
W kolejną podróż podczas „Lata z biblioteką” uczestnicy wybrali się do średniowiecza, aby choć trochę przybliżyć dzieciom czas rycerzy i dam dworu.

Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, jak można było zostać rycerzem oraz uroczyście odczytały kodeks rycerski. Chwilę później w bibliotece pojawili się zaproszeni goście ze stowarzyszania „Drengowie znad Górnej Odry”, którzy zaprezentowali tradycyjne stroje męskie i damskie, broń i przedmioty codziennego użytku. Chłopcy mieli okazję z bliska obejrzeć tarczę wojowników, wziąć do ręki miecz, a dziewczęta mogły przymierzyć strój kobiecy.
Dzieci chętnie bawiły się w gry znane już od czasów średniowiecza, takie jak bieg w workach, czy przeciąganie liny. Jednak najlepszą zabawę miały podczas gry wikińskiej, tzw. Kubb. Jest to drużynowa gra, w której jeden zespół musi strącić drugiemu drewniane klocki za pomocą pałek. Jednak trzeba pamiętać, że na środku pola gry stoi figura króla, której nie wolno przewrócić aż do zakończenia zabawy. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza strąci swojemu przeciwnikowi wszystkie pięć klocków.
Uczestnicy „Lata z Biblioteką” projektowali również swoje tarcze, wykonywali w technice kirigami hełmy i nakrycia głów dla dam, a także pisali pismem runicznym swoje imiona.
źródło: MiPBP
publ. /ps/






![Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/warsztaty-swiateczne-boze-narodzenie.jpg)
![Wieczór z poezją Marka Rapnickiego w RCK [ZDJĘCIA] Wieczór z poezją Marka Rapnickiego w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/w-punkt-marek-rapnicki-koliber.jpg)




![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






