Pro Fortalicium chce ratować resztki mostu w Ciechowicach

1

Zniszczony w 1945 potężny most w Ciechowicach, tuż obok przeprawy promowej przez Odrę. Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji szuka chętnych do opieki nad tym miejscem.

 
 

Treść apelu STOWARZYSZENIA NA RZECZ ZABYTKÓW FORTYFIKACJI PRO FORTALICIUM:

- reklama -

 

W podraciborskich Ciechowicach znajduje się przeprawa promowa przez Odrę, którą zna wiele osób. Miejscowi na pewno. Zaraz obok niej znajdują się relikty potężnego mostu, który został zniszczony w 1945 roku. Pisałem o tym wydarzeniu w jednym ze swoich artykułów na łamach "Odkrywcy", porównując ową sytuację do historii mostu w Remagen. Do dnia dzisiejszego ocalały dwa przyczółki mostowe. Na jednym z nich znajduje się praktycznie kompletny szlaban forteczny, prawdziwy unikat w skali całego kraju. Ze względu na przeprawę promową Ciechowice odwiedza bardzo wiele osób z całego Śląska – z czystej ciekawości. Oglądając przeprawę stoją obok ruin mostu nie mając pojęcia, jak ciekawą i tragiczną historię ma to miejsce. Szlabanu fortecznego też nie zauważą, bo zarasta go gęsta roślinność.

Z tego właśnie powodu zwracamy się z apelem do mieszkańców Raciborza i okolicznych miejscowości. Wystarczą 2-3 osoby, które w porozumieniu z naszym Stowarzyszeniem wyrażą chęć objęcia opieką tego miejsca. Wyobrażam to sobie tak: my weźmiemy na siebie całą stronę formalną (wszelkie pozwolenia) i dopilnujemy wszelkich prawnych aspektów przedsięwzięcia, natomiast "ochotnicy" zajmą się zlikwidowaniem dzikiej roślinności (nie ma jej tam dużo) i uporządkowaniem miejsca. Ja ze swojej strony postaram się, aby gmina załatwiła jakiś krótki drewniany podest (dla bezpiecznego podejścia na mostowy przyczółek) i oświetlenie tego miejsca, aby w przyszłości nie ulegało bezmyślnej dewastacji. My również bierzemy na siebie przygotowanie tablic informacyjnych. W ten sposób zapomniane miejsce z wielką historią stanie się czymś ciekawym i atrakcyjnym dla wszystkich turystów. Wystarczy je tylko odpowiednio oznaczyć z głównej trasy.

 

Mam nadzieję, że osoby, których szukamy, znajdą się. Wystarczy trochę pasji i chęci. Wszystkich, którym historia ziemi raciborskiej leży na sercu, proszę o osobisty kontakt pod nr tel. 663 745 323.

Dariusz Pietrucha

 

publ. /ps/

fot. profort.org.pl

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. tak, ktos niech ładnie uporządkuje teren, natrudzi się przy tym, napoci… a przyjadą saperzy z ładunkami i raz, dwa rozpracują niewypały, które na 100% nie zostawiają po sobie żadnych pęknięć na ruinach…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here