Tworkauer Eiche na festiwalu w Szwecji

0

250 Ludowych Zespołów tanecznych z całej Europy wzięło udział w Festiwalu Kultury Ludowej w Szwecji. Wśród nich był zespół z Tworkowa.

Od 5 do 10 sierpnia Zespół Tworkauer Eiche uczestniczył w 52. edycji EUROPEADE 2015. Byliśmy dumni z możliwości reprezentowania na największym festiwalu kultury ludowej w Europie tworkowskiego DFK, naszej gminy Krzyżanowice oraz Mniejszości Niemieckiej Województwa Śląskiego.

- reklama -

W tegorocznym festiwalu uczestniczyła rekordowa ilość 250 zespołów i 6.000 uczestników z całej Europy. Przygoda nasza z EUROPEDĄ 2015 rozpoczęła się dla nas już jesienią 2014 roku, kiedy to wspólnie Zarząd DFK Tworków, nasi rodzice i my sami pomimo sukcesu w EUROPEADZIE w Kielcach chcieliśmy bardzo wziąć udział w następnej takiej imprezie. Wyrzeczeń było co nie miara, ale efekt końcowy był wspaniały. Wspomnieć należy, że przygotowania oparte były również na przygotowaniach do naszego Jubileuszu 20-lecia zespołu, który zorganizowany został przez Zarząd DFK w czerwcu br. Apogeum dotyczyło jednak lipca, gdzie na próbach spędzaliśmy tygodniowo 8-10 godzin.

 

 

Nadszedł jednak oczekiwany dzień wyjazdu, w którym o północy z 4/5 sierpnia wyruszyliśmy w kierunku Świnoujścia. W południe zaokrętowanie na promie i przez Bałtyk do Ystad w Szwecji. Późnym wieczorem zgłaszamy się w punkcie meldunkowym festiwalu na odprawie. Tu już pierwsza niespodzianka – dowiadujemy się, że Komitet Organizacyjny EUROPEADY wytypował nasz Zespół do Ceremonii Otwarcia EUROPEADY 2015 i przekazania flagi EUROPEADY w imieniu Polski i miasta Kielce Szwecji i władzom miasta Helsingborg. Ta uroczystość odbyła się w czwartek wieczorem, do Helsingborga przybył prezydent Kielc pan Wojciech Lubawski z małżonką, który w towarzystwie naszego zespołu przekazał Flagę EUROPEADY gospodarzom Helsingborga. Tworkauer Eiche wystąpił jeszcze w czwartek, 6 sierpnia, przed i po południu z wielkim powodzeniem z 30 minutowym programem na dwóch scenach w centrum miasta Helsingborg. Piątek, 7 sierpnia, był dniem barwnego przemarszu ulicami miasta Helsingborg wszystkich uczestników EUROPEADY. Przemarsz rozpoczął się na nabrzeżnej promenadzie i po 2,5 km zakończył się w pięknej scenerii parku miejskiego. Sobota była dniem spotkań delegacji zespołów tanecznych w Ratuszu Miasta Helsingborg z prezydentem miasta oraz władzami Komitetu Organizacyjnego EUROPEADY 2015. Pozostali członkowie zespołu mieli czas wolny na zwiedzanie miasta. W niedzielę podczas ceremonii zamknięcia festiwalu w HELSINGBORG ARENIE – hali widowiskowo – sportowej, mogącej pomieścić 6.000 widzów, zgromadził się komplet. Komitet Organizacyjny EUROPEADY ograniczył czas występu zespołów w finale do trzech minut, by dać możliwość prezentacji swoich umiejętności jak największej liczbie zespołów. Do jednego z wielu ciekawych występów nagrodzonych owacjami należał występ naszego zespołu. Uroczystość przebiegała we wspaniałej, niezapomnianej atmosferze. Cała impreza z dnia na dzień przekształcała się w imprezę przyjaźni, poszanowaniu tradycji i kultury poszczególnych narodowości, opartą i przenoszoną w rytmie muzyki i tańca ludowego. Tradycje narodowościowe, rytm, taniec i śpiew były formą widzianą i słyszaną przez wszystkie dni trwania EUROPEADY. Europa wolności i pokoju, Europa rozkwitu kultur narodowych, Europa łącząca pokolenia i narody w atmosferze radości dostatku i wspólnej zabawy to wartości, które mogliśmy zaobserwować w Szwecji. To wartości, które uczą pracy, poszanowania wysiłku organizacyjnego i szeroko rozumianego szacunku i tolerancji do tego co się robi w wolnej Europie.

Po wspaniałej dla nas wszystkich ceremonii zakończenia EUROPEADY z udziałem naszego zespołu przyszedł czas analiz pobytu w Szwecji. Łezka się w oku kręciła, gdy uświadomiliśmy sobie, że to już prawie koniec. Nie chciało nam się opuszczać Helsingborga, bo trzeba było zostawić nawiązane znajomości. W poniedziałek zaokrętowaliśmy na nowym wspaniałym promie MAZOWIA. Warunki i atmosfera stworzona przez załogę promu jak w 5-gwiazdkowym hotelu. O godz. 20.00 opuściliśmy prom, udając się w drogę powrotną do Tworkowa. Nasz pięknie oświetlony kościół zobaczyliśmy ponownie o godz. 4.30 we wtorek. Przygotowania do uczestnictwa w EUROPEADZIE były możliwe dzięki sukcesywnemu wsparciu finansowemu zespołu przez Konsulat Niemiec w Opolu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Warszawie i Urząd Gminy Krzyżanowice. Dziękujemy pani Gabrysi Materzok, choreografowi naszego zespołu za 20 lat ciężkiej pracy w Tworkowie, za wytrwałość i fachowe przygotowanie zespołu do każdej imprezy na wysokim poziomie. Zarządowi DFK Tworków podziękowania za całokształt i organizację wyjazdu.

Sam udział zespołu Tworkauer Eiche w największym europejskim Festiwalu Kultury Ludowej w Szwecji był możliwy dzięki środkom Mniejszości Niemieckiej będącym w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspieraniu Inicjatyw Lokalnych pochodzących z dotacji Rządu Niemieckiego oraz częściowego wkładu własnego. Młodzież zespołu Tworkauer Eiche pragnie podziękować Zarządowi DFK Tworków za wysiłek włożony w organizację i przygotowanie do uczestnictwa w tak wspaniałej europejskiej imprezie. Prosimy o danie nam kolejnej możliwości udziału w EUROPEADZIE za rok w Belgii, by móc reprezentować z dumą kulturę naszych pradziadków, pokazanie potencjału naszego zespołu, pokazanie wartości kulturowych i tradycji ziemi raciborskiej. Z dumą nosiliśmy i prezentowaliśmy, podziwiane przez wszystkich, piękne stroje śląskie na tak wzniosłej uroczystości jaką niewątpliwie jest EUROPEADA. Wszystkim strukturom Mniejszości Niemieckiej w kraju "wielkie dzięki" za możliwość udziału w tak wspaniałej imprezie i wsparcie finansowe całego projektu.

/Tworkauer Eiche; publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here