Rekordowe upały utrudniają życie nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Zadzwonił do nas jeden z czytelników z prośbą o nagłośnienie apelu o wystawianie naczyń z wodą dla ptaków.
Nasz czytelnik jak co roku zwraca się z apelem, by podczas upałów zadbać o to, aby spragnione ptaki miały dostęp do wody. Ptaki potrzebują wody nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz również do pielęgnacji piór. W lecie chętnie odwiedzają one wszelkiego rodzaju cieki oraz zbiorniki wodne. Bardzo często zdarza się jednak, że małe ptaki mają utrudniony dostęp do zbiorników, m.in. przez strome i wysokie brzegi.
Za poidełko może posłużyć niemal każde naczynie. Do tego celu można użyć plastikowego pudełka po lodach czy też odciętego dna od butelki plastikowej. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć w jakiś sposób ostre krawędzie butelki.
Ale nie tylko ptaki potrzebują wody. Dlatego warto pomyśleć o wodzie dla psów i kotów, bardzo często bezdomnych.
/ps/




![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)
![Duet Kowalewska & Kuder prezentuje nowy singiel „Twist” [WIDEO] Kowalewska & Kuder](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/2-twist-kowalewska-kuder.jpg)





![Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju wsparli ptaki w miejskiej akcji ekologicznej [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju wsparli zimujące ptaki w miejskiej akcji ekologicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/jastrzebie-zdroj-ptaki.jpg)
![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![RCK zabrało dzieci w czasy rycerzy i dam dworu [ZDJĘCIA] RCK zabrało dzieci w czasy rycerzy i dam dworu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/08/lato-z-rck.jpg)
![Twórcze wakacje z Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Twórcze wakacje z Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/08/lato-z-rck-wakacje.jpg)




Dziękuję za ten apel.Oby jak najwiecej z nas pomogło ptakom i innym zwierzakom przetrwać tą suszę i te tropikalne upały.