Kierunek: Niemcy! Dlaczego warto zostać opiekunką?

1

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Zgłoś się do agencji pracy SCG!

Pracę opiekunki osoby starszej podejmuje coraz więcej Polek. Najczęściej opiekują się niemieckimi seniorami. Czy warto podjąć taką pracę? Nasza redakcja sprawdza to u źródła. Zapraszamy do lektury wywiadu z panią Martą – opiekunką, która na co dzień opiekuje się w Essen Frau Aldone.

- reklama -

Pani Marto, dlaczego zdecydowała się Pani na wyjazd do pracy za granicą?

Cóż, zakład pracy, w którym byłam zatrudniona przez 17 lat redukował etaty. Z dnia na dzień zostałam bez pracy i środków do życia. Szukałam pracy na miejscu, ale okazało się, że jestem już za stara dla pracodawców.

Czy od razu wiedziała Pani, że wyjedzie do pracy w charakterze opiekunki?

Nie tak od razu. Obawiałam się życia wśród obcych ludzi, a praca opiekunki wymaga przecież zamieszkania w cudzym domu. Nie mówiłam też zbyt dobrze po niemiecku i bałam się, że bariera językowa uniemożliwi mi taką pracę. Na początku myślałam o pracy sezonowej, ale i do tej okazałam się już za stara… a mam dopiero 52 lata! W końcu sąsiadka, która wyjeżdża do Niemiec już od lat, poleciła mi agencję pracy SGC z Rybnika, do której się zgłosiłam.

 

 

 

Jak wygląda rekrutacja do takiej pracy?

U mnie wyglądało to tak, że wykonałam telefon do agencji SGC i umówiłam się na spotkanie w siedzibie firmy. Bardzo się stresowałam, bo ostatni raz na rozmowie o pracę byłam ponad 18 lat temu! Mój stres był jednak niepotrzebny, bo rozmowa była bardzo miła. Najbardziej obawiałam się, że mój niemiecki jest zbyt słaby i przez to nie uda mi się dostać pracy, ale przeszłam rozmowę po niemiecku. Padały proste pytania: gdzie mieszkam?, czy byłam kiedyś w Niemczech?, co lubię robić w wolnym czasie? Pani Bianka z agencji SCG pytała też o moje doświadczenie w opiece. Opiekowałam się swoją Mamą, więc wiedziałam, z czym wiąże się takie zajęcie.

Rekrutacja przebiegła pomyślnie i przyszedł moment wyjazdu do pracy…

Tak, najbardziej stresujący. Nigdy nie mieszkałam za granicą, a już na pewno nie u obcych ludzi. Bardzo obawiałam się przyjęcia przez rodzinę i moją podopieczną. Pierwsze dni były dla nas obu krępujące, ale szybko poczułam się dobrze w tym domu. Bardzo pomogło mi to, że miałam stały kontakt z agencją SCG – czułam się bezpiecznie. Miałam też ten komfort, że do mojej dyspozycji był niemiecki koordynator.

Jak radzi sobie Pani z rozłąką z bliskimi?

Mamy stały kontakt telefoniczny i przez Internet. Poza tym wyjeżdżam zwykle na 6-8 tygodni, a drugie tyle jestem w domu z rodziną.

Pytanie na koniec: Czy taka praca się opłaca?

Zarabiam trzy razy więcej niż w swojej poprzedniej pracy, a nie ponoszę żadnych kosztów utrzymania w Niemczech. W końcu mam oszczędności. A co najważniejsze – czuję się potrzebna i spełniam się w swojej pracy. Warto spróbować!

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Zgłoś się do agencji pracy SCG!

 

 
Agencja Pracy Strategy Consulting Group
ul. Przemysłowa 3
44-203 Rybnik

www.scg-agencjapracy.pl
tel. 32 797 14 55

 

 

 

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here