Sieciaki na wakacjach w raciborskiej bibliotece

0

Celem akcji jest edukowanie poprzez zabawę, bo w taki sposób najłatwiej uświadomić dzieciom, jakie zagrożenia przynosi złe korzystanie z internetu.

 

- reklama -

 

 

Raciborska Biblioteka już po raz czwarty uczestniczyła w akcji „Sieciaki na wakacjach”, organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Jej celem jest edukowanie poprzez zabawę, bo w taki sposób najłatwiej uświadomić dzieciom, jakie zagrożenia przynosi złe korzystanie z internetu.

 

Już na początku dzieci zostały podzielone na grupy: Ajpi, Netka, Kompel oraz Spociak i wszystkie stworzyły jedną wielką grupę przyjaznych Sieciaków.  Zajęcia zaczęły się od burzy mózgów na temat wykorzystania internetu. Dzieci w grupach zapisywały swoje spostrzeżenia, a potem głośno je przedstawiały. Wśród odpowiedzi pojawiały się takie hasła jak wiedza, poczta, informacje, skype, gry komputerowe czy też zakupy.  Mówiły również, które strony odwiedzają najczęściej.

 

Wcześniej na potrzeby imprezy przygotowano kilka stanowisk, przy których dzieci poprzez zabawę mogły uczyć się, jak reagować na zagrożenia w internecie i jak ich unikać. Było więc Sieciokino, w którym dzieci obejrzały kilka kreskówek z cyklu „Owce w sieci”. Każdy z odcinków wzbudzał nie tylko śmiech, ale był przede wszystkim pretekstem do rozmowy. Bohaterowie filmików przestrzegali bowiem m.in. przed pochopnym podawaniem swoich danych osobowych, zamieszczaniem ośmieszających zdjęć w internecie, a także zachęcali, aby o wszystkich niepokojących sygnałach płynących z sieci informować rodziców.  

 

Następne stanowisko to SiecioMat Losujący czyli miejsce, w którym dzieci odpowiadały na pytania quizowe dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Dużą popularnością cieszyła się Sieciakowa Strefa Rozrywki. Wszyscy chętni mogli tutaj  rozwiązywać zagadki dotyczące radzenia sobie z zagrożeniami online.

 

Przerywnikiem przyjętym z aplauzem przez uczestników była przerwa na gry i zabawy zręcznościowe: chłopcy  grali w kapsle a dziewczęta rywalizowały w popularnej grze Twister. Organizatorzy w ten sposób chcieli podkreślić, jak ważne jest robienie przerw podczas korzystania z komputera oraz zwrócić uwagę na jeszcze inne formy spędzania wolnego czasu.

 

Na zakończenie każdy z Sieciaków, czyli dzieci, które potrafią bezpiecznie korzystać z Internetu otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here