„Na radiowej fali”, czyli powrót do przeszłości z biblioteką

0

Uczestnicy lata z biblioteką poznali historię radia i poznali gry, w które bawili się ich rówieśnicy prawie sto lat temu.

Kolejne spotkanie w ramach lata z biblioteką w Raciborzu odbyło się pod hasłem "Na radiowej fali". – Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów… – 1 lutego 1925 roku o godzinie 18.00 te słowa wygłosił uroczystym tonem dyrektor Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, inż. Roman Rudniewski. Dziewięćdziesiąt lat później uczestnicy Lata z Biblioteką wybrali się w podróż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

- reklama -

Zajęcia rozpoczęły się krótkim kursem dla podróżników w czasie, dzięki któremu dzieci zobaczyły, jak bawili się ich rówieśnicy prawie sto lat temu. Śmiech wzbudziły wczesne animacje Walta Disney’a, z ekranowym debiutem popularnej Myszki Miki na czele.

 

 

Świat radia przybliżyła dzieciom prezentacja domowych sposobów tworzenia efektów dźwiękowych. Za pomocą ryżu i metalowej tacki (imitacja odgłosu deszczu) oraz papierowego kubka i sznurka (ścinanie drzewa) można stworzyć tło dźwiękowe dla amatorskiego słuchowiska radiowego. Kreatywność przydała się również przy tworzeniu surrealistycznych kolaży. Dodawszy do wyobraźni szczyptę humoru, otrzymaliśmy małe arcydzieła na miarę artystycznej rewolucji dadaistów.

Lata dwudzieste są nazywane epoką jazzu. Dzikie rytmy rozbrzmiały przy tworzeniu prostych instrumentów muzycznych. W rękach dzieci plastikowe butelki oraz ryż wystarczyły do wytworzenia oszałamiającej ściany dźwięku. Dzisiejsze zajęcia były także okazją do wypróbowania zgromadzonych w bibliotece gier planszowych – od lat dwudziestych bardzo popularnego sposobu na towarzyską zabawę.

/Biblioteka, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here