Beata Szyjka radzi jak przygotować się do półmaratonu

0

Jednym z trenerów przygotowujących do startu jest Beata Szyjka, zdobywczyni medali w biegach średnich i długich. Jakie rady dla początkujących amatorów biegów długodystansowych ma doświadczona zawodniczka?

 

- reklama -

 

 

I RAFAKO Półmaraton Racibórz zbliża się wielkimi krokami. Już 30 sierpnia, biorący w nim udział zawodnicy przebiegną ulicami Raciborza odległość 21 097,5 m.  Treningi do półmaratonu to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli jesteśmy amatorami. Nie każdy jednak ma okazję ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Trenerka Beata Szyjka ma kilka cennych rad, z których skorzystać mogą zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni biegacze.  

– Każdy człowiek jest w stanie przebiec półmaraton, jednak nad formą trzeba zacząć pracować minimum dwa miesiące przed startem i robić to systematycznie, w przeciwnym razie można nabawić się kontuzji – wyjaśnia Beata Szyjka, obecnie nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu oraz  trener lekkiej atletyki w Raciborzu, która na swoim koncie ma wiele sportowych sukcesów w biegach. – Tak naprawdę każdy kto chce biegać potrzebuje tylko trzech rzeczy: butów, miejsca do biegania i przede wszystkim chęci – podkreśla lekkoatletka.

– Swoją przygodę z bieganiem należy zacząć powoli i systematycznie, najlepiej od marszobiegu 2-3 razy w tygodniu. W miarę upływu czasu powinno się stopniowo i z umiarem zwiększać wysiłek – radzi Beata Szyjka. – Ponadto zalecam treningi kilkuosobowe, które mają działanie motywujące, wpływają korzystnie na samopoczucie oraz minimalizują kryzysy. Trzeba pamiętać, że niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających po każdym biegu oraz tych wzmacniających wszystkie partie mięśniowe w dni wolne od treningu – dodaje trenerka.

– Osoby, które doświadczenie w bieganiu już mają powinny raz w tygodniu, do swojego treningu po wybieganiu, wpleść elementy siły biegowej lub przebieżki rytmowej. Pamiętać też należy o biegu ciągłym lub treningu interwałowym. Oczywiście wszystko to w miarę swoich możliwości – podsumowuje Beata Szyjka.

Raciborska trenerka wie co mówi, ponieważ bieganiem zajmuję się już od 26 lat. Na swoim koncie ma takie sukcesy jak udział w sztafetowych biegach maratońskich w Seulu, gdzie w 1996 roku zajęła trzecie miejsce oraz w Japonii. Zdobywała medale Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów w biegach średnich i długich. Startowała również w biegach ulicznych, gdzie w półmaratonie uzyskała klasę mistrzowską.

– Moja przygoda z bieganiem zaczęła się w Tychach, skąd pochodzę. Wtedy też nauczyciel wychowania fizycznego zasugerował, że skoro biegam i zdobywam wysokie noty, to powinnam się tym zająć. W rezultacie trafiłam do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Po ukończeniu szkoły rozpoczęłam naukę w raciborskim Studium Nauczycielskim, a następnie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 1993 roku rozpoczęłam pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu, gdzie pracuję do dziś  – wspomina. – Poprzez swoją działalność pokazuję innym, że też mogą biegać. Jeśli ktoś wyraża chęć, startuję z nim, dodając otuchy – przyznaje Beata Szyjka, która jest również trenerem ogólnopolskiej akcji „Trójki” Polskiego Radia „Biegam Bo Lubię”. – To właśnie znajomi z „Biegam Bo Lubię” namówili mnie do udziału w krakowskim maratonie, który był moim debiutem. Natomiast samych półmaratonów zaliczyłam mnóstwo, nawet w karierze zawodniczej – dodaje.

Jak sama przyznaje, po wielu latach zawodowego uprawiania sportu, dopiero teraz czerpie całą radość z biegania. – Wcześniej robiłam to zawodniczo i walczyłam o miejsca medalowe. Obecnie również jeżdżę na zawody i startuję, jednak nie traktuję tego ambicjonalnie. W tej chwili jest to dla mnie rozrywka i rekreacja – przyznaje.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem oraz ci, którzy już biegają i chcą doszlifować swoją formę przed raciborskim półmaratonem, mogą trenować wspólnie z Beatą Szyjką w każdą sobotę o godz. 9.30 na stadionie OSiR w Raciborzu przy ul. Zamkowej 4, w każdy wtorek o godz. 19.00 w Parku Zamkowym w Raciborzu oraz w każdy czwartek o godz. 19.00 w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu. Zajęcia odbywają się ramach akcji „Biegam Bo Lubię” i są bezpłatne.

Autor tekstu: Magdalena Matusik, Adventure Media

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here