Wystawa absolwentów liceum plastycznego

0

Wernisaż wystawy prac uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego ZSO Nr 1 w środę 27 maja o godz.17.00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wstęp wolny.

DYPLOM 2015

- reklama -

Galeria Zamku Piastowskiego w Raciborzu prezentuje wystawę efektów kształcenia pierwszych ABSOLWENTÓW raciborskiego LICEUM PLASTYCZNEGO ZSO Nr 1, przygotowywanych do zawodu w ramach dwóch specjalności: FOTOGRAFIA i TECHNIKI GRAFICZNE. Eksponowane prace dyplomowe realizowane były w specjalistycznych pracowniach Instytutu Studiów Edukacyjnych i Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Kasprowicza pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz (specjalność: FOTOGRAFIA) i mgr Michała Sitka (specjalność: TECHNIKI GRAFICZNE).
    
W ramach specjalności – FOTOGRAFIA uczeń zdobywa umiejętność wnikliwej i wrażliwej obserwacji natury, dostrzegania odpowiednich motywów oraz świadomego ich wyodrębniania z pozornie obojętnej rzeczywistości, stosując najnowsze zdobycze techniki cyfrowej, jak również klasyczne technologie srebrowe. Fenomen fotografii budzi twórcze i refleksyjne postawy wobec siebie i świata, wartości etycznych i estetycznych. Specjalizacja ta ma na celu pogłębianie zainteresowań uczniów drogą doświadczeń, działań innowacyjnych i eksperymentalnych – w ten praktyczny sposób zdobywanie wiedzy. Ekspozycja dyplomowa dotyka szerokiego spektrum rozwiązań fotograficznych od dokumentu przez projekty konceptualne do kreacji artystycznych.
    
Specjalność TECHNIKI GRAFICZNE kryje w sobie unikatowy warsztat tradycyjnych metod graficznych oraz nowoczesne podejście do projektowania. Dzięki temu uzyskujemy bogactwo faktur, śladów przy jednoczesnym dążeniu do minimalizmu. Prezentowane prace wykonane zostały w technikach wypukło i wklęsłodruku. Obraz poprzez destrukcję. Kontrolowana dekonstrukcja materii graficznej uwidacznia jej złożoną delikatną strukturę.
Grono absolwentów tworzą:
 
SPECJALNOŚĆ FOTOGRAFIA
Dominika BOTOREK "ŚLADY – fotografia dokumentalna"
Sabina CZEKAŁA "BRZEZINKA – świadomość fotograficzna trzeciego pokolenia"
Żaneta KAPINOS "KONTRASTY – między dokumentem a kreacją"
Katarzyna KUBIK "FOTO-RECYCLING – portret kreowany"
Katarzyna MARCZYK "KOBIETA – fotografia konceptualna"
Patrycja PIECHULA "MAGIA ŚWIATŁA W KRAJOBRAZIE – fotografia przyrodnicza"
Agnieszka PREINIGER "CZŁOWIEK, CZAS i MIEJSCE – fotografia inscenizowana"
Natalia RUSNAK "BOHATEROWIE BAJEK – portret kreowany"
Magdalena RYMER "FORMA – fotoSYMETRIE "
Monika STANISZEWSKA "NOSTALGIA – fotografia artystyczna"
Alicja WILCZEK "SAPER VEDERE – fotografia minimalistyczna"
 
SPECJALNOŚĆ TECHNIKI GRAFICZNE
Martyna BARAN "F-AKT-ury"
Dominika BŁASZCZOK "KSZTAŁT"
Dominka KOWOL "STWORZENIE"
Katarzyna KUBINA "FORMA"
Karolina MAJKOWSKA "CZŁOWIEK-DRZEWO"
Karolina OGRODNIK "ISTOTA"
Dominika PEREK "ZWIERZĘ"
Dominika PŁASZEWSKA "DEFORMACJA"
Simona REICHEL "BRYŁA"
Michalina TOMCZAK "BESTIARIUM"
Paweł ZEMAN "UKŁAD SŁONECZNY
 
 
Liceum Plastyczne, jako jedyna szkoła w Raciborzu, oferuje program nauki umożliwiający zdobycie zawodowego DYPLOMU PLASTYKA oraz MATURY. Program nauczania realizowany w formie warsztatów praktycznych w pracowniach artystycznych obejmuje wszystkie dyscypliny sztuk wizualnych, tj. rysunek i malarstwo, rzeźbę, podstawy projektowania i kompozycji, podstawy fotografii i filmu oraz specjalności: fotografię i techniki graficzne. Wiedzę teoretyczną z zakresu szeroko pojmowanej kultury i sztuki uczniowie zdobywają na lekcjach historii sztuki.

Liceum Plastyczne w Raciborzu współpracuje z wieloma instytucjami, dzięki którym uczniowie mają zapewnioną bogatą ofertę kształcenia na wysokim poziomie i możliwość udziału w rozmaitych wydarzeniach artystycznych, warsztatach twórczych i imprezach muzealnych czy plenerach specjalistycznych. Do instytucji z którymi szkoła stale współpracuje należą: Zamek Piastowski w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Sztuki CZARNY KOT, Galeria GAWRA z siedzibą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, Fundacja Elektrowni Rybnik, gdzie mają miejsce wystawy prac uczniów w ramach kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, czy Studio Fotograficzne FOTO-GAWĘDA w Pszowie, gdzie uczniowie mogą zobaczyć, jak pracuje się w profesjonalnym studiu fotograficznym oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, w której odbywa się część zajęć praktycznych. Na podstawie aktu o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, młodzież ma możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych, warsztatach twórczych i plenerach artystycznych oraz rozwijania swoich zainteresowań w studenckich kołach naukowych na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych [FOTON, ANIMATIK i GRAFIT].

Ponadto uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w wymianie polsko-francuskiej z Lycée Général Raymond Loewy w La Souterraine, a także w wielu wycieczkach dydaktycznych, warsztatach muzealnych (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach), plenerach (np. w Rezerwacie Leśno-Stawowym "Łężczok" oraz Arboretum Bramy Morawskiej). Dzięki współpracy raciborskiego Starostwa z partnerską gminą Elbe-Elster młodzież uczestniczyła w 5. Międzynarodowym Tygodniu Sztuki Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain w Niemczech.

Wszystkie bieżące informacje, w tym na temat egzaminów wstępnych, udzielane są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej http://www.zso1raciborz.pl/news.php.

 

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here