlaczego powinniśmy inwestować w instalacje fotowoltaiczne oraz jakie rodzaje urządzeń są dostępne na rynku. Prelegenci mówili także o możliwościach finansowych, jakie pojawiają się w związku z możliwością zakupu instalacji. Wskazywali na fakt, że na montaż tego typu źródła energii można uzyskać kredyty lub dotacje pochodzące np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zarówno samorządowcy, jak i eksperci poruszyli także wątek ustawy zakładającej możliwość sprzedaży nadwyżki uzyskanego prądu do elektrowni. Wszyscy byli zgodni, że chociaż zmiany w polskim prawie na chwilę obecną nie są jeszcze wystarczające, to podążają jednak w dobrym kierunku.

- reklama -

 

 

 Pietrowicka EKO – Wystawa to nie tylko możliwość zobaczenia nowoczesnych rozwiązań technicznych skonstruowanych dla polepszenia losu środowiska naturalnego, ale również okazja do spędzenia mile wolnego dnia z rodziną.

 

Targi odbywały się przy ładnej pogodzie (przez krótką chwilę w okolicy południa jedynie pokropiło), co sprzyjało w niewątpliwy sposób frekwencji. Przez wystawę przewinęły się setki osób. W wielu przypadkach można było spotkać całe rodziny. Dzieci podekscytowane biegły w kierunku sceny, gdzie zlokalizowanej tuż obok pawilonów wystawienniczych, gdzie ich rówieśnicy prezentowali rozmaite pokazy artystyczne. W tym czasie ich rodzice dokonywali zakupów, ale i z ciekawością podchodzili do stanowisk wystawców z całej Polski oraz z zagranicy i pytali o różne nowinki techniczne, pytali o rozwiązania. W rozmowach pomiędzy mieszkańcami regionu a sprzedawcami dało się słyszeć pytania o koszty montażu nowego pieca, czy zużycie eko – groszku. Sami sprzedawcy reprezentowali światy przeróżnych branż – byli wystawcy związani z produkcją kotłów, instalacji solarnych, nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej, ale i drobni przedsiębiorcy sprzedający krzewy i niewielkie drzewka. Obserwacje te zdaje się potwierdzać wypowiedź byłej prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (obecnie członka Zarządu Województwa Śląskiego) Gabrieli Lenartowicz. Była szefowa WFOŚiGW zauważyła: – w takim miejscu jak to, w dzień taki jak ten, zwykły człowiek może przyjść i zobaczyć rozwiązania , które mogą ulżyć środowisku naturalnemu, ale również być pomocne dla podreperowania własnych funduszy. Zwykły Kowalski ma okazję zobaczyć z bliska nowinki techniczne, zapytać o ewentualne koszty, o zalety różnych rozwiązań. I nie musi jechać daleko, do Poznania, czy Monachium.

 

 

 Członek Zarządu Województwa Śląskiego Gabriela Lenartowicz mówiła o tym, w jaki sposób inwestycje w nowoczesne rozwiązania techniczne mogą okazać się przydatne dla podreperowania naszych funduszy oraz stanu środowiska naturalnego.

 

Swoje stanowisko miał również wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wspiera finansowo promocyjną stronę przedsięwzięcia, ale i którego pracownicy organizowali szereg konkursów dla dzieci, dzięki którym najmłodsi mogli dowiedzieć się czegoś więcej o ochronie naszego środowiska naturalnego. Jutro mieszkańcy regionu (i nie tylko) będą mogli podziwiać występy zespołów tanecznych i muzycznych oraz koncert gwiazdy wieczoru, jaką niewątpliwie będzie Sylwia Grzeszczak.

 

/l/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here