Platforma odkywa karty

0

Kluzik na jedynce. Prus prawdopodobnie do senatu. Tak wyglądają listy wyborcze Platformy Obywatelskiej.

Skaldowie śpiewali, że ludzie listy piszą. Tej jesieni robią to wszystkim partie polityczne. Wyborcy mogą się już zapoznać z ofertą zaproponowaną im przez partię rządzącą. Platforma Obywatelska w naszym okręgu na szczycie swojej list postawiła obecną Minister Edukacji Narodowej, Joannę Kluzik – Rostkowską. Na „dwójce” postawiono obecną wicewojewodę i byłą szefową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gabrielę Lenartowicz. W światku lokalnej polityki przebija się głos, że ta decyzja spowodowana jest przede wszystkim pogarszającymi się ostatnio wynikami koalicji rządzącej. Lenartowicz, która dała się poznać jako sprawny samorządowiec i skuteczny manager, jest ceniona w regionie i ma pociągnąć partię do góry.

- reklama -

 

Na liście znajdzie swoje miejsce Krzysztof Gadowski z Jastrzębia Zdroju (poseł, sprawozdawca ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego) oraz Ryszard Zawadzki z Wodzisławia (zajmujący się przede wszystkim usprawnieniem systemu funkcjonowania szkolnictwa zawodowego) i Marek Krząkała z Rybnika (wykazujący dużą aktywność w pracy na forum międzynarodowym). Siódme miejsce na liście Platformy Obywatelskiej znalazł poseł Henryk Siedlaczek, który ostatnio bardzo mocno zaangażował się w obronę RCKiK w Raciborzu. Siódma pozycja dla posła z raciborszczyzny niekoniecznie musi oznaczać dla niego niewielkie szanse na reelekcję. W poprzednich wyborach, startując z dalszych pozycji, poseł osiągnął bardzo dobry rezultat. Na liście do senatu pojawi się tylko jedno nazwisko (tu wybory odbywają się według ordynacji większościowej). Nie będzie to nazwisko wiceministra w rządzie Donalda Tuska – Adama Zdziebły.

 

Senator zdecydował się nie startować w tych wyborach. Zamiast niego najprawdopodobniej wyborcy Platformy będą mogli postawić krzyżyk przy nazwisku etatowego członka Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, Dariusza Prusa. Czeka go jednak niezwykle trudne zadanie. Na jego drodze największa formacja opozycyjna postawiła byłego posła, obecnie radnego sejmiku wojewódzkiego, Adama Gawędę.

 

 

 Wicewojewoda Gabriela Lenartowicz (na zdj. obok starosty Ryszarda Winiarskiego) jest niezwykle ceniona w regionie, dlatego ma obok Joanny Kluzik – Rostkowskiej pociągnąć Platformę Obywatelską do zwycięstwa.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here