Sztafeta szlakiem husarii w piątek dotarła na zamek

0

Uczestnicy Biegu upamiętniającego 332. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej w piątkowy wieczór zawitali na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

 

- reklama -

 

 

W dniach od 11 do 13 września 2015 r. Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” wraz z Partnerami organizuje „Bieg upamiętniający 332. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń”. Przedmiotem realizowanego przedsięwzięcia jest uhonorowanie 332. rocznicy „Wiktorii Wiedeńskiej” oraz zwrócenie uwagi na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń. W piątkowy wieczór 11 września sztafeta biegowa zakończyła swój pierwszy dzień biegu na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wydarzenie na zamku uświetnił pokaz Familii szlacheckiej, znanej z wielu inscenizacji i rekonstrukcji historycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Bieg, który nie jest imprezą publiczną a udział w nim ma charakter honorowy odbywa się na trasie Szlaku Husarii Polskiej tj. Będzin – Siemianowice Śl. – Piekary Śl. – Tarnowskie Góry – Gliwice – Rudy – Racibórz oraz Breclav – Lednice – Valtice – Poysdorf – Mistelbach – Kreuzstetten – Hetzmannsdorf – Burg Kreuzenstein – Korneuburg – Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu / Wiedeń (łącznie ok. 220 kilometrów). Pełną trasę ok. 550 km, uczestnicy Biegu pokonali dwa lata temu natomiast zapowiedzieli, że chcą ją raz jeszcze pokonać w 2016 roku. Charakterystycznym elementem sztafety jest ubiór zawodników informujący o celu Biegu.

Sztafeta biegowa wystartowała w piątek, 11 września o godz. 7:00 z Podzamcza w Będzinie, i zakończyła swój pierwszy dzień biegu na Zamku Piastowskim w Raciborzu ok. godz. 18:30. Ostatni etap Biegu rozpocznie się w niedzielę, 13 września o godz. 7:00 rano, wtedy to biegacze w sposób symboliczny, tak jak kiedyś husaria przeprawią się przez Dunaj i skierują się na Klosterneuburg, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będę im towarzyszyć na Leopoldsberg, gdzie o godz. 9.00 wezmą udział w uroczystym złożeniu wieńców pod pomnikiem Kozaków ukraińskich z udziałem Ambasadorów Ukrainy i Polski („W ramach przygotowań do odsieczy Wiednia w 1683 roku utworzono 12 pułków zaporoskich, liczących ok. 3700 Kozaków. Dołączyły one do sił koronnych dopiero 5 listopada 1683 r. W samej bitwie pod Wiedeń wziął udział jeden oddział kozacki pod pułkownikiem Aniołem liczący ok. 150 mołojców”.). Następnie pobiegną do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 32. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu, celebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Diecezji Radomskiej Adama Odzimka.

Podczas Mszy przekazane zostaną, Ks. Romanowi Krekorze CR Kustoszowi Sanktuarium Narodowemu relikwie Ojca św. Jana Pawła II, podarowane przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Również podczas tych uroczystości podziwiać będzie można przeniesioną z katedry św. Szczepana w Wiedniu tablicę pamiątkową ku czci Ojca św. Jana Pawła II. Upamiętnia ona trzykrotny pobyt Papieża w Wiedniu a ufundowana została przez Polonię Austriacką w 2007 roku. Podczas Mszy św. śpiewać będzie Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca. Finał Biegu Odsieczy Wiedeńskiej jest od lat częścią w/w uroczystości na Kahlenbergu po których odbędą się uroczystości dożynkowe podczas, których wystąpi Zespół Góralski „Podhalanie” z Wiednia.

Do tej pory poprzednie dwie edycje Biegu z okazji 330. i 331. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie historycznym oraz sportowym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego. Środowiska sportowe począwszy od klubów szkolnych po wyspecjalizowane grupy biegaczy stały się prawdziwym spoiwem do promocji Odsieczy Wiedeńskiej zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Bieg jest na pewno bardzo wyjątkowym przeżyciem i wyjątkową okazją aby podkreślić i uhonorować rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Warto podkreślić, że Bieg od startu w piątek do zakończenia w niedzielę jest nagrywany przez TVP Sport, a o niepowtarzalne ujęcia filmowe zadba Jakub Czerny.

Bieg odbywa się pod patronatem medialnym TVP SPORT i pod patronatem honorowym Premiera Jerzego Buzka. Udział w biegu ma charakter honorowy.

 

Tekst i zdjęcia: zamekpiastowski.pl

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here