Uwaga! Ograniczenia w dystrybucji i poborze prądu

1

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadzają ograniczenia w dostawie prądu. Ograniczenia wystąpią na terenie całego kraju.Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego na obszarze RP, w związku z obniżeniem dostępnych rezerw zdolności wytwórczych, stwierdziły wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i z dniem 10 sierpnia od godz. 10.00 wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na terenie całego kraju.

W związku z ograniczeniami Krajowa Dyspozycja Mocy wprowadziła następujące stopnie zasilania:

- reklama -

– od godz. 10.00 dn. 10.08 do godz. 17.00 dn. 10.08 – 20 stopień zasilania;
– od godz. 17.00 dn. 10.08 do godz. 22.00 dn. 10.08 – 11 stopień zasilania;
– od godz. 22.00 dn. 10.08 do godz. 10.00 dn. 11.08 – 11 stopień zasilania.

Co to są stopnie zasilania, na czym polegają oraz czym skutkuje ich wprowadzenie?

Plany ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadzane są w celu ochrony dostaw energii dla odbiorców indywidualnych. Odbywa się to poprzez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20.
 
Jedenasty stopień zasilania oznacza pobór mocy do wysokości określonej w planie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (może to być pobór w wysokości mocy umownej). Stopnie od 12 do 19 oznaczają pobór mocy do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania w planie ograniczeń, w czasie jego obowiązywania. Dwudziesty stopień zasilania oznacza natomiast pobór mocy do wysokości ustalonego w planie ograniczeń minimum (uzgodnionej mocy bezpiecznej w umowie).

Wprowadzenie stopni zasilania było konieczne ze względu na fakt, że odbiorcy, którzy pobierają więcej niż 300 kW mają ograniczone dostawy energii elektrycznej. Ograniczenia nie dotyczą jednak szczególnych odbiorców, jak np. szpitale oraz ludności.

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dystrybutorzy energii elektrycznej apelują do mieszkańców o ograniczenie do minimum w godzinach tzw. szczytu (godz. 11 – 15) użytkowania urządzeń zużywających największe ilości energii jak pralki czy kuchenki elektryczne.

/d/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here