Mammografia chroni przed śmiercią

2

Według ekspertów wcześnie wykryty nowotwór pierwsi jest najczęściej całkowicie uleczalny. Badania w Raciborzu już 12 i 13 sierpnia.

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. Polega ona na prześwietleniu promieniami rentgenowskimi badanego gruczołu. Dzięki temu prostemu, nieinwazyjnemu badaniu można bardzo wcześnie wykryć zmiany, które mogą wskazywać na wystąpienie nowotworu. Rak piersi jest w Polsce najczęściej pojawiającym się nowotworem u kobiet. Stanowi również przyczynę zgonu większości pacjentek ekologicznych. Umiera na niego blisko 13 proc. chorych. Tymczasem wielu z tych tragedii można by uniknąć. Specjaliści twierdzą, że wcześnie zdiagnozowany nowotwór piersi jest całkowicie wyleczalny. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90 do 95 proc. zmian nowotworowych. Badanie trwa jedynie kilka minut. Nie należy także bać się promieniowania. Jest ono podobne do tego, które emitowane jest przy zdjęciu RTG zęba.

- reklama -

 

 

W Raciborzu badania przeprowadzi firma LUX MED. Przeprowadzone będą przy sklepie NETTO na ulicy Opawskiej. Badania mają całkowicie bezpłatny charakter i przeznaczone są dla dwóch kategorii wiekowych kobiet. Pierwsza grupa obejmuje panie w wieku 50 do 69 lat. W tym przypadku mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka. Nie wymagane jest również skierowanie lekarskie. W drugiej grupie badanych znajdują się natomiast kobiety w wieku 40 – 49 lat i 70-75 lat. W tym przypadku mammografia jest finansowana z funduszy europejskich i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W tym jednak przypadku wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji. Badania będą przeprowadzone w specjalnie do tego typu badań skonstruowanym mammobusie. Badania będą przeprowadzone w dniach 12i 13 sierpnia.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. mammogradię warto robić, bo to nadal najskuteczniejsza metoda diagnostyki raka piersi, potwierdzono naukowo: [url=http://www.biomedical.pl/aktualnosci/mammografia-nadal-najlepszym-sposobem-wykrywania-raka-piersi-13430.html]http://www.biomedical.pl/aktualnosci/mammografia-nadal-najlepszym-sposobem-wykrywania-raka-piersi-13430.html[/url]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here